Reklama

Reklama

Dlaczego grzejnik grzeje tylko do połowy? Oto najczęstsze przyczyny awarii

Sezon grzewczy powoli się zaczyna. W tym czasie szczególnie ważne jest, aby zadbać o sprawne funkcjonowanie grzejników. Pomoże to zaoszczędzić nam zbędnych wydatków i zadbać o odpowiednie docieplenie mieszkania w zimne dni.

Kaloryfery są często głównym źródłem ogrzewania w naszych domach. W okresie letnim zapominamy zadbać o ich aspekt techniczny, jednak okazuje się to problematyczne, gdy na zewnątrz spadają temperatury. Jakie mogą być przyczyny tego, że grzejnik nie chce grzać?

Zobacz również: Jak mądrze ogrzewać mieszkanie i obniżyć koszty ogrzewania w bloku?

Nieodkręcony zaworek odpływowy

Źle zakręcony lub niedokręcony zaworek odpływowy jest prostą do zdiagnozowania awarią grzejnika. Znajduje się on w dolnej części kaloryfera, obok przyłącza odpływu. Aby go otworzyć, należy zdjąć znajdującą się na nim nakrętkę maskującą i dokręcić zaworek odpowiednio dopasowanym do wypustu kluczem imbusowym. Następnie należy ustawić termostat w pozycję grzania i poczekać na sprawdzenie, czy naprawa pomogła i czy grzejnik działa prawidłowo.

Reklama

Zapowietrzenie kaloryfera

Zapowietrzenie jest najczęstszą przyczyną niesprawnego działania grzejnika. Okazje się, że nawet najlepiej zaprojektowana instalacja centralnego ogrzewania od czasu do czasu może ulec zapowietrzeniu. Objawami tego typu awarii może być słyszalne bulgotanie i przelewanie się wody. Wówczas ciepła woda nie jest wtłaczana właściwie do grzejnika przez powietrze efektem czego jest zapowietrzony kaloryfer. W ten sposób nagrzana jedynie połowa całkowitej powierzchni grzejnika, zatem ciepło jest rozłożone nierównomiernie. 

Aby naprawić tę usterkę, wystarczy delikatnie odkręcić odpowietrznik, który znajduje się po zewnętrznej stronie kaloryfera i poczekać, aż zacznie wylatywać z niego woda bez bąbli powietrza.

Zobacz równieżChleb za 30 zł? Piekarze ostrzegają, apelując do rządu! 

Niedziałający termostat

Inną przyczyną, dla której tylko połowa kaloryfera jest gorąca, podczas gdy jego dolna część pozostaje nienagrzana, jest niesprawnie działający termostat. Dochodzi wówczas do zablokowania iglicy, o ciepła woda może nie dochodzić do kaloryfera. Aby to sprawdzić, należy odkręcić głowicę termostatu. Jeśli iglica, czyli wystający bolec jest zbyt wciśnięty, można wysunąć ją kombinerkami. Jeśli to nie pomoże, warto skontaktować się z hydraulikiem lub z administracją budynku.

***
Zobacz również:

Chcesz płacić mniej za rachunki? Sprawdź, jak korzystać z termostatu grzejnikowego

Wiele osób popełnia ten błąd podczas smażenia grzybów. Tak tracą smak

Kiedy sadzić tuję, by rosły bujnie? Ta zasada zawsze się sprawdza


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zimne kaloryfery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy