Te szkodniki atakują bukszpan także we wrześniu. Już dzisiaj przygotuj specjalny oprysk

Oprac.: Anna Czowalla

Ćma bukszpanowa ma kilka pokoleń w ciągu roku, a wrześniowe nasilenie jej aktywności jest często jednym z ostatnich etapów jej cyklu życiowego przed zimą. W tym okresie larwy muszą zgromadzić odpowiednią ilość energii, aby przetrwać chłodniejsze miesiące, co oznacza, że bukszpan w zaledwie kilkanaście godziny może zostać pozbawiony niemal wszystkich liści. Sprawdź, jak reagować, kiedy zobaczysz ćmę bukszpanową i poznaj skuteczne opryski, które pozwolą szybko pozbyć się jej z ogrodu.

Ćma bukszpanowa to inwazyjny gatunek, który dotarł do Europy z Azji.
Ćma bukszpanowa to inwazyjny gatunek, który dotarł do Europy z Azji.Wikimedia

Kiedy ćma bukszpanowa pojawia się na bukszpanach?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to niebezpieczny szkodnik, który atakuje krzewy bukszpanu w ogrodach i parkach, powodując poważne uszkodzenia roślin. Pierwsze oznaki jej obecności na bukszpanach pojawiają się już wiosną, kiedy temperatura zaczyna rosnąć, a larwy wykluwają się z jaj złożonych na spodniej stronie liści. Wtedy rozpoczynają swoją niszczycielską działalność, intensywnie żerując na liściach bukszpanu i prowadząc do jego szybkiego usychania i zamierania.

To jednak nie koniec kłopotów dla właścicieli ogrodów. Ćma bukszpanowa jest owadem wielopokoleniowym, co oznacza, że w ciągu jednego sezonu ma kilka cykli rozwojowych. Po wiosennym ataku może pojawić się ponownie latem, a także we wrześniu, kiedy dorosłe owady składają kolejne jaja. We wrześniu aktywność ćmy bukszpanowej może być szczególnie niebezpieczna, ponieważ przed zimą larwy intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy energii na okres chłodów.

Właśnie wtedy, gdy wydaje nam się, że rośliny przetrwały letni atak, ćmy mogą ponownie zasiedlić krzewy bukszpanu, pogłębiając uszkodzenia i prowadząc do jeszcze większych strat. Dlatego też jesienna kontrola i monitoring roślin są niezwykle istotne, aby w porę zauważyć i przeciwdziałać ponownemu atakowi tego groźnego szkodnika. Usuwając zainfekowane części roślin oraz stosując odpowiednie insektycydy, ograniczymy szkody i zapobiegniemy całkowitemu zniszczeniu bukszpanów.

Jak reagować, kiedy zobaczy się ćmę bukszpanową?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć jest dokładna identyfikacja ćmy bukszpanowej. Dorosłe owady są białe z brązowym obrzeżeniem na skrzydłach,. Można jednak również spotkać ciemniejsze, całkowicie brązowe formy. Ich larwy są jasnozielone z czarnymi pasami i białymi kropkami. Mogą osiągać długość wynoszącą do 4 cm. Zazwyczaj bytują na spodniej stronie liści bukszpanu lub wewnątrz gęstych krzewów, gdzie żerują na liściach.

Larwy ćmy bukszpanowej.
Larwy ćmy bukszpanowej.123RF/PICSEL

Jak reagować, gdy zobaczymy ćmę bukszpanową? Po zidentyfikowaniu szkodnika przeprowadzamy dokładną ocenę szkód. Musimy sprawdzić, jak rozległe są zniszczenia, i czy ćma bukszpanowa zaatakowała tylko część krzewów, czy całe rośliny. Jeśli będziemy robić to regularnie od wiosny do jesieni, możemy szybko wykryć pierwsze objawy żerowania larw, czyli żółknięcie liści, powstawanie pajęczyn czy suche, zniszczone fragmenty krzewów.

Jeżeli zniszczenia nie są jeszcze rozległe, warto rozważyć ręczne usunięcie larw i gąsienic ćmy bukszpanowej z krzewów. Najlepiej zrobić to rano lub wieczorem, ponieważ wtedy owady są mniej aktywne. Można je zebrać ręcznie lub strząsnąć na podłożoną folię. To metoda ekologiczna, która sprawdza się w przypadku mniejszych nasadzeń lub niskiego stopnia infestacji.

Skuteczny oprysk na ćmę, który polecają ogrodnicy

Środki biologiczne zawierające bakterie Bacillus thuringiensis są bardzo skuteczne w zwalczaniu larw ćmy bukszpanowej. Preparaty tego rodzaju są mniej szkodliwe dla środowiska i mogą być stosowane w ogrodach, w których unika się stosowania chemii, np. w uprawach ekologicznych.

Warto jednak zauważyć, że wielu ogrodników zaleca stosowanie domowych oprysków, które również sprawdzą się w walce z ćmą bukszpanową. Wśród nich znajdziemy m.in. roztwór sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Przygotujemy go w bardzo prosty sposób:

Składniki:

  • 1 litr wody
  • 1 łyżka sody oczyszczonej
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń

Przygotowanie:

  1. Wlej wodę do butelki z rozpylaczem.
  2. Dodaj sodę oczyszczoną i płyn do mycia naczyń.
  3. Dokładnie wymieszaj, aby składniki się połączyły.

Stosowanie:

Opryskując rośliny, zwróć szczególną uwagę na dolne strony liści i wewnętrzne części krzewu, gdzie larwy ćmy bukszpanowej często się ukrywają. Najlepiej wykonywać oprysk wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć bezpośredniego działania słońca, które może osłabić skuteczność roztworu. Powtarzaj oprysk co 7-10 dni, aż do zaniku objawów obecności szkodnika.

Soda oczyszczona działa jako środek zasadowy, który zmienia pH powierzchni liści, tym samym odstraszając szkodniki. Płyn do mycia naczyń działa jako surfaktant, pomagając roztworowi lepiej przylegać do liści i skuteczniej eliminować szkodniki.

Oprysk na ćmę bukszpanową z szarego mydła

Składniki:

  • 100 g szarego mydła
  • 5 litrów ciepłej wody

Przygotowanie:

  1. Rozpuść szare mydło w ciepłej wodzie, mieszając, aż całkowicie się rozpuści.
  2. Przelej roztwór do butelki z rozpylaczem i stosuj co 7-10 dni.

Kwasy tłuszczowe zawarte w szarym mydle działają jako środek owadobójczy, eliminując nie tylko ćmę bukszpanową, ale także inne szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki. Mydło tworzy na powierzchni liści warstwę ochronną, która utrudnia szkodnikom dostęp do rośliny.

Przeczytaj również:

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas