Jak ogrzewanie mieszkań wpływa na rośliny doniczkowe? To warto wiedzieć!

Rośliny doniczkowe w domu dodają charakteru wnętrzu i wpływają pozytywnie na samopoczucie domowników. W sezonie jesienno-zimowym wpływ na kondycję roślin ma ogrzewanie mieszkań. Należy pamiętać o zmianie zasad pielęgnacji roślin doniczkowych zimą, by rosły pięknie cały rok.

Rośliny domowe wymagają innej opieki  zimą i latem
Rośliny domowe wymagają innej opieki zimą i latem123RF/PICSEL

Jak często podlewać rośliny doniczkowe?

W okresie jesienno-zimowym zmianie ulegają warunki atmosferyczne. Trzeba pamiętać, że zmienia się nie tylko pogoda za oknem, ale także warunki wewnątrz domów ze względu na ogrzewanie mieszkań. Rośliny doniczkowe wyczuwają te zmiany i dostosowują się do nich. Wiele roślin przechodzi w stan spoczynku, dzięki czemu lepiej radzą sobie z niższym poziomem wilgoci w powietrzu oraz skokami temperatur.

W sezonie zimowym należy zmniejszyć częstotliwość podlewania roślin doniczkowych. Wystarczającą ilością będzie podlanie ich raz na dwa tygodnie. Wyjątkiem są rośliny, które wegetują w trakcie zimy - te należy podlewać zgodnie z ich standardowym zapotrzebowaniem, ponieważ w okresie wegetatywnym rozwijają się najszybciej. 

Jeżeli chodzi o dodawanie nawozów do wody, którą podlewany rośliny doniczkowe w zimie, należy to robić bardzo rzadko. Warunki w sezonie jesienno-zimowym nie są odpowiednie do nawożenia roślin, ponieważ większość z nich nie rozwija się tak intensywnie w tym czasie. Nawóz w zimie najlepiej dodawać do wody w formie płynnej w niewielkiej dawce.

Gdzie ustawiać rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe w większości lubią światło i wysokie nasłonecznienie, choć nie zawsze przepadają za bezpośrednią ekspozycję na słońce. W zimie ilość słońca maleje, a jego promienie są słabsze. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wszystkie rośliny przestawić na parapety i w pobliżu szyb. Rośliny najbardziej światłolubne należy przestawić blisko okna, najlepiej od strony południowo-wschodniej, jeśli mamy taką możliwość.

W sezonie zimowym zmienia się temperatura w mieszkaniach z powodu warunków atmosferycznych oraz działającego ogrzewania. Im niższa temperatura, tym rzadziej należy podlewać rośliny doniczkowe. W mieszkaniu nie może być zbyt ciepło, a najlepszą temperaturą dla kwiatów jest 18-20 stopni Celsjusza. 

Przy wyższej temperaturze w pomieszczeniach należy przenieść rośliny do miejsc, w których panuje chłód. Roślin doniczkowych nie należy ustawiać blisko kaloryferów, poza tymi ciepłolubnymi, jak draceny deremeńskie lub zielistka Sternbergera. Ciepło i suche powietrze z kaloryfera może powodować żółknięcie liści, ich gubienie i usychanie. 

Pielęgnacja roślin doniczkowych: Wilgotność powietrza

Ogrzewanie w zimie może wpływać na poziom wilgotności w mieszkaniu. Najczęściej powietrze robi się bardziej suche, co nie sprzyja zarówno domownikom, jak i roślinom. W celu zwiększenia ilości wilgoci w powietrzu, można stawiać w pobliżu kwiatów i kaloryferów pojemników z wodą. Można także skorzystać z profesjonalnych, elektrycznych nawilżaczy powietrza.

Zobacz także:
Rośliny, które powinny być w każdym domu
Rośliny doniczkowe kwitnące zimą. Te prezentują się najpiękniej!
Nawóz do storczyków z czosnku: Czy i jak działa?

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas