Czym czyścić pomnik?

Wybór metody pielęgnacji nagrobka należy dostosować do materiału, z którego jest wykonany. Najbardziej wymagający jest pod tym względem kruchy piaskowiec oraz marmur, a najmniej lastryko. Podpowiadamy, jakimi środkami najlepiej czyścić i zakonserwować nagrobki oraz jakich błędów podczas zabiegów pielęgnacyjnych unikać, aby trwale ich nie uszkodzić. Z naszych wskazówek dowiesz się też, jak usunąć z płyty nagrobnej plamy po rdzy i czym pozbyć się porastającego mchu.

article cover
©123RF/PICSEL

Złota zasada

©123RF/PICSEL

Zanim przystąpisz do czyszczenia pomnika, uporządkuj teren wokół nagrobka - dzięki temu ułatwisz sobie zadanie i przyspieszysz prace. Pozbądź się zalegających gałęzi i pozgrabiaj liście, usuń też z płyty nagrobnej stare znicze, wiązanki i kwiaty.

Czym czyścić pomnik z piaskowca?

Czyszczenie pomnika wykonanego z piaskowca to wyzwanie, bo to bardzo wymagający surowiec. Twarde ryżowe szczotki powinny iść w tym wypadku w odstawkę. Im łagodniej będziemy działać, tym lepiej. Co zatem należy przygotować? Ciepłą wodę, miękką szmatkę oraz możliwie jak największą gąbkę. Tą pierwszą obficie spłuczmy płytę chodnika. Szmatka i gąbka posłużą nam do usunięcia zanieczyszczeń. Pomocny będzie też specjalny środek do czyszczenia piaskowca. Zamiast niego można też użyć rozcieńczonego mydła malarskiego, zwykłego płynu do mycia naczyń lub szamponu do mycia samochodów.

Jeśli na pomniku pojawiły się mchy lub porosty, należy zmoczyć je, a następnie usunąć miękkim drewnem.

Czym czyścić pomnik z lastryka?

Lastryko to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do pomników. Choć tańsze od piaskowca czy granitu ma też swoje wady - bardzo łatwo wchłania wodę, co sprzyja powstawaniu uporczywych zabrudzeń i zanieczyszczeń. Najlepiej usuwać je dużą ilością ciepłej wody połączonej z płynem do mycia naczyń. W sklepach dostępne są też specjalne środki przeznaczone do czyszczenia tego rodzaju płyt nagrobnych.

Do usuwania plam na nagrobku lastrykowym używaj:

- wody utlenionej

- sody oczyszczonej

- rozcieńczonego amoniaku.

Pamiętaj o pastowaniu

Wymaganym zabiegiem jest również pastowanie specjalnie przeznaczonym do tego preparatem, najczęściej na bazie silikonu. Dzięki temu zabezpieczymy nagrobek przed działaniem wilgoci i pleśni. Lastrykowy pomnik warto natłuszczać też zwykłym olejem jadalnym. Uwaga! Zabieg pastowania należy wykonywać regularnie, co najmniej raz w miesiącu. Jeśli pomnik zaczął się kruszyć, ubytki wypełnij zaprawą.

Czym czyścić pomnik z marmuru?

©123RF/PICSEL

Marmur - podobnie jak piaskowiec - jest wymagający w pielęgnacji i bardzo delikatny, dlatego łatwo uszkodzić go podczas czyszczenia, zwłaszcza gdy użyje się detergentów zawierających kwasy i wybielacze. Najlepiej zatem sięgnąć po niejonowe środki czyszczące, ciepłą wodę, miękką szmatkę, dużą gąbkę i szczoteczkę do zębów.

Jak usunąć rdzę?

Do usunięcia uporczywych plam, które pojawiły się na marmurowej płycie, możemy użyć następujących środków:

- amoniaku - gdy na płycie pojawiły się tłuste plamy

- mieszanki wody utlenionej i sody oczyszczonej, gdy chcemy pozbyć się plam z rdzy. (Pastę należy nakładać szczoteczką do zębów bezpośrednio na plamę. Pozostawić na niej przez kilka minut, a następnie obficie spłukać wodą.)

Jakich środków unikać?

- octu, bo może powodować zmatowienie nawierzchni,

- mydła,

- oleju,

- kwasku cytrynowego.

Jak woskować pomnik z marmuru?

Płytę marmurową warto zakonserwować specjalnymi preparatami wykonanymi na bazie wosku lub żywicy. Zapobiegnie to powstawaniu plam po wodzie czy wosku.

Jak wyczyścić pomnik z naturalnego kamienia?

©123RF/PICSEL

Do czyszczenia pomnika z tradycyjnego kamienia najlepiej użyć szarego mydła i ciepłej wody. Warto też dodać kilka kropli zwykłego oleju, którego używamy w kuchni - dzięki temu prostemu zabiegowi zabezpieczymy kamień przed wysychaniem.

Jeśli zabrudzenia są bardzo uporczywe, można użyć do ich zmycia rozcieńczonego octu albo wody z dodatkiem amoniaku.

Jak czyścić pomnik z granitu?

Czym czyścić pomnik z granitu? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub ewentualnie płynu do zmiękczania tkanin. Co jakiś czas można też zastosować w pielęgnacji rozcieńczony ocet. Dzięki temu prostemu zabiegowi pomnik nabierze blasku. Do nakładania środków warto użyć miękkiej szmatki i gąbki. Przyda się też miękkie drewno, które posłuży do pozbycia się mchu.

Pamiętaj!

Unikaj pastowania pomników tłustymi środkami. W efekcie ich stosowania kurz będzie przylegał do powierzchni granitowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas