Dlaczego amarylis nie kwitnie?

Kwiat amarylis to popularna roślina doniczkowa, której uprawa nie jest skomplikowana, za to przynosi wiele satysfakcji. W sam raz dla początkujących! Widokiem bujnie kwitnącej rośliny możemy cieszyć się zimą, kiedy w naszych ogrodach i na balkonach nie dzieje się wiele. By faktycznie tak się stało, trzeba przestrzegać kilku zasad związanych z pielęgnacją amarylisa. Zastanawiasz się, dlaczego nie kwitnie? Sprawdź, czy nie popełniłeś któregoś z podstawowych błędów w uprawie.

Pozornie drobne zaniedbania mogą zniweczyć nasze starania o zdrowe i bujne rośliny doniczkowe
Pozornie drobne zaniedbania mogą zniweczyć nasze starania o zdrowe i bujne rośliny doniczkowe123RF/PICSEL

Problemy z nazewnictwem

Kwitnąca zimą w naszych domach roślina błędnie nazywana jest amarylisem. W rzeczywistości mamy do czynienia ze zwartnicą (hippeastrum). To popularna pomyłka, która wynika z podobieństw w wyglądzie, jednak rośliny różnią się terminem kwitnienia, wymaganiami oraz wyglądem.

Zwartnica cechuje się mniejszą ilością kwiatów, jednak są one zdecydowanie większe niż w przypadku amarylisa belladonny. Za jej znak rozpoznawczy uznać można także grubą łodygę, która jest pusta w środku. Mimo to w powszechnej świadomości nazwa amarylis przylgnęła już na dobre do zimowej rośliny doniczkowej uprawianej w naszych mieszkaniach. Gdy ta kwestia została wyjaśniona, czas zająć się tematem zdecydowanie bardziej istotnym z punktu widzenia domowej uprawy zwartnicy, a mianowicie - dlaczego roślina nie kwitnie?

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Sadzenie zwartnicy

To pierwszy etap uprawy amarylisa, podczas którego łatwo jest o jeden z podstawowych błędów. Umieszczając hippeastrum w doniczce, należy zwrócić uwagę na to, by 1/3 cebulki znajdowała się nad ziemią. Ważne jest również, by nie wybierać zbyt dużej doniczki, co mogłoby doprowadzić do nadmiernego rozwoju korzeni i liści kosztem kwitnienia.

Idealne stanowisko dla amarylisa

Po posadzeniu roślinę należy ustawić w miejscu dobrze nasłonecznionym. Początkowo może być to parapet. To warunek konieczny dla rozwoju efektownych kwiatów, które powinny pojawić się po upływie sześciu-ośmiu tygodni. Gdy zauważymy pierwsze oznaki kwitnienia, unikać trzeba bezpośredniego działania promieni słonecznych, więc warto znaleźć dla zwartnicy inne miejsce, w którym nadal będzie jasno. Amarylis dobrze czuje się w temperaturze oscylującej w okolicach 18-20°C.

Jak podlewać zwartnicę?

Improwizacja w tej dziedzinie nie wchodzi w grę. Błędy w podlewaniu amarylisa skutkują nie tylko brakiem pożądanych kwiatów, ale także kiepską kondycją rośliny. Szkodzi mu zarówno nadmiar, jak i niedobór wody. By cieszyć się widokiem kwiatów zimą, hippeastrum należy podlewać od dołu - umieszczając wodę na podstawce. Podłoże musi być cały czas delikatnie wilgotne, ale nie należy dopuszczać do gromadzenia i utrzymywania się wody na stałe na dnie doniczki.

Niezbędne wsparcie, czyli nawożenie amarylisów

Jeśli zwartnica wypuściła już pędy kwiatowe z pąkami, przyda się jej wzmocnienie nawozem dedykowanym dla roślin kwitnących. Zabieg wykonywać warto raz na dwa tygodnie. Jednocześnie nie można doprowadzić do tego, by w glebie było zbyt dużo azotu. Sprzyja on rozwojowi zielonych części roślin, lecz poważnie ogranicza zdolność zwartnicy do wypuszczenia kwiatów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas