Do jakich upraw są największe dopłaty 2023? Nowe stawki wsparcia dla rolników

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023 polscy rolnicy mogą składać już od kilku tygodni. Warto się na to zdecydować, ponieważ na osoby posiadające gospodarstwa czeka w tym roku wyższe dofinansowanie. Komu przysługuje wsparcie finansowe, ile wynoszą dopłaty bezpośrednie do konkretnych upraw i do kiedy można składać wnioski? Przypominamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z programu.

Dopłaty bezpośrednie 2023 dla rolników. O jakie wsparcie można się ubiegać?
Dopłaty bezpośrednie 2023 dla rolników. O jakie wsparcie można się ubiegać? Arkadiusz ZiolekEast News

  • Dopłaty bezpośrednie 2023 ruszyły w dniu 15 marca. Jest to program płatności przyznawanych rolnikom w Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki. 
  • W tym roku dofinansowanie można uzyskać nie tylko do uprawy roślin użytkowych czy hodowli zwierząt, ale także do tak zwanych ekoschematów, czyli korzystnych działań związanych z ochroną środowiska i klimatu.
  • Kto ma prawo ubiegać się o wsparcie finansowe i do jakich upraw są największe dopłaty 2023? Oto najważniejsze informacje.

Komu przysługują dopłaty bezpośednie 2023? Zmiany i warunki, które musi spełnić rolnik

Jeżeli chodzi o to, komu przysługują dopłaty bezpośrednie, to rolnik ubiegający się o dofinansowanie musi posiadać obszar gospodarstwa nie mniejszy niż 1 ha. Wyjątkiem są osoby, które zajmują się hodowlą zwierząt. Jednak w tym przypadku minimalna przysługująca kwota płatności bezpośrednich musi wynosić 200 EUR.

Oczywiście dana osoba musi mieć prawo do użytkowania konkretnego gruntu, co należy udowodnić, przedstawiając tytuł własności lub umowę dzierżawy. Istotne jest to, że płatności bezpośrednie i płatności ONW od bieżącego roku są przyznawane jedynie rolnikom aktywnym zawodowo, którzy udokumentują:

  • że ich przychód z działalności rolniczej wynosi minimum 1/3 przychodu w gospodarstwie,
  • roczna kwota płatności bezpośrednich wynosi minimum 5 procent całości przychodów z działalności pozarolniczej, 
  • albo główną działalność gospodarczą stanowi w ich przypadku wykonywanie działalności rolniczej (w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEiDG)

Najważniejsze zmiany w dopłatach bezpośrednich 2023 dotyczyć będą płatności podstawowej (BISS), która zastępuje dotychczasową Jednolitą Płatność Obszarową (JPO). Zniesiona zostaje redukcja płatności (capping).

Płatność redystrybucyjna (CRISS) wypłacana będzie od 1 do 30 ha, w gospodarstwach o powierzchni maksymalnej 300 ha. Poziom jej finansowania został zwiększony  do ok. 11,57% rocznej koperty płatności bezpośrednich.

Natomiast dodatek dla młodych rolników przysługiwał będzie wyłącznie osobom posiadającym wykształcenie na poziomie ponadpodstawowym lub 3-letni staż pracy w rolnictwie. Nie będzie tutaj już limitu powierzchniowego na gospodarstwo.

Ile wyniosą dopłaty bezpośrednie 2023? W tym roku wyższe wsparcie

Dopłata do upraw bezpośrednich (obszarowych) wyliczana jest za każdy hektar gospodarstwa rolnego. Właściciele gospodarstw na pewno ucieszą się z wyższych dopłat, na jakie mogą liczyć w 2023 roku. Jednolita płatność obszarowa wynosić ma bowiem około 116 EUR/ha, gdzie w 2022 roku było to jedynie 107 euro za hektar. 

Nic nie wskazuje również na to, aby w kolejnych latach dopłaty bezpośrednie miały być niższe. Szacuje sie, że w 2026 roku można będzie liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 120 euro od hektara. 

Rzeczywista wartość stawek określona zostanie jednak dopiero po zakończeniu naboru wniosków. Oczywiście trzeba pamiętać, że poza płatnościami obszarowymi rolnikom przysługuje dopłata wyliczana w zależności od tego, co jest uprawiane w ich gospodarstwie

Do czego są największe dopłaty bezpośrednie 2023? Znamy konkretne stawki

Szczegółowe warunki dostępne są w projekcie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Trzeba jednak pamiętać, że poza podstawowym dofinansowaniem dochodów w wysokości około 116 euro (115,83/ha) można liczyć również na wsparcie w postaci płatności redystrybucyjnej (39,1 euro/ha).

Dodatkowo młodzi rolnicy będą mogli otrzymać kwotę 60,57 euro/ha. Bonusowe środki przysługiwać będą zaś w zależności od typu upraw bądź hodowanych gatunków zwierząt.

Do czego dopłaty bezpośrednie 2023? Wsparcie otrzymają m.in. osoby uprawiające ziemniaki
Do czego dopłaty bezpośrednie 2023? Wsparcie otrzymają m.in. osoby uprawiające ziemniakiHubert HardyEast News

Do czego są największe dopłaty bezpośrednie 2023? Oto kilka przykładów:

  • krowy - 94,94 euro/szt
  • młode bydło - 74,21 euro/szt
  • owce - 25,35 euro/szt
  • kozy - 11,08 euro/szt
  • rośliny strączkowe na nasiona - około 198,36 euro/ha
  • rośliny pastewne - około 101,88 euro/ha
  • buraki cukrowe - 300,75 euro/ha
  • chmiel - około 429.00 euro/ha
  • ziemniaki skrobiowe - około 245.41 euro/ha
  • pomidory - 550,00 euro/ha
  • truskawki - 267,36 euro/ha
  • len - 100,06 euro/ha
  • konopie włókniste - 29,03 euro/ha.

Ekoschemat jako nowy rodzaj płatności bezpośrednich 2023

W ramach dopłat bezpośrednich zdecydowano się w tym roku przyznawać wsparcie do tak zwanych ekoschematów. Jest to promowanie praktyk, które mają realne przełożenie na środowisko i dochody rolnicze m.in. z uwagi na zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie oraz poprawę jakości plonów.

Dopłaty dla rolników obejmują również ekoschematy
Dopłaty dla rolników obejmują również ekoschematyEast News

W Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 znalazło się pięć głównych ekoschematów powierzchniowych (płatności do obszarów z roślinami miododajnymi, płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, płatności do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych, płatności do integrowanej produkcji roślin, płatności do biologicznej ochrony upraw).

Odrębnym tematem jest ekoschemat dobrostan zwierząt, w ramach którego również można ubiegać się o definansowanie. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie GOV.

Do kiedy wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023? Trzeba pilnować teminu

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023 można składać przez równe dwa miesiące, a więc podstawowy nabór potrwa do 15 maja 2023 roku. Warto się pospieszyć, ponieważ dokumenty przesłane po tym terminie mogą nie zostać rozpatrzone. O przyznanie dofinansowania rolnicy mogą ubiegać się drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Natomiast osoby, które prowadzą gospodarstwo i nie mają komputera lub po prostu potrzebują pomocy przy wypełnianiu wniosku o dopłaty bezpośrednie, mogą skorzystać ze wsparcia za pośrednictwem ARiMR. Wystarczy zadzwonić na infolinię, pod nr. tel. 800 38 00 84 lub 22 595 06 11. w godzinach od 7:00 do 19:00 w dni robocze lub od 10:00 do16:00 w w soboty.

Czytaj również:

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas