Dlaczego pomidory nie dojrzewają na krzaku?
W uprawie pomidorów ważny jest każdy etap. Od zrobienia rozsady, poprzez wybór odpowiedniego stanowiska, aż do podlewania. Uważny ogrodnik, któremu zależy na obfitych plonach, musi zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Mimo to pomidory nie zawsze dojrzewają na krzakach zgodnie z oczekiwaniami. Przyczyny tego stanu rzeczy bywają różne. O ile nie mamy wpływu na panującą na zewnątrz temperaturę, o tyle część nagminnie popełnianych błędów powinniśmy od razu wyeliminować. Dowiedz się, jak dbać o pomidory, by cieszyć się latem dorodnymi zbiorami.
Spis treści:
Dlaczego pomidory nie dojrzewają na krzaku? Błędy w nawożeniu
Pomidory zaliczają się do roślin o złożonych wymaganiach pokarmowych. Właściwe nawożenie pomidorów wymaga od nas dużej uwagi, ponieważ nawet najmniejsze błędy mogą mieć fatalne skutki dla naszych upraw.
- Brak dojrzewania pomidorów na krzakach związany jest przede wszystkim z brakiem potasu w glebie. Nie tylko spowalnia to proces dojrzewania, ale sprawia, że barwa owoców jest blada i stają się one mało soczyste.
- Pomidorom dostarczyć trzeba także odpowiednią dawkę fosforu. Bez niego pomidory na krzakach rosną kiepsko, często też ulegają deformacjom.
- Równie groźny dla upraw jest nadmiar azotu. Opóźnia on dojrzewanie i zmniejsza ilość plonów. Jednym z pierwszych objawów przenawożenia azotem jest zwijanie liści pomidora.
Stanowisko dla pomidorów: Bez światła ani rusz!
Zdarzają się takie sezony, kiedy wiosną i latem pogoda nas nie rozpieszcza. Na to nie możemy nic poradzić, lecz planując uprawę pomidorów, trzeba wybrać miejsce, w którym rośliny będą miały jak najlepszy dostęp do światła słonecznego.
W zacienionych miejscach, np. tuż przy ścianach budynków, ogrodzeniach, altanach czy wysokich drzewach i krzewach pomidory rozwijają się duże gorzej. Rosną wolno, słabo kwitną i zawiązują mało owoców, które dojrzewają bardzo powoli. Zadbać więc trzeba o stanowisko naprawdę dobrze nasłonecznione, najlepiej od strony południowej lub południowo-zachodniej.
Nieodpowiednia temperatura
Opóźnione dojrzewanie często jest związane z niesprzyjającą temperaturą. By warzywa stały się dorodne i zyskały pożądaną intensywną barwę, muszą mieć zapewnioną temperaturę mieszczącą się w przedziale od 15 do 30°C. Inaczej nie jest wydzielany etylen, czyli hormon odpowiadający za wybarwianie się pomidorów i ich dojrzewanie.
Z niskimi wartościami czasem mamy do czynienia nawet w czerwcu, dlatego warto wziąć pod uwagę uprawę pomidorów pod osłonami. Jeśli z kolei lato jest wyjątkowo upalne, warto zastosować ściółkowanie i cieniowanie pomidorów, by uchronić rośliny przed poparzeniem.
Jak podlewać pomidory? Co za dużo, to nie zdrowo!
Wiele mówi się o negatywnych skutkach nawet krótkotrwałej suszy na uprawy warzyw. To fakt, że wymagają regularnego nawadniania, jednak zbyt obfite podlewanie opóźnia dojrzewanie pomidorów. Problemem bywają nawet gwałtowne opady deszczu. Na to nie mamy wpływu, lecz ważne jest, by w pielęgnacji zachować umiar.
Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Tworzenie się błota wokół krzaczków jest sygnałem, że ewidentnie przesadziliśmy. Nadmiar wody w podłożu sprawia, że gleba jest gorzej napowietrzona, może dojść nawet do gnicia korzeni i zamierania pomidorów w całości. Ważne jest także, by nie moczyć nadziemnych części roślin, co z kolei naraża je na rozwój groźnych chorób grzybowych.
Polecamy: