Domowy nawóz z płatków owsianych. Pielęgnacja roślin za grosze

Płatki owsiane to produkt kojarzony głównie ze śniadaniami. Ale jak się okazuje, ma szerokie zastosowanie także poza kuchnią. Owsianka może pomóc nam w pielęgnacji domowych kwiatów jak baza do odżywczego nawozu.

Chcesz, by rośliny zakwitły? Wypróbuj nawóz z płatków owsianych
Chcesz, by rośliny zakwitły? Wypróbuj nawóz z płatków owsianych123RF/PICSEL

Fani roślin i opiekunowie domowych ogródków wiedzą, że naturalne rozwiązania pomocne przy pielęgnacji flory czasem są niekonwencjonalne. Od lat wiele produktów, których używamy na co dzień przy innych okazjach, stosuje się właśnie do ochrony i nawożenia roślin. Jednym z nich są płatki owsiane. Podstawowy składnik śniadań tysięcy ludzi na całym świecie, baza do wypieków i ciasteczek, dodatek do mieszanek typu musli.  Jego właściwości działają pozytywnie nie tylko na ludzki organizm, ale także na naszych zielonych towarzyszy.

Nawóz z płatków owsianych: właściwości i składniki odżywcze

W płatkach owsianych znajduje się mnóstwo białka i węglowodanów oraz cennych minerałów, takich jak:

 • żelazo
 • cynk
 • magnez
 • miedź
 • fosfor
 • azot

Mieszanka wykonana z nich, dolana do ziemi, w której rosną rośliny wzmocni je, odżywi, pomoże im w syntezie białek, a także przyspieszy zdrowy rozwój korzeni.

Ponadto płatki są w stanie odżywić glebę, przywracając obecność dobrych bakterii, pozbywających się zbędnej materii organicznej i odpadów z rośliny, takich jak martwe liście.

"Na zdrowie": SałataInteria.tv

Nawóz z płatków owsianych - jak wykonać?

Wykonanie nawozu z płatków owsianych jest niezwykle proste. Szczególnie że możemy używać ich na dwa sposoby.

Ten pierwszy to po prostu rozsypanie surowych, najlepiej zmielonych płatków wokół rośliny. Ta opcja najlepiej sprawdzi się w przypadku gatunków rosnących nie w doniczkach, a w ziemi.

Druga metoda lepsza będzie dla kwiatów doniczkowych. Polega na zalaniu płatków wodą i odstawieniu mikstury na parę godzin, mieszając ją co jakiś czas. Składniki mieszanki to po prostu:

trzy łyżki płatków owsianych 

 • litr wody 
 • Płatki mielimy, zalewamy i czekamy. Potem należy przelać nawóz przez sito tak, by została nam sama ciecz. Warto rozcieńczyć mieszankę sporą ilością wody. Całość należy dodać do kwiatowej ziemi od razu. Jeżeli nie zużyjemy wszystkiego, resztę wylewamy.

  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas