Korzystasz z termoforu? Stosowanie go w tych przypadkach jest niebezpieczne

Termofory mają wiele zastosowań. Jesienią i zimą często wykorzystujemy je do ogrzania siebie lub naszego łóżka przed snem. Termofory doskonale sprawdzają się w walce z miejscowym bólem np. podczas miesiączki. Jak się jednak okazuje, ich stosowanie nie zawsze jest bezpieczne. Na co musimy uważać?

Ciepły termofor pomoże złagodzić ból, czy jest jednak dla wszystkich bezpieczny?
Ciepły termofor pomoże złagodzić ból, czy jest jednak dla wszystkich bezpieczny?123RF/PICSEL

Mimo że termofory zapewniają nam przyjemne ciepło i niekiedy skutecznie wspierają walkę z miejscowym bólem, okazuje się, że nie zawsze są dla nas dobre. Zbyt długi kontakt naszej skóry z ciepłem w niektórych przypadkach może być bardzo niebezpieczny.

Termofor na bóle i zaparcia. Kiedy warto go stosować?

Termofor możemy zastosować zarówno do ogrzania naszego ciała, jak i do ochłodzenia stłuczonego czy obrzękniętego miejsca. Jesienią i zimą, sięgamy częściej po to pierwsze zastosowanie.

Zazwyczaj używamy go jako ciepły okład na obolałe miejsce. Dzięki niemu dochodzi do rozluźnienia skurczonych mięśni, a w rezultacie zmniejszenia dolegliwości bólowych. Termofor sprawdzi się również przy zaparciach, a także w łagodzeniu kolek u niemowląt. Jest jednak coś, na co musimy uważać.

W niektórych przypadkach termofor nie jest wskazany. Uważać powinni przede wszystkim chorzy na nadciśnienie lub miażdżycę
W niektórych przypadkach termofor nie jest wskazany. Uważać powinni przede wszystkim chorzy na nadciśnienie lub miażdżycę123RF/PICSEL

Termofor a zdrowie. Czy jest on bezpieczny?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zbyt długie trzymanie sztucznego tworzywa wypełnionego gorącą wodą na naszej skórze może wywołać rumień. Często towarzyszą mu swędzenie, pieczenie oraz obrzęk.

Termofor przyłożony do miejsca, w którym rozwinął nam się ostry stan zapalny skóry lub stawów, wcale nie uśmierzy naszego bólu, a wręcz przeciwnie - może przyczynić się do pogorszenia naszego stanu.

Pamiętajmy też, że jeśli wlejemy do niego wrzącą wodę i od razu przyłożymy go do naszej skóry, możemy w prosty sposób wywołać oparzenie. Z tego powodu do gumowego termoforu nigdy nie należy wlewać wrzątku.

Termofor świetnie sprawdza się w łagodzeniu bólu miesiączkowego
Termofor świetnie sprawdza się w łagodzeniu bólu miesiączkowego123RF/PICSEL

Kto nie powinien stosować termoforu?

Pamiętajmy, że nie każdy powinien sięgać po termofor. Istnieją pewne przeciwwskazania do częstego jego stosowania. Są to m.in.:

  • nadciśnienie
  • miażdżyca
  • osteoporoza
  • ostre urazy
  • ostre stany zapalne
  • zaczerwienienie
  • obrzmienie
  • oparzenia i odparzenia
  • krwawienia i krwotoki

Z używania termoforu muszą też zrezygnować kobiety w ciąży, ponieważ może on zwiększyć ryzyko poronienia.

Ból mięśni utrzymujący się 1–2 dni po treningu świadczy o jego zbyt dużej intensywnościNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas