Banalna w uprawie, idealna na skalniak. Ogrodnicy ją pokochali

Długo i obficie kwitnie, nie ma dużych wymagań. Uwielbia przy tym ostre słońce, już za niewielką opiekę odwdzięczając się pięknym wyglądem. To sprawia, że ogrodnicy, również ci doświadczeni, wręcz ją uwielbiają, nazywając rośliną idealną na skalniak. Jak wygląda rogownica kutnerowata? To wybór idealny do niemal każdego ogrodu.

Jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku? Ogrodnicy ją pokochali
Jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku? Ogrodnicy ją pokochaliFrederic Didillon/Bios Photo/East NewsEast News

W maju i czerwcu obficie obsypuje się białymi, pięciopłatkowymi kwiatami, stając się wyjątkową ozdobą ogrodu. By tak się stało wcale nie potrzebuje odpowiedniej gleby, warunków i codziennej opieki. Wystarczą niewielkie wysiłki, by rogownica kutnerowata stała się najpiękniejszą rośliną na całym skalniaku. Dlatego działkowcy wymieniają ją w czołówce, jeśli chodzi o swoje ulubione kwiaty.

Jak wygląda rogownica kutnerowata? Niecodzienna, ale zachwycająca

Rogownica kutnerowata to niewysoka, pochodząca z południowych Włoch bylina, ceniona przez ogrodników z uwagi na bezproblemowy wzrost, niewielkie wymagania oraz niezawodność w kwitnieniu.

Roślina tworzy puchate, dorastające do 30 cm wysokości i 60 cm szerokości poduszeczki, których łodygi pokryte są niewielkimi liśćmi o lekko zwiniętych brzegach. W maju i czerwcu na szczytach pędów pojawiają się niewielkie, białe kwiaty zebrane w luźne grona, gdzie każdy płatek jest głęboko wcięty na brzegu, przez co wyglądem do złudzenia przypomina małe, białe serduszka.

Rogownica kutnerowata: uprawa. Zwróć uwagę na szczegóły

Rogownica kutnerowata świetnie radzi sobie na słonecznych, suchych stanowiskach, zasadzona na nawet najbardziej jałowej glebie. Uwielbia przez to skalniaki i suche, kamienne murki, nie buntując się nawet wtedy, kiedy robią to inne, przeznaczone na podobne miejsca rośliny. Warto jednak nieco ułatwić jej wzrost, sadząc na umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, lekkich i piaszczystych glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym.

Należy pamiętać przy tym, że rogownica kutnerowata szybko się rozrasta, przez co z czasem może zasłonić inne okazy. Warto więc od razu zapewnić jej nieco więcej miejsca. Z punktu widzenia ogrodników niezwykle ważny jest również fakt, iż rogownica jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym.

Zasadź na skalniaku i ciesz oczy. Bezproblemowa, a piękna

Co ważne, rogownica kutnerowata jest jedną z bardziej odpornych na suszę roślin. Chcąc jednak, by długo kwitła i zachwycała swoim wyglądem, warto systematycznie ją podlewać. Nie wymaga przy tym nawożenia. Sprawdzi się więc idealnie w przypadku początkujących działkowców. Wielu nazywa ją bowiem zupełnie bezproblemową.

Rogownica na rabacie prezentuje się wręcz idealnie. Jeśli dodatkowo zasadzona zostanie w towarzystwie dzwonka karpackiego, przegorzanów, szałwii omszonej, przetacznika czy mydlnicy, w mig zamieni ogród w prawdziwą oazę barw. Dobrze kontrastuje także z krzewami iglastymi - berberysem czy jałowcem płożącym. Bywa uprawiana też na balkonach i tarasach.

„Zbliżenia”. Anna Dymna. O wspomnieniach i spotkaniach dających siłęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas