Dodaj do wody i podlej hortensje. Przepięknie kwiaty zmienią w końcu kolor

Hortensje ogrodowe - ich piękne, ogromne kwiaty widoczne z daleka budzą zachwyt i zachęcają do uprawy. Mało kto również wie, że w łatwy sposób można zmienić barwę ich płatków i to nie wydając fortuny, czy od nowa sadzić te rośliny w ogrodzie. Znudziły nam się dotychczasowe kolory hortensji ogrodowej? Czas poznać na to bardzo łatwy sposób.

Hortensja ogrodowa może mieć różne kolory kwiatów
Hortensja ogrodowa może mieć różne kolory kwiatów123RF/PICSEL

Od czego zależy kolor hortensji ogrodowej?

Hortensja ogrodowa to jedyny przedstawiciel swojego gatunku, którego kolor kwiatów można zmienić w zależności od naszych upodobań. Od czego on zależy? Wszystkiemu winne jest pH gleby, w której rośnie nasz cudowny egzemplarz. Jeśli gleba jest kwaśna, to hortensja zakwitnie na niebiesko lub fioletowo. Gdy krzew rośnie z kolei na glebach wapiennych, to wtedy spotkamy kwiatostany różowe i bordowe. Co zrobić, aby zmienić kolor płatków? Należy zadbać o przekształcenie środowiska naszej gleby, co jest procesem stopniowym, ale jak najbardziej możliwym.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Różowe kwiaty hortensji

Różowy kolor hortensji oznacza, że hortensje rosną w glebie obojętnej lub zbliżonej do wapiennej (6 - 6,5 pH lub więcej). Aby nasze dorodne okazy zmieniły kolor na różowy, trzeba zastosować kilka metod. Jedną z nich jest podsypywanie hortensji wapniem lub dodawaniem go do podlewania w trakcie sezonu wegetacyjnego. Można także sięgnąć po popiół drzewny albo kredę.

Niebieski kolor hortensji

Hortensje to bardzo wdzięczne rośliny w ogrodzie
Hortensje to bardzo wdzięczne rośliny w ogrodzie123RF/PICSEL

Niebieskie kwiaty hortensji ogrodowej to znak, że podłożę jest kwaśne i ma niższe pH (mniej niż 6 pH). Jeśli chcemy taki kolor uzyskać, trzeba odwapnić glebę, np. zmienić jej wierzchnią warstwę i uzupełnić ją torfem, korą iglaków, leśną ziemią i kompostem. Aby kwiaty miały niebieski kolor, można także podlewać krzewy wodą (5 l) z ałunem potasowym (10g). 

Zmiana koloru hortensji. Musisz uważać

Hortensja bukietowa ma zawsze białe albo kremowe kwiaty, których nie można zmienić
Hortensja bukietowa ma zawsze białe albo kremowe kwiaty, których nie można zmienić123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że zmiana koloru kwiatów hortensji jest bardzo łatwa. Nie wolno jednak przeprowadzać tego procesu zbyt gwałtownie, bo skrajne wartości odczynu pH źle wpływają na kondycje naszych krzewów. Mogą one gorzej pobierać wodę z podłoża, a także być podatne na choroby i ataki szkodników. Ponadto nie każda odmiana hortensji jest podatna na zmianę kolorów: zarówno bukietowa, jak i krzewiasta nie są podatne na takie domowe zabiegi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}