Dlaczego pomidory pękają i czy da się temu zaradzić? Jest jeden sposób
Własne pomidory prosto z krzaczka to przyjemność, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Problemem jest nie tylko brak warunków na taką uprawę, ale często również niewystarczająca wiedza. Wbrew pozorom, pomidory są dość kapryśne, źle reagują na zaniedbania i nie zawsze dają owocny plon. Co zrobić np. gdy ich skórka pęka?
Zobacz również:
Najczęstszą i najbardziej prawdopodobną przyczyną pękania pomidorów jest nieregularne i niewłaściwe podlewanie. Pomidory lubią systematyczne nawadnianie, zawsze taką samą, niezbyt dużą ilością wody. Ważne, by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie należy dopuszczać do przelania - nadmierne oraz nieregularne podlewanie, szczególnie w upalne, letnie dni może doprowadzić do pękania pomidorów.
Sporym błędem jest więc dopuszczanie do dłuższych okresów przesuszenia krzewów. W momencie, gdy wreszcie podlejemy je dużą ilością wody, owoce zaczynają ją pobierać, a skórka nie nadąża się rozciągać i w efekcie szybko pęka.
Podobny skutek może przynieść także nagły nadmiar wody, spowodowany burzami ze sporym opadem deszczu lub po prostu brzydkie, deszczowe lato.
W przypadku, gdy krzewy pomidorów są już mocno przesuszone i więdną, należy podlać je delikatnie małą ilością wody, a następnie stopniowo zwiększać jej ilość.
Co zrobić, by pomidory nie pękały?
Istnieje kilka prostych zasad, które pozwolą nam uchronić pomidory przed pękaniem. Podstawą jest wspomniane już regularne podlewanie krzewów, tak aby rośliny przyzwyczaiły się do stałego poziomu wilgotności podłoża. Warto pamiętać, że niektóre odmiany pomidorów pękają rzadziej i należą do nich:
- Baron F1,
- Rumba Ożarowska,
- Kmicic,
- Jawor,
- Koneser F1,
- Tamaris F1.
Ponieważ najbardziej narażone na pękanie są pomidory uprawiane w gruncie, to warto zainwestować w małe szklarnie czy tunele foliowe. Innym sposobem ochrony przed pękaniem jest też zastosowanie ściółkowania gleby pod krzewami. Ograniczymy w ten sposób ubytek wilgoci z gleby.
Aby pomidory nie pękały, warto również odpowiednio je nawozić środkami zawierającymi głównie potas i fosfor.
Zobacz również: Grzybiarze zacierają ręce. Mówią o "wyjątkowym urodzaju"