Posadź gęsto w całym ogrodzie. Żaden kret się nie przeciśnie

Krety uwielbiają zadbane, wypielęgnowane trawniki i trudno je z nich przegonić. Zimą zwierzęta są mniej aktywne, ale wielu ogrodników już alarmuje, że znajdują w ogródkach kopce kreta. Istnieją proste, domowe sposoby, które pomogą nam zabezpieczyć ogród przed kretami przez cały rok.

Krety to jedne z najpopularniejszych ogrodowych szkodników
Krety to jedne z najpopularniejszych ogrodowych szkodników 123RF/PICSEL

Kret odpoczywa w korytarzach

Krety to małe ssaki z rodziny kretowatych, w Polsce najlepiej znany jest kret europejski. Jest to zwierzę zaliczane do rzędu ryjówkokształtnych, którego masa ciała wynosi zaledwie do 120 gramów, a długość nie przekracza 20 centymetrów.

Pod ziemią kret ma swoje gniazdo z mchu oraz trawy i spiżarnię, w której gromadzi unieruchomione, ale żywe dżdżownice, będące zapasem na zimę. Może się w niej znaleźć nawet kilkaset dżdżownic! Wbrew pozorom, kret jest ssakiem bardzo aktywnym i nie zapada w sen zimowy - odpoczywa sobie w korytarzach, 60 centymetrów poniżej poziomu zamarzania i czeka na wiosnę. Żyje około 2-4 lat i jest samotnikiem.

Kret w ogrodzie - szkody

Przez większość z nas kret postrzegany jest jako szkodnik i trudno się temu dziwić - niszczy korzenie roślin, tworzy kretowiska, które psują wypielęgnowane powierzchnie trawników i utrudniają ich koszenie. Istnieją jednak proste, domowe sposoby, które pomogą nam pozbyć się go z ogrodu!

Prosty sposób na kreta! Tak pozbędziesz się go z ogrodu

Krety słabo widzą, ale zamiast tego mają bardzo wyczulony węch. W pierwszej kolejności warto więc zniechęcić je zapachami, których nie lubią. Na tej liście znajdują się m.in.:

  • czosnek
  • mięta
  • bazylia
  • czarny bez
  • narcyz
  • rącznik pospolity
  • szachownica cesarska

Co ciekawe, krety nie lubią także zapachu sierści kotów i psów oraz... ludzkich włosów. Warto więc zebrać taką sierść ze szczotki, uformować z niej kulki i wrzucić do kreciej nory. Krety panicznie boją się kotów i bywa, że odstraszają je już... kocie odchody. Jeśli więc mamy w domu kociego przyjaciela, to warto zebrać je z kuwety i rozłożyć w miejscu bytowania tego małego ssaka. Krety mają niezły słuch i są bardzo wrażliwe na głośne, wysokie dźwięki -  można więc także spróbować rozłożyć w ogrodzie wydające takie odgłosy pułapki.

Sposób na krety

W sieci i sklepach znaleźć można oczywiście bardziej inwazyjne środki na krety, ale pamiętajmy, że jest to istota czująca, w dodatku pozostająca pod częściową ochroną. Kretów nie należy krzywdzić, przetrzymywać i niszczyć ich naturalnego środowiska, a tym bardziej zabijać. Kret nie jest wprawdzie chroniony na terenie naszych ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk czy obiektów sportowych i jest w tych miejscach zazwyczaj postrzegany jako szkodnik, ale zawsze można spróbować go złapać i przenieść w inne, bezpieczne miejsce.

***

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas