Dla kogo mediacje rodzinne?

Jeśli dojdzie do sporu, w rozwiązaniu konfliktu może pomóc mediator. Dowiedz się, w jakich sprawach są stosowane i jak przebiegają mediacje.

Mediator może pomóc rozwodzacym się parom
Mediator może pomóc rozwodzacym się parom© Panthermedia

- Musimy się na to godzić? - spytała mnie.

- Nie, mediacje są dobrowolne. Możecie odmówić w nich udziału w ciągu tygodnia od powiadomienia o skierowaniu do mediacji.

- Czy naprawdę są konieczne?

- Dzięki mediacjom możecie sami wypracować akceptowalne dla was porozumienie. Mediator nie może niczego narzucać. Ma tylko pomóc w rozwiązaniu sporu między wami, np. co do zasad kontaktu z dziećmi czy w sprawach związanych z edukacją, leczeniem, wychowaniem.

- A czy możemy wybrać mediatora sami?

- Tak. Mediatora wyznacza sąd (z listy stałych mediatorów przy sądzie okręgowym), ale możecie też wybrać go sami (np. www.mediator. org.pl).

- Jak długo trwają mediacje?

- Sąd ustala czas trwania mediacji na okres do 30 dni. Można je przedłużyć na wasz zgodny wniosek. Termin pierwszego posiedzenia ustali mediator. Zazwyczaj wystarczy 3-5 spotkań. Data kolejnej rozprawy jest wyznaczana po zakończeniu mediacji.

- A co, jeśli jednak się nie dogadamy?

- Mediacje w każdej chwili można przerwać. Stanie się tak, jeśli nie ma szans na porozumienie lub gdy pani (lub mąż) nie będziecie już chcieli w nich uczestniczyć.

- No dobrze. W czasie rozmów będziemy mówili o prywatnych sprawach. Czy dowie się o tym sąd?

- Nie. Mediator jest zobowiązany do zachowania tajemnicy. Nie może więc ujawnić żadnych informacji z przebiegu mediacji. Po jej zakończeniu sporządzi protokół. Będzie w nim miejsce, termin mediacji, wasze dane, dane mediatora i oczywiście wynik mediacji. Jeśli zawrzecie ugodę, zostanie ona dołączona do protokołu. Taka ugoda (po zatwierdzeniu przez sąd) ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.

art. 183, 436, 445, 570 Kodeksu postępowania cywilnego

W jakich sprawach?

Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, które mogą być rozstrzygnięte w drodze ugody zawartej przed sądem. W sprawach rodzinnych będzie to, np. pojednanie małżonków, alimenty, sposoby sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, kontakty z dziećmi, sprawy majątkowe między małżonkami.

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas