Dlatego pralka nie pobiera płynu do płukania. Winne są nasze nawyki

Po wyłączeniu pralki z niepokojem zauważasz, że ubrania nie pachną świeżością mimo użycia pachnącego detergentu? Nie takiego efektu się spodziewasz po zakończeniu cyklu piorącego. Sprawdź, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania. Podstawowe błędy, z których często nie zdajemy sobie sprawy, mogą ograniczać efektywność działania urządzenia, a z biegiem czasu skracać także jego żywotność i prowadzić do awarii.

Używaj płynu do płukania z rozwagą
Używaj płynu do płukania z rozwagą123RF/PICSEL

Za dużo płynu do płukania nie poprawi jakości prania

Chcemy, by nasze ubrania po praniu długo pachniały świeżością. Z tego powodu dość beztrosko podchodzimy do ilości wlewanego detergentu. Im więcej, tym lepszy efekt? Takie myślenie jest błędne. Nie tylko nie sprzyja włóknom tkanin, oblepiając je, ale szkodzi także samemu urządzeniu.

Nigdy nie przekraczaj oznaczenia, które określa maksymalny zalecany poziom. Jeśli będzie go za dużo, wypłynie z komory niemal od razu i nie przyniesie pożądanego rezultatu. Pamiętaj też, że nie do każdego rodzaju tkanin należy używać płynu do płukania. Nie zaleca się tego podczas prania ręczników.

Jak usunąć grzyby z pralki?Interia DIY

Szuflada na detergenty jest brudna

Zdarza się, że czyszczenie pralki odkładamy w nieskończoność. Tymczasem jest to jeden z warunków jej sprawnego działania i wieloletniej żywotności. Ta prozaiczna czynność może nam zaoszczędzić nie tylko nerwów, ale też fatygi i pieniędzy wydawanych na usługi specjalistów od napraw.

Podczas sprzątania nie można pominąć komory na proszek i płyn. Zalegający w niej brud jest częstą odpowiedzią na pytanie, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania. Sprawdź też stan dozownika detergentów. W sytuacji, gdy syfon szuflady jest zapuszczony i obrośnięty brudem oraz pozostałościami po detergentach, nie ma szans na niezakłócone działanie. Średnio raz w miesiącu zaleca się wyjąć szufladę i namoczyć ją w misce z ciepłą wodą z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń, następnie wyszorować niewielką szczoteczką.

Jeśli w szufladzie od pralki pojawił się kamień, do czyszczenia można użyć octu
Jeśli w szufladzie od pralki pojawił się kamień, do czyszczenia można użyć octu123RF/PICSEL

Trik: Jeśli brud jest uporczywy, użyj najzwyklejszych gąbek. Wcześniej jednak nasącz je octem, następnie włóż do każdej przegródki i zostaw na kwadrans. Po tym czasie spłucz szufladę, a osady z płynu i proszku znikną.

Pralka nie pobiera płynu, ponieważ wąż dopływowy jest niesprawny

Jeśli porządki zostały zrobione, ale nie zaradziło to problemowi, sprawdź kondycję węża dopływowego. Odpowiada on za stały dopływ wody pod odpowiednim ciśnieniem. Zaburzenia w jego działaniu odbijają się na kondycji całej pralki.

Wąż dopływowy jest skręcony lub pęknięty? W pierwszym przypadku wystarczy go poprawić. Przy okazji sprawdź jednak, czy nie zablokowały się w nim zanieczyszczenia. W tym celu odłącz koniec znajdujący się przy pralce i włóż go do miednicy. Odkręć wodę na kilka sekund, by nagromadzony brud wypłynął do naczynia. W sytuacji, gdy jest pęknięty, jedyną drogą jest jego wymiana.

Elektrozawór szwankuje — kłopoty murowane

To niezwykle ważny element każdej pralki. Elektrozawór służy otwieraniu i zamykaniu dopływu wody w zależności od etapu danego cyklu prania, a także kierowania strumienia do właściwej przegrody w szufladzie. Nawet niewielka awaria zaburza więc normalną pracę urządzenia — może wpływać również na problemy z pobieraniem płynu do płukania.

Jak dbać o pralkę, by uniknąć interwencji hydraulika?
Jak dbać o pralkę, by uniknąć interwencji hydraulika?123RF/PICSEL

Uszkodzony elektrozawór zazwyczaj nadaje się już tylko do wymiany. Jeśli czujesz w sobie żyłkę majsterkowicza, możesz zrobić to samodzielnie. Po odłączeniu sprzętu z prądu i demontażu blatu elektrozawór znajdziesz przy tylnej blaszce za komorą zasobnika. Odepnij złączkę, przez którą jest połączony z modelem sterującym. Następnie usuń obejmy wężyków — kombinerki okażą się nieodzowne. Wyjmuj zepsuty elektrozawór — powinieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie — i zastąp go nowym komponentem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas