Dobijają wątrobę. Popularne produkty na czarnej liście

Szacuje się, że wątroba pełni nawet 500 funkcji. Odgrywa ona ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu, a więc warto skupiać się na wspomaganiu jej pracy i unikaniu produktów, które jej szkodzą. Oto kilka z nich, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji.

W trosce o wątrobę warto ograniczyć ciężkostrawne posiłki i produkty oznaczające się wysokim stopniem przetworzenia
W trosce o wątrobę warto ograniczyć ciężkostrawne posiłki i produkty oznaczające się wysokim stopniem przetworzenia123RF/PICSEL

Wątroba i jej funkcje. Jak alkohol wpływa na jej działanie?

Wątroba zajmuje się m.in. neutralizacją toksyn, a więc nietrudno się domyślić, że jednym z najbardziej dobijających wątrobę produktów jest alkohol. Spożywany w nadmiernych ilościach może doprowadzić do alkoholowego stłuszczenia wątroby lub marskości. Nie ma znaczenia, czy jest to wódka, wino czy piwo. Chodzi o szkodliwy etanol zawarty w każdym rodzaju alkoholu. Codzienne spożywanie go może doprowadzić do poważnych konsekwencji i uszkodzeń wątroby, która uchodzi za jeden z najważniejszych narządów w organizmie.

Na czarnej liście jedzenia szkodzącego wątrobie są m.in. fast foody.
Na czarnej liście jedzenia szkodzącego wątrobie są m.in. fast foody. 123RF/PICSEL

Jakie produkty szkodzą wątrobie?

Wyróżnia się również niealkoholowe stłuszczenie wątroby powiązane ze stylem życia, otyłością i nadwagą. W związku z tym na czarnej liście jedzenia szkodzącego wątrobie są m.in. fast foody.

Ta wysokokaloryczna żywność przyczynia się do szybkiego przybierania na wadze, co z kolei może mieć wpływ na wątrobę i odkładanie się w jej komórkach kropli tłuszczu. Warto więc skupiać się na zdrowej diecie, która dostarczy odpowiednich składników odżywczych i wspomoże pracę organizmu.

W trosce o wątrobę, która m.in. przetwarza zużyte czerwone krwinki oraz rozkłada węglowodany do glukozy i magazynuje w postaci glikogenu, warto ograniczyć ciężkostrawne posiłki, produkty oznaczające się wysokim stopniem przetworzenia oraz zawierające cukier, zwłaszcza syrop glukozowo-fruktozowy. Nadmierne spożywanie cukru obciąża wątrobę i podobnie jak wspomniane wyżej fast foody przyczynia się do gromadzenia w niej tłuszczu. Podobnie jest z solą. Spożywanie zbyt dużej ilości może przyczynić się do uszkodzenia wątroby.

***

„Ewa gotuje” Pesto z pokrzywy, rukoli i pietruszkiPolsat