Reklama

Reklama

Dlaczego komary latają zazwyczaj koło naszych uszu? To kwestia złośliwości?

Relaks na leżaku przy zachodzącym słońcu? Może być skutecznie przerwany przez brzęczącego komara, który właśnie zdecydował dać koncert tuż obok twojego ucha. Między innymi z tego powodu tak bardzo nie lubimy tych irytujących owadów. Czy jest to kwestia ich złośliwości? Tą kwestią zajął się Michael Riehle z Uniwersytetu w Arizonie.

Badacze z całego świata odkryli 40 rodzajów i ok. 3,5 tys. gatunków komarów. Samice różnią się znacznie od samców. Męskie osobniki zazwyczaj ignorują ludzi, karmiąc się nektarem z kwiatów i roślin, więc przebywają z daleka od ludzi. To głównym zadaniem samic jest prokreacja i przedłużenie gatunku. Ssą krew zwierząt stałocieplnych, ponieważ do powstania jaj w jajnikach wymagają odżywiania się białkami krwi określonych gatunków zwierząt.

Zobacz także: Olejek odstraszający i inne naturalne sposoby na komary

Reklama

Jak komarzyce docierają do swoich ofiar?

Samice komarów są w stanie wyczuć dwutlenek węgla swojej potencjalnej ofiary. Powstaje on, kiedy wydychamy powietrze, co dodatkowo ściąga uwagę komarzyc. Komarzyca wstrzykuje w miejsce ukłucia ślinę, m.in. po to, aby krew, którą wysysa przez cienką rurkę, nie krzepła. Swędzący bąbel, który powstaje w miejscu ukłucia, to reakcja organizmu na uszkodzenia i na związki zawarte w ślinie owada.

Dlaczego komarzyce latają w pobliżu naszych twarzy?

Często słysząc komara, mamy wrażenie, że lata on koło naszych uszu. Jednak jego strefą zainteresowania jest po prostu nasza twarz, z jednej prostej przyczyny. Mianowicie, ponieważ wydychamy dwutlenek węgla nosem i ustami, to właśnie tam znajduje się jego największe stężenie i to za nim podążają komarzyce. Nic więc dziwnego, że zwykle komary latają właśnie wokół naszej twarzy. 

Zdaniem Michaela Riehle z Uniwersytetu w Arizonie ważną rolę w wyborze ofiar komarzyc mogą odgrywać głównie takie czynniki, jak genetyka danej osoby, a nawet jej dieta. Jedno z badań wykazało, że samice komarów chętniej ucztowały na mężczyznach, którzy cechowali się mniejszą różnorodnością bakterii występujących na skórze. 

Warto wiedzieć: Sposób na mszyce. Trik z żółtą wstążeczką jest niezawodny

Skąd to irytujące brzęczenie?

No dobrze, ale jak powstaje ten charakterystyczny, brzęczący dźwięk wytwarzany przez komary? Gdy komarzyca leci w kierunku celu, macha skrzydłami około 500 razy na sekundę wytwarzając dźwięki o częstotliwości od 450 do 500 herców, które to są odpowiedzialne za irytujące nas brzęczenie. 

Co ciekawe, samce, których skrzydła biją z wyższą częstotliwością niż samic, wsłuchują się w odgłosy płci przeciwnej, gdy szukają partnerki. Riehle zademonstrował tę zależność, emitując dźwięki podobne do tych, które produkują komarzyce nad klatką wypełnioną innymi komarzycami. Wówczas nie zaobserwował u nich żadnej reakcji. Gdy jednak przesunął się nad klatkę z samcami, zaobserwował u nich niezwykłe pobudzenie. I choć samce komarów wyjątkowo lubią ten dźwięk, to ludzie zdecydowanie nie należą do fanów tego komarowego gatunku muzyki. 

Zobacz także: Posadź wokół domu. Komary i kleszcze uciekną w popłochu 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy