Reklama

Reklama

Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Wszystko przez te zabójcze błędy

Zamiokulkas się kładzie i ma żółte liście? "Żelazna roślina" pewnych błędów w pielęgnacji z pewnością nam nie wybaczy. Warto się ich wystrzegać, bo ich skutki mogą być fatalne. Jak dbać o to, by tropikalna roślina nadal była ozdobą mieszkania? Oto lista najczęściej popełnianych błędów przy uprawie zamiokulkasa.

Błędy przy uprawie zamiokulkasa

Zamiokulkas często jest określany mianem "żelaznej rośliny". Pomimo tego pewnych błędów pielęgnacji nie będzie w stanie nam wybaczyć. Niektóre z nich mogą być dla niego zabójcze. Oto lista najczęściej popełnianych błędów w uprawie zamiokulkasa:

Reklama

  • nieodpowiednie stanowisko - chociaż zamiokulkas lubi światło, nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to prowadzić do poparzenia liści i ich opadania. Najlepiej ustawić go w niewielkiej odległości od okna tak, aby miał dostęp do słońca, a światło było rozproszone,
  • nieprawidłowe nawożenie - nawozy zależy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta. Niekorzystne dla rośliny będzie zarówno przenawożenie, jak i nieregularne nawożenie. Rozwiązaniem mogą być koreczki nawozowe, które stopniowo uwalniają potrzebne roślinie składniki (nawet do 6 miesięcy). Dzięki temu nawożenie zamiokulkasa wiosną wystarczy na cały sezon,
  • nieprawidłowe przesadzanie rośliny - przy przesadzaniu zamiokulkasa pamiętajmy o odpowiedniej doniczce. Nie może być za duża i zbyt głęboka - to może sprawić, że roślina skupi się na rozroście korzeni w nowym pojemniku. Może to doprowadzić do wstrzymania jej wzrostu i zrzucania liści
  • nieprawidłowe podlewanie - zamiokulkas źle reaguje na nadmiar wody. Dlatego też nie należy go zbyt obficie podlewać. Roślinę wystarczy nawadniać co dwa tygodnie, a zimą nawet raz w miesiącu.

Zobacz również: Idealna roślina dla zapominalskich? Efektowniejsza niż kaktus!

Dlaczego zamiokulkas się kładzie?

Zamiokulkas się kładzie? Powód jest tylko jeden: to roślina, której nie należy zbyt obficie podlewać. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i osłabienie. Zdarza się, że prowadzi nawet do ich obumarcia. Podłoże jest całkowicie mokre? W doniczce stoi woda? To ostatni dzwonek, by spieszyć na ratunek roślinie. Jak uratować przelany zamiokulkas? W tym przypadku konieczna jest wymiana całej ziemi na suchą. Może jeszcze uda nam się uratować roślinę.

Jak nie podlewać zamiokulkasa? Nie wlewajmy wody bezpośrednio do doniczki, a do podstawki. Pamiętajmy o tym, by nie zraszać jego liści, a tylko co jakiś czas przecierać je z kurzu.

Czytaj: Zamiokulkas - łatwy w uprawie. Za takie traktowanie będzie ci wdzięczny

Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną?

Inna kwestia to żółknięcie liści zamiokulkasa. Powód? Jedną z najczęstszych przyczyn jest właśnie nadmiar wody. Zamiokulkas gromadzi wodę w swoich łodygach i liściach, dlatego też bez podlewania może wytrzymać przez długi czas. Zwróćmy uwagę na doniczkę, w której znajduje się roślina - ważne, by miała otwory odprowadzające wodę.

Przyczyną żółknięcia i opadania liści może być również starzenie się zamiokulkasa. Jeżeli zapewniliśmy roślinie odpowiednie stanowisko, regularnie nawoziliśmy roślinę i odpowiednio podlewaliśmy, roślina prawdopodobnie gubi stare liście. W tym przypadku wystarczy zadbać o regularne ich usuwanie.

Zamiokulkas - zjawiskowy przybysz z Afryki

Zamiokulkas to tropikalna roślina wieloletnia, która pochodzi ze wschodniej Afryki. Występuje od południowej Kenii po północno-wschodnią RPA. Zamiokulkas zamiolistny jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny obrazkowatych (Arceae), która na przełomie XX/XXI wieku stała się popularną ozdobą mieszkań. Do powszechnej uprawy trafił dopiero w 1996 roku przez holenderskie firmy ogrodnicze. Zyskał ogromną popularność ze względu na łatwość w przystosowaniu się do niekorzystnych warunków.

Zamiokulkas zazwyczaj dorasta do 1 m wysokości i wytwarza krótkie, zdrewniałe kłącza średnicy do 4 cm. Roślina uprawiana w mieszkaniu rzadko kwitnie. Jeśli warunki będą sprzyjające, roślina wytworzy kolbowate, biało-zielono-kremowe kwiatostany na krótkich pędach. Po kwitnieniu pokazuje się eliptyczny owocostan, na którym znajdują się kuliste, spłaszczone, białe jagody.

***

Zobacz równieżZamiokulkas. Roślina idealna do sypialni i łazienki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamiokulkas | zamiokulkas jak dbać

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy