Czy właściciel mieszkania może zakazać posiadania zwierzaka?
Oprac.: Łukasz Piątek
Zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu bardzo często stanowią oś sporu pomiędzy najemcą a wynajmującym. Dzieje się tak na skutek braku zgłoszenia przez lokatora zamiaru posiadania zwierzaka oraz szkód, które pies lub kot mogą wyrządzić w mieszkaniu. Czy właściciel mieszkania może zakazać posiadania zwierzęcia w nieruchomości, którą wynajmujemy?
Dlaczego właściciele mieszkań nie zgadzają się na trzymanie zwierząt podczas wynajmu?
Próba wynajęcia mieszkania, w którym naszym towarzyszem ma być zwierzę, nie zawsze jest łatwym zadaniem. Wielu właścicieli nieruchomości już na etapie ogłoszenia informuje, że wynajem możliwy jest wyłącznie bez zwierząt.
Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ właściciele mieszkań obawiają się, że pies lub kot zostawią w nim niemiłe zapachy oraz uszkodzą meble, lub podłogi. Ponadto zwierzę może być uciążliwe dla sąsiadów, chociażby poprzez nagminne szczekanie, a to prosta droga to problemów ze wspólnotą mieszkaniową.
Oczywiście to, jak zachowuje się dany zwierzak, zależy od jego ułożenia i charakteru. Niemałe znaczenie ma również fakt, czy opiekun zwierzaka jest osobą odpowiedzialną. Bywają również sytuacje, kiedy właściciel lokum posiada niemiłe doświadczenia z wynajmem mieszkania lokatorowi posiadającego zwierzę i poprzez odmowę chce zabezpieczyć swoje mienie.
Czy właściciel nieruchomości może zakazać posiadania zwierzęcia w wynajmowanym mieszkaniu?
Przede wszystkim warto podkreślić, że żadne przepisy dotyczące najmu i lokatorów nie zakazują trzymania zwierzęcia w wynajmowanym lokalu. Natomiast to, czy zwierzę może przebywać z najemcą w wynajmowanym mieszkaniu, musi być wcześniej uzgodnione z właścicielem mieszkania. Najlepiej, jeśli takie ustalenia zawarte są pisemnie w umowie i wyczerpująco definiują to zagadnienie.
Jeśli właściciel mieszkania zgodził się na przebywanie zwierzęcia w nieruchomości i zawarł to w umowie, ale po jakimś czasie zwierzę wyrządziło w mieszkaniu szkody, a jego właściciel uchyla się od finansowego pokrycia szkód, to wówczas możemy mówić o złamaniu warunków umowy przez najemcę.
Warto wiedzieć: Sąsiad zagraca klatkę schodową w bloku? Mandat będzie wysoki
Pamiętajmy jednak, że w umowie powinien być zawarty zapis, mówiący o tym, że wszelkie szkody w mieszkaniu wyrządzone przez zwierzę muszą być pokryte przez najemcę.
Natomiast w sytuacji, gdy właściciel mieszkania nie zgadza się na trzymanie zwierzaka i wybrzmiewa to dokładnie w umowie zawartej między najemcą a wynajmującym, to w momencie, kiedy zwierzę wbrew decyzji właściciela nieruchomości pojawi się w mieszkaniu i dowie się o tym właściciel, ma prawo wypowiedzieć umowę najemcy.