Dostałeś list od skarbówki? Lepiej się z nim zapoznaj

Początkiem maja upłynął termin składania deklaracji podatkowych, a urzędy skarbowe zaczęły wysyłkę listów poleconych do podatników. Listy te otrzyma część Polaków - dlaczego powinni oni zapoznać się z nimi jak najszybciej?

Polecony list z Urzędu Skarbowego nie musi oznaczać złych wiadomości
Polecony list z Urzędu Skarbowego nie musi oznaczać złych wiadomości 123RF/PICSEL

Skarbówka rozpoczęła już wysyłkę poleconych listów, które mogą zestresować odbiorców. Nic dziwnego, bo takie przesyłki nie oznaczają zazwyczaj dobrych wiadomości. Na szczęście, tym razem jest inaczej - majowym listem ze skarbówki nie trzeba się denerwować!

Nagły list od skarbówki? Lepiej się z nim zapoznaj

W maju tego roku część podatników otrzyma od Urzędu Skarbowego ważne listy. Przesyłki te związane są z rozliczeniem podatku, a konkretnie zwrotem spowodowanym przez ulgę dla klasy średniej. Ma ona bowiem dalej zastosowanie!

Business Insider informuje, że Urząd Skarbowy nie zapomniał o uldze dla klasy średniej i sprawdza, czy jej zastosowanie może być korzystniejsze dla podatnika niż nowa, 12 proc. stawka podatku.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, jest to rozwiązanie przejściowe. Chodzi o hipotetyczny podatek należny, który uwzględnia ulgę dla klasy średniej i skalę podatkową przed ważnymi zmianami z 1 lipca 2022 roku. Listy od fiskusa nie będą zbyt częste - zwrot podatku otrzyma mniej więcej jedna osoba na tysiąc. Uzasadnieniem jest zasada, zgodnie z którą wprowadzane w trakcie roku zmiany nie mogą być niekorzystne dla podatników.

Ulga dla klasy średniej została zlikwidowana 1 lipca 2022 roku. To odliczenie od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej:

  • z umów o pracę
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej. 

Ulga dla klasy średniej miała zrekompensować niektórym podatnikom zakaz odliczania od podatku składki zdrowotnej. Jej wysokość zależała od przychodów danej osoby i określały ją skomplikowane algorytmy.

Zobacz również: 

Chcesz brzmieć jak osoba inteligentna? Tych zwrotów unikaj!INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas