Dlatego grzejnik pobiera za dużo energii. Nie każdy zwraca na to uwagę

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Kontrola instalacji grzewczej już za tobą, grzejnik nie jest zapowietrzony, ale nadal wydaje ci się, że nie działa efektywnie? Jest włączony, lecz masz wrażenie, że pomieszczenie wcale się nie nagrzewa. Zanim zwiększysz temperaturę, upewnij się, że jest czysty. Brud zalegający we wnętrzu urządzenia często jest powodem jego mało wydajnej pracy, a co za tym idzie – wzrostu rachunków. Jak wyczyścić grzejnik? Wykorzystaj trik, który uchroni przed kłopotliwym demontażem sprzętu.

Sezon grzewczy rozkręca się na dobre
Sezon grzewczy rozkręca się na dobre123RF/PICSEL

Nawet nie zauważasz, że grzejnik się brudzi

Kurz zbierający się na zewnątrz kaloryfera to rzecz całkowicie naturalna. Wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, by mieć poczucie, że porządki w tej kwestii mamy z głowy. To jednak nie do końca prawda. Perspektywa nadchodzącej zimy uświadamia nam, że kaloryfery będą często w użytku.

Skąd się bierze brud w grzejniku? To nie tylko kurz. W naszych mieszkaniach przez cały rok unoszą się pyłki, sierść zwierząt i włosy. Trudno to zauważyć na pierwszy rzut oka, ale docierają do najgłębszych zakamarków kaloryferów. Umiejętność sprytnego wyczyszczenia grzejników przyda się więc nie tylko w pełni sezonu grzewczego.

Zanim podkręcisz kaloryfer, upewnij się, że jest czysty
Zanim podkręcisz kaloryfer, upewnij się, że jest czysty123RF/PICSEL

Brudny grzejnik to duży problem

Zanieczyszczenia ograniczają przepływ powietrza. Obniża to wydajność grzejników. Gdy nie możemy nagrzać mieszkania do pożądanej temperatury, odruchowo zwiększamy jego moc. Kwota, jaką zobaczymy w późniejszym czasie na fakturze, niejednokrotnie okazuje się gorzką niespodzianką.

Czyszczenie kaloryfera to sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale ma też niebagatelny wpływ na komfort i zdrowie domowników. Z biegiem czasu brudny grzejnik może okazać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu. Co istotniejsze, podczas pracy grzejnika kurz i inne zanieczyszczenia zostaną uniesione za sprawą ciepłego powietrza, a stąd już prosta droga do naszego układu oddechowego. To problem nie tylko dla alergików.

Jak wyczyścić grzejnik? Z pomocą przychodzi suszarka

Zrobiłeś sprzątaniowy rachunek sumienia, który wykazał, że czyszczenie kaloryfera przeprowadzałeś już dawno temu? Nadrobienie tych braków nie musi być bardzo kłopotliwe. Jak wyczyścić grzejnik od środka? Sięgnij po najzwyklejszą suszarkę do włosów.

  • W pierwszej kolejności upewnij się, że grzejnik jest wyłączony i ostudzony.
  • Następnie pod kaloryferem rozłóż wilgotną szmatkę. Zapobiegnie rozprzestrzenianiu się brudu, który z niego wydobędziesz.
  • Chwyć za suszarkę do włosów, ustawiając ją na maksymalną moc. Skieruj dyszę na kratę grzejnika i przesuwaj ją powoli po całej szerokości.

Czas trwania takiego czyszczenia zależy od stopnia zabrudzenia kaloryfera. Szybko jednak zaczniesz zauważać paprochy, które będą osadzać się pod sprzętem i nie przestaniesz się dziwić, dlaczego nie działał w pełni swoich możliwości.

Generalne porządki, czyli jak powinniśmy sprzątać nie tylko przed świętami.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas