Czyszczenie żelazka domowymi sposobami

Żelazko to sprzęt, z którego korzystamy często, ale co z jego czyszczeniem? O tym wielu z nas przypomina sobie dopiero w momencie, kiedy sprzęt przestaje działać lub zostawia brzydkie i trudne do usunięcia plamy na tkaninach. Tymczasem regularne dbanie o utrzymanie go w czystości nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Jeśli jednak nie byliśmy zbyt uważni i szukamy sposobów na to, jak wyczyścić żelazko, dobrze jest skupić się na domowych metodach.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka nie wymagają użycia profesjonalnych środków chemicznych
Domowe sposoby na czyszczenie żelazka nie wymagają użycia profesjonalnych środków chemicznych123RF/PICSEL

Dlaczego częste czyszczenie żelazka jest tak ważne?

Mycie żelazka należy dopasować do częstotliwości jego używania, jednak zakłada się, że wystarczy poświęcić mu krótką chwilę raz w miesiącu, by móc cieszyć się jego bezawaryjnym działaniem. Nie warto czekać do momentu, gdy na jego stopie pojawią się trwałe zabrudzenia. Pozbycie się ich będzie dużo trudniejszym zadaniem. Jeśli tego nie dopilnujemy, plamy mogą pojawić się również na naszej odzieży i innych materiałach. Nie pozwólmy sobie na zmarnowanie ulubionej koszuli czy markowej sukienki!

Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazkaInteria DIY

Zaniedbywanie żelazka skutkuje również negatywnym wpływem na jego działanie. Na początku zmniejsza się jego skuteczność, a finalnie całkowicie odmawia posłuszeństwa. Wszystko przez osiadające na przewodach i stopie żelazka brud oraz kamień. Stosowanie domowych sposobów czyszczenia żelazka jest dużo tańsze niż zakup nowego sprzętu.

Czym wyczyścić przypalone żelazko?

Czasem wystarczy chwila nieuwagi i na stopie żelazka pojawia się przypalony ślad. Niekiedy wynika to ze zbyt długiego pozostawienia sprzętu na tkaninie lub desce do prasowania, a czasem powodem jest ustawienie nieodpowiedniej temperatury. Niezależnie od przyczyn, działać należy od razu. Do czyszczenia przypalonej stopy żelazka użyj sody oczyszczonej.

Dwie łyżeczki jasnego proszku wymieszaj z łyżeczką wody - najlepiej, by była przefiltrowana. Powinna powstać gęsta pasta (dopilnuj, by nie była wodnista), którą bez trudu nałożysz na brudną powierzchnię. Odstaw na kwadrans, następnie zetrzyj sodę wraz z zabrudzeniami przy użyciu wilgotnej szmatki. Wytrzyj do sucha.

Czyszczenie żelazka octem

To uniwersalny i ponadczasowy produkt, który stosowany jest w domowych porządkach od pokoleń. Nie warto pomijać go również w przypadku walki z przypaloną stopą żelazka. Wystarczy, że zwilżysz octem miękką ściereczkę i okrężnymi ruchami przetrzesz nią problematyczną powierzchnię. Zadbaj jednak o to, by stopa żelazka była jeszcze delikatnie ciepła - nieco wyższa temperatura ułatwi pozbycie się plamy.

Jak wyczyścić żelazko parowe?

W jego przypadku bolączką może być nie tylko spalenizna, ale także kamień, który osadza się w jego wnętrzu. Jeśli pominiemy ten aspekt, prasowanie szybko stanie się utrudnione, aż pewnego dnia będziemy musieli wyjść z domu w pogniecionych ubraniach, ponieważ okaże się, że sprzęt przestał działać. Lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Najczęstszą przyczyną jego powstania jest używanie twardej wody. Poleca się więc stosowanie wody destylowanej, by ograniczyć osadzanie się kłopotliwego kamienia. Z kolei do jego wyczyszczenia ponownie możemy użyć octu. Zacznij od otworów w stopie żelazka, zanurzając w occie wykałaczkę lub patyczek kosmetyczny i przecierając nimi trudno dostępne miejsca.

Używanie brudnego żelazka może zrujnować twoją garderobę
Używanie brudnego żelazka może zrujnować twoją garderobę123RF/PICSEL

Kolejnym krokiem jest wlanie roztworu wody z octem w proporcjach 1:1 do zbiornika żelazka. Ustaw maksymalną temperaturę i wyprasuj stary materiał, np. zużyty ręcznik. Czynność powinna trwać do momentu całkowitego wyparowania mieszanki octu i wody. Następnie wlej czystą wodę i zabieg powtórz - dzięki temu pozbędziesz się resztek octu i jego specyficznego zapachu.

Sól kuchenna do czyszczenia żelazka

Choć nie wszyscy są przekonani do stosowania tego produktu, jego umiejętne użycie będzie bezpiecznym sposobem na uporanie się z brudnym żelazkiem. Wystarczy, że na gazecie lub pergaminie do pieczenia rozsypiesz cienką warstwę soli. Przyłóż rozgrzane żelazko i powolnym ruchem przesuwaj po przygotowanym materiale. Brud i ślady po przypaleniu odejdą w niepamięć.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas