Jak czyścić sprzęty domowe?

Wiosenne porządki warto rozpocząć od czyszczenia sprzętu domowego. Zadbane AGD ułatwi ci codzienne obowiązki: gotowanie, pranie czy sprzątanie. Trudno jest trzymać jedzenie w brudnej lodówce lub prać ubrania w zatęchłej pralce. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na efektywne i szybkie czyszczenie urządzeń znajdujących się w twoim domu.

Sprzęty domowe wymagają systematycznego mycia, ponieważ zalegający brud i kurz mogą pogorszyć ich wydajność
Sprzęty domowe wymagają systematycznego mycia, ponieważ zalegający brud i kurz mogą pogorszyć ich wydajność123RF/PICSEL

Jak usunąć brud z lodówki?

W lodówce przechowujemy jedzenie, dlatego kluczową kwestią jest zachowanie w niej należytej czystości. Przed przystąpieniem do czyszczenia sprzętu domowego, odłącz go od prądu, dzięki temu zachowasz bezpieczeństwo. Produkty wyjmij z lodówki i w miarę możliwości przełóż do chłodnego miejsca. Pracę zacznij od dokładnego wyszorowania półek: możesz użyć zwykłej wody z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Na końcu osusz je ręcznikiem papierowym i odstaw na bok.

Wnętrze lodówki umyj mieszanką sody oczyszczonej i letniej wody (w proporcji 2:1). Czyszczenie wykonaj od góry do dołu, używając do tego wilgotnych chusteczek. Rowki i szczeliny wyczyść za pomocą wykałaczki lub patyczka, ponieważ zalegający w nich brud może powodować powstawanie pleśni. Nie zapomnij o dokładnym umyciu otworu drenażowego, znajdującego się z tyłu sprzętu. Dla wzmocnienia efektu włącz na kilka minut szybkie schładzanie.

Skuteczne usuwanie zabrudzeń z piekarnika

Trudne do usunięcia plamy z tłuszczu usuniesz za pomocą naturalnych środków, które znajdziesz w domu
Trudne do usunięcia plamy z tłuszczu usuniesz za pomocą naturalnych środków, które znajdziesz w domu123RF/PICSEL

Żmudne szorowanie zaschniętego brudu nie należy do łatwych zadań. Do mycia piekarnika użyj naturalnych środków, gdyż chemiczne nie powinny mieć kontaktu z pożywieniem. Szkodliwe substancje mogą osadzić się we wnętrzu piekarnika i w ten sposób przedostać się do jedzenia. Najczęściej stosowanym sposobem jest wstawienie żaroodpornego naczynia z wodą i uruchomienie termoobiegu. Jakich rezultatów możesz się spodziewać? Gorąca para wodna sprawi, że tłuszcz i brud rozpuści się, przez co będzie prostszy do usunięcia. Kiedy piekarnik wystygnie, wilgotną ścierką umyj wnętrze urządzenia, a następnie całą powierzchnię wytrzyj do sucha.

Czysta mikrofala

Mikrofalę możesz umyć za pomocą octu oraz sody oczyszczonej
Mikrofalę możesz umyć za pomocą octu oraz sody oczyszczonej123RF/PICSEL

Kto nigdy nie borykał się z tłustymi plamami i uporczywym brudem w mikrofali? Do wyczyszczenia sprzętu domowego potrzebujesz sody oczyszczonej i octu oraz wody w proporcji 2:1:3. Za pomocą szorstkiej gąbki i przygotowanego roztworu umyj dokładnie wewnętrzną i zewnętrzną część mikrofali. Pamiętaj o tym, aby urządzenie było wyłączone z prądu. Następnie ręcznikami papierowymi wytrzyj do sucha jego wnętrze.

Jak umyć zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami jest skuteczne i ekologiczne
Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami jest skuteczne i ekologiczne 123RF/PICSEL

Przy częstym użytkowaniu zmywarki powstają w niej osad oraz kamień. Przed przystąpieniem do mycia sprzętu domowego, wyjmij filtr i ramię natryskowe: części dokładnie wymyj w płynie do naczyń z dodatkiem letniej wody. Wnętrze zmywarki wyczyść sokiem z cytryny i wodą (proporcje 2:1). Trudny do usunięcia kamień możesz potraktować octem, a następnie przetrzeć te miejsca wilgotną szmatką. Po wykonaniu powyższych czynności włącz pustą zmywarkę na najkrótszy program, nie zapomnij o włożeniu tabletki.

Czyszczenie pralki

Profilaktyczne czyszczenie pralki jest bardzo istotne, gdyż w bębnie może powstawać trudna do usunięcia pleśń i inne zabrudzenia
Profilaktyczne czyszczenie pralki jest bardzo istotne, gdyż w bębnie może powstawać trudna do usunięcia pleśń i inne zabrudzenia123RF/PICSEL

Jeśli widzisz, że w twojej pralce pojawia się coraz więcej kamienia, a co gorsza pleśni, to znak, że wymaga ona gruntownego czyszczenia. Zacznij od umycia filtru z pralki, np. mieszanką z octu i wody. To bardzo ważne, ponieważ na filtrze osadzają się wszelkie zabrudzenia z prania, np. włosy czy sierść zwierząt. Kolejną częścią, którą należy dokładnie wyszorować, jest pojemnik na proszek i płyn: zrób to za pomocą szczoteczki do zębów, gdyż wydostanie ona brud z każdego zakamarka. Nie zapomnij też o uszczelce: do jej czyszczenia użyj wilgotnej ściereczki oraz płynu do naczyń.

Czym umyć wnętrze pralki? Do bębna wlej szklankę octu i włącz puste pranie na temperaturę 90 stopni. Aby zapobiec nieprzyjemnej woni octu, dodaj do niego kilka kropel ulubionego olejku. Na końcu wilgotną szmatką wytrzyj dokładnie środek pralki i gotowe!

Profilaktyczne mycie urządzeń domowych pomoże w zachowaniu ich czystości i przedłuży ich żywotność. Pamiętaj, aby zapewnić im cyrkulację powietrza: dotyczy to np. pralek czy zmywarek. Tego typu działania zniwelują powstawanie pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas