Domowy oprysk na pomidory i ogórki. Zbierzesz kilogramy dorodnych warzyw
W ciągu roku na świecie produkuje się ponad 100 miliardów tabletek aspiryny. Lek, który znajdziemy w każdej apteczce, uśmierza bóle głowy, zbija gorączkę i łagodzi stany zapalne. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nie tylko ludzie mogą czerpać korzyści z przyjmowania aspiryny. Jaka substancja wspomaga wzrost roślin? Kiedy warto wykorzystać farmaceutyki w ogrodzie?
Spis treści:
Co daje aspiryna kwiatom?
Substancją czynną w aspirynie jest kwas salicylowy i to właśnie w nim upatruje się dobroczynnego wpływu popularnych tabletek przeciwbólowych na rośliny. Co ciekawe, został on po raz pierwszy otrzymany przed wyodrębnienie go z kory wierzby. W jaki sposób kwas salicylowy pomaga roślinom?
- Zwiększa tolerancję na wysokie temperatury;
- bierze udział w naprawie rozerwanych łańcuchów DNA;
- wzmacnia odpowiedź immunologiczną;
- przyspiesza kiełkowanie;
- zwiększa obfitość plonów;
- poprawia ogólne parametry rozrostu poszczególnych gatunków.
Aspiryna sprawdza się najlepiej w przypadku roślin podatnych na infekcje i choroby powodowane przez grzyby. Opryski lub roztwór do podlewania z kwasem salicylowym można wykorzystywać zarówno jako element leczenia, jak i prewencji oraz wzmocnienia układu odpornościowego naszych upraw. Jakie rośliny najbardziej skorzystają z takiego rozwiązania?
Jakie rośliny można podlewać aspiryną?
Aspirynę warto wykorzystywać w przydomowym ogródku i na grzędach. Pomidory, ogórki, ziemniaki, papryki, grusze, jabłonie i czereśnie to rośliny podatne na zakażenie grzybami, którym można zapobiegać, stosując opryski z rozpuszczonych tabletek. Musimy jednak pamiętać, że aspiryna może mieć też negatywne skutki — dodatek kwasu salicylowego (C7H6O3) przy podlewaniu źle znoszą np. rzodkiewki, które naturalnie syntezują duże ilości tej substancji czynnej.
Aspiryna przyda się nie tylko w uprawach na zewnątrz. Kwiaty doniczkowe również są narażone na choroby i tak jak rośliny hodowane na zewnątrz można je leczyć z wykorzystaniem kwasu salicylowego. Chociaż lek nie jest w stanie bezpośrednio zabić różnych szkodników, np. przędziorków, to może wzmocnić reakcję obronną układu immunologicznego rośliny i w ten sposób wspomóc ją w walce z infekcją czy pasożytami.
Najbardziej znanym z florystycznych zastosowań aspiryny jest bez wątpienia przedłużenie trwałości kwiatów ciętych. Taki zabieg jest bardzo często wykorzystywany w kwiaciarniach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób zachować świeżość bukietu róż czy kwiatów polnych nawet przez kilka dni dłużej, niż w zwykłej wodzie bez dodatku popularnego leku.
Ile aspiryny na litr wody do podlewania kwiatów?
W literaturze poświęconej wykorzystaniu aspiryny w uprawie roślin wyróżnia się 3 podstawowe sposoby jej podawania:
- Oprysk — zalecane proporcje to 1 tabletka (500 mg) na 1 litr wody. Całość należy dokładnie wymieszać, a następnie odczekać 30-60 minut, aż roztwór osiągnie temperaturę pokojową. Mieszankę należy przelać do rozpylacza i spryskać rośliny, które chcemy wspomóc.
Ważne: oprysk z aspiryny stosujemy tylko wcześnie rano lub po zachodzie słońca (i tylko w okresie wegetacji danego gatunku). Promieniowanie UV i temperatura może wyzwolić niepożądane reakcje i w konsekwencji poparzyć rośliny. - Roztwór do podlewania — w przypadku roślin doniczkowych specjaliści sugerują 1 tabletkę na 4-5 litrów wody. Proporcje można nieznacznie zwiększyć w przypadku podlewania roślin uprawnych. Zmienia się też forma aplikacji mieszaniny, która trafia bezpośrednio do gleby pod roślinami. Pamiętaj, aby woda miała odpowiednią temperaturę, oraz aby dokładnie rozpuścić aspirynę w konewce.
- Umieszczenie tabletek w ziemi — jeżeli chcemy zapewnić roślinom w ogrodzie stały dostęp do większej ilości kwasu salicylowego, można także umieścić tabletki w okolicy zasiewu. Nie wolno zakopywać aspiryny tuż pod rośliną, najlepiej zachować niewielką odległość — ok. 15-20 cm od uprawy. W przypadku całych grządek najlepiej umieścić tabletki pomiędzy rzędami w równych odstępach. W ten sposób lek będzie stopniowo rozpuszczał się w ziemi i zasilał okoliczne uprawy.
Aspiryna może dać zaskakujące efekty, zarówno w leczeniu jak i zwiększaniu ilości plonów, jednak tak jak w przypadku ludzkich organizmów — rośliny także nie mogą przedawkować danej substancji. W przypadku oprysku nie powinien być on stosowany częściej niż raz na 2-3 miesiące. W proponowanych proporcjach podobnie ma się sprawa z podlewaniem — taki zabieg powinniśmy ograniczyć do maksymalnie jednego na 30 dni.
Najmniej inwazyjną formą jest zakopanie tabletek w ziemi, ponieważ stopniowe uwalnianie kwasu salicylowego ogranicza prawdopodobieństwo nagłego wzrostu substancji w glebie bezpośrednio pod rośliną. Musimy jednak pamiętać, że kwas salicylowy obniża pH okolicznej gleby. Rośliny, które lubią zasadowe środowisko, są szczególnie narażone na ewentualne niepożądane efekty stosowania aspiryny w ogrodzie.
Czytaj również:
Zobacz także: