Czy warto pracować na emeryturze? Już rok robi sporą różnicę

Większość polskich seniorów przechodzi na emeryturę zaraz po skończeniu 60 (kobiety) i 65 lat w przypadku mężczyzn. ZUS od dawna przekonuje jednak, że dłuższa praca gwarantuje zdecydowanie większe świadczenie. Ile wyniesie emerytura po dodatkowym roku pracy?

Już dodatkowy rok pracy na emeryturze może zwiększyć pobierane świadczenie
Już dodatkowy rok pracy na emeryturze może zwiększyć pobierane świadczenie 123RF/PICSEL

Polski system emerytalny, określony przez Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, upoważnia do pobierania świadczenia seniorów, którzy ukończyli 60 (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn) i mogą udowodnić minimalny, wymagany staż pracy.

Jeśli chodzi o sam proces przyznawania emerytury, to osób urodzonych przed 1949 rokiem obowiązują świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku, a osób urodzonych po 1949 roku - świadczenia rozdzielone na dwa systemy. Część środków trafiała na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Środki odprowadzane na konto, podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Osoby, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny i mają wystarczający staż pracy, mają prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury. Wynosi ona obecnie 1588,44 zł. Ostateczna wysokość emerytury zależy oczywiście od wszystkich zgromadzonych przez lata składek. ZUS przekonuje więc, że warto pracować dłużej - dłuższa praca gwarantuje bowiem wyższą emeryturę. Co ciekawe, różnicę robi już nawet dodatkowy rok aktywności zawodowej.

O ile wzrośnie emerytura po dodatkowym roku pracy?

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, już jeden dodatkowy rok pracy gwarantuje emeryturę wyższą o 10–20 proc.! W przeliczeniu może być to nawet 400 zł więcej. Praca dłuższa o dodatkowe siedem lat może za to wręcz podwoić świadczenie emerytalne!

"Żony Warszawy. Historie prawdziwsze": Anna SzubierajskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas