Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komu przysługuje?

Już w maju tego roku wypłacony zostanie po raz pierwszy dodatek dopełniający do renty socjalnej. Na ten moment wyniesie on 2520 zł miesięcznie i będzie waloryzowany co roku, od 1 marca. Kto może się starać o dodatkowe pieniądze?

Dodatek dopełniający do renty socjalnej już obowiązuje
Dodatek dopełniający do renty socjalnej już obowiązuje Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Dodatek dopełniający do renty socjalnej to pieniądze, które przysługiwać będą osobom uprawnionym do renty socjalnej, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Przyznawany on będzie na wniosek osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego, a także na wniosek innej osoby, kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych, działających za zgodą osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Wniosek o dodatek dopełniający jest już dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i w każdej placówce ZUS-u. 

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Co dołączyć do wniosku?

Wniosek o dodatek dopełniający musi zawierać:

  • dane osoby ubiegającej się o pieniądze,
  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL albo w razie jego braku serię i numer dowodu osobistego lub numer paszportu,
  • adres miejsca zamieszkania,
  • adres miejsca pobytu lub ostatniego miejsca zamieszkania w przypadku osoby nieposiadającej adresu miejsca zamieszkania,
  • adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania, 
  • podpis osoby ubiegającej się o dodatek dopełniający lub jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.

Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż miesiąc przed dniem złożenia wniosku,
  • posiadaną dokumentację medyczną z przebiegu leczenia.

Ustalenie uprawnienia do dodatku, jego wypłata, odmowa wypłaty lub wstrzymanie będą odbywały się na takich samych zasadach jak w przypadku renty socjalnej. 

Ile wyniesie dodatek dopełniający do renty socjalnej?

Dodatek dopełniający wyniesie w tym roku 2520 zł miesięcznie i będzie waloryzowany co roku, od 1 marca.

Renta socjalna wraz z dodatkiem dopełniającym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz oskładkowaniu składką na ubezpieczenie zdrowotne na ogólnych zasadach obowiązujących dla świadczeń emerytalno-rentowych.

Przyznanie dodatku dopełniającego osobie pobierającej rentę socjalną, która w dniu wejścia w życie ustawy ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, będzie następowało z urzędu i nie będzie wymagało wydania decyzji. W sytuacji, gdy osoba pobierająca rentę socjalną nie ma w dniu wejścia w życie ustawy orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji, dodatek dopełniający będzie przysługiwał na jej wniosek, o ile uzyska orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

WAŻNE: Prawo do dodatku dopełniającego ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu w razie osiągnięcia przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego na zasadach określonych w art. 104 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy nastąpi pierwsza wypłata dodatku dopełniającego?

Pierwsza wypłata dodatku dopełniającego nastąpi w maju 2025 roku w terminach płatności rent socjalnych.

Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontuAFP