Reklama

Reklama

Domowy sposób na krety. Już nigdy nie rozkopią ogrodu

Przełom wiosny i lata to czas, w którym uaktywniają się chyba najbardziej znane ogrodowe szkodniki - krety. Choć trudno je zauważyć, bo przebywają głównie pod ziemią, to naszym oczom nie umknie efekt ich pracy - mało estetyczne kretowiska. Krety uwielbiają zadbane, wypielęgnowane trawniki i trudno je z nich przegonić. Istnieją jednak proste, domowe sposoby, które pomogą nam pozbyć się ich z ogrodu.

Krety to małe ssaki z rodziny kretowatych, w Polsce najlepiej znany jest kret europejski. Jest to zwierzę zaliczane do rzędu ryjówkokształtnych, którego masa ciała wynosi zaledwie do 120 gramów, a długość nie przekracza 20 centymetrów. 

Kret europejski żywi się głównie dżdżownicami oraz larwami owadów, które lokalizuje z pomocą dobrego słuchu oraz włosów czuciowych, znajdujących się na pysku i ogonie. Ssak ten kopie system podziemnych tuneli rozciągających się na długość ok. 100–200 metrów, a czasem nawet jednego kilometra i drąży korytarze z prędkością 12–15 metrów na dobę! Tak powstają kretowiny, które kret patroluje następnie co kilka godzin. 

Pod ziemią kret ma swoje gniazdo z mchu oraz trawy i spiżarnię, w której gromadzi unieruchomione, ale żywe dżdżownice, będące zapasem na zimę. Może się w niej znaleźć nawet kilkaset dżdżownic! Wbrew pozorom, kret jest ssakiem bardzo aktywnym i nie zapada w sen zimowy - odpoczywa sobie w korytarzach, 60 centymetrów poniżej poziomu zamarzania i czeka na wiosnę. Żyje około 2-4 lat i jest samotnikiem. 

Reklama

Przez większość z nas kret postrzegany jest jako szkodnik i trudno się temu dziwić - niszczy korzenie roślin, tworzy kretowiska, które psują wypielęgnowane powierzchnie trawników i utrudniają ich koszenie. Istnieją jednak proste, domowe sposoby, które pomogą nam pozbyć się go z ogrodu! 

Zobacz również: Genialny sposób na chwasty. Wreszcie o nich zapomnisz! 

Prosty sposób na kreta! Tak pozbędziesz się go z ogrodu

Krety słabo widzą, ale zamiast tego mają bardzo wyczulony węch. W pierwszej kolejności warto więc zniechęcić je zapachami, których nie lubią. Na tej liście znajdują się m.in.:

  • czosnek
  • mięta
  • bazylia
  • czarny bez
  • narcyz
  • rącznik pospolity
  • szachownica cesarska

Co ciekawe, krety nie lubią także zapachu sierści kotów i psów oraz... ludzkich włosów. Warto więc zebrać taką sierść ze szczotki, uformować z niej kulki i wrzucić do kreciej nory. Krety panicznie boją się kotów i bywa, że odstraszają je już... kocie odchody. Jeśli więc mamy w domu kociego przyjaciela, to warto zebrać je z kuwety i rozłożyć w miejscu bytowania tego małego ssaka. Krety mają niezły słuch i są bardzo wrażliwe na głośne, wysokie dźwięki -  można więc także spróbować rozłożyć w ogrodzie wydające takie odgłosy pułapki. 

W sieci i sklepach znaleźć można oczywiście bardziej inwazyjne środki na krety, ale pamiętajmy, że jest to istota czująca, w dodatku pozostająca pod częściową ochroną. Kretów nie należy krzywdzić, przetrzymywać i niszczyć ich naturalnego środowiska, a tym bardziej zabijać. Kret nie jest wprawdzie chroniony na terenie naszych ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk czy obiektów sportowych i jest w tych miejscach zazwyczaj postrzegany jako szkodnik, ale zawsze można spróbować go złapać i przenieść w inne, bezpieczne miejsce. 

***

Zobacz również:

Sposób na mszyce. Trik z żółtą wstążeczką zawsze działa! 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy