Dlaczego kalatea zwija liście? Nigdy nie ignoruj tego objawu

Kalatea to popularna roślina doniczkowa, ceniona za piękne liście o różnorodnych wzorach i kolorach. Jej uprawa wymaga staranności, inaczej szybko da do zrozumienia, że coś jest nie w porządku. Dlaczego kalatea zwija liście? Zjawisko ma związek z naturalnymi mechanizmami obronnymi i jest reakcją na niesprzyjające warunki środowiskowe. Dowiedz się, jak zareagować, by kalatea przez lata była dorodna.

Dodaj kalateę do swojej kolekcji roślin
Dodaj kalateę do swojej kolekcji roślin123RF/PICSEL

Kalatea — wieloletnia roślina doniczkowa

Ojczyzną rośliny są tereny Ameryki Południowej i Środkowej. Choć na polskich parapetach jest w stanie poradzić sobie znakomicie i rosnąć bujnie przez wiele lat, jej tropikalne pochodzenie może sprawiać pewne problemy w uprawie. Należy spełnić wymagania kalatei, zwłaszcza w kontekście optymalnego stanowiska, podlewania oraz temperatury. Zaniedbania mogą doprowadzić do pogorszenia się jej kondycji, co będzie manifestować zwijaniem liści.

Kalatea to piękna ozdoba mieszkania (fot. Getty Images)
Kalatea to piękna ozdoba mieszkania (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Dlaczego liście kalatei się zwijają? Zwróć uwagę na stanowisko

Planując wzbogacenie tym okazem swojej kolekcji roślin doniczkowych, należy dobrze zastanowić się nad tym, czy będziemy mogli zapewnić kalatei odpowiednie stanowisko. W tym aspekcie bywa trochę kapryśna i może zareagować pogorszeniem kondycji.

Często okazuje się, że odpowiedzią na pytanie, dlaczego kalatea zwija liście, jest nieodpowiednie oświetlenie. Roślina preferuje jasne lokalizacje, do których dociera światło rozproszone. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, wskutek którego liście zwijają się i stają się przesuszone, a w dłuższej perspektywie mogą ulec poparzeniu.

Kalatea lubi dużą wilgotność powietrza

W tropikalnych lasach roślinom nie brakuje wilgoci. Podobne warunki należy stworzyć, jeśli zależy nam na pomyślnej i bezproblemowej uprawie kalatei w doniczce. Gdy jest za sucho, liście bardzo szybko tracą wigor. Zamiast zachwycać ładnym wyglądem, stają się powodem, przez który niejeden miłośnik domowych kwiatów ulega frustracji.

Niska wilgotność powietrza sprawia, że kalatea zwija liście, aby zmniejszyć powierzchnię parowania wody. Dobrym pomysłem będzie ustawienie jej w pobliżu nawilżacza. Roślinę można umiejscowić też w łazience, pod warunkiem że w pomieszczeniu jest okno.

Wymagania kalatei — ciepło jej służy

Zbyt niskie temperatury mogą doprowadzić do stresu rośliny. Pod żadnym pozorem nie należy stawiać doniczki z kalateą w miejscu, w którym byłaby narażona na gwałtowne wahania i przeciągi. Zadbaj o to, aby miała zapewnioną temperaturę w przedziale 20-25°C, a kalatea będzie rozwijać się bez przeszkód.

Kalatea zwija liście, ponieważ jest spragniona

W podlewaniu kalatei ważny jest umiar. Roślina lepiej zniesie chwilowe przesuszenie niż przelanie. Jednak nie wystawiaj jej cierpliwości na próbę. Pragnienie będzie manifestować zwijaniem liści. W okresie od kwietnia do października, kiedy kalatea jest w fazie intensywnego wzrostu, podlewaj ją raz lub dwa razy w tygodniu umiarkowaną ilością wody. Zimą zapotrzebowanie jest mniejsze. Czynność wykonuj, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie.

"Zrób to sam": Doniczka z klamerekIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas