Senior w podróży. Na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy w Polsce?

Przed nami ciepłe, letnie miesiące. Każdy chciałby ruszyć w podróż, ale w tym roku ze względu na rosnące ceny, może być to utrudnione. Zwłaszcza w przypadku seniorów. Są jednak sposoby na to, by nieco zaoszczędzić.

Osoby po 60. roku życia mogą podróżować taniej
Osoby po 60. roku życia mogą podróżować taniej123RF/PICSEL

Osoby po 60. roku życia mogą w Polsce liczyć na wiele ulg i zniżek. Nie inaczej jest w przypadku podróżowania i zwiedzania. Od symbolicznych, kilkuprocentowych upustów, po ulgi nawet po 30 procent od normalnej ceny. Osoby starsze mogą taniej wyrobić dokumenty potrzebne do podróży, skorzystać ze specjalnej oferty przy zakupie biletów kolejowych oraz zapłacić mniej za wejścia do muzeów.

Zniżki dla seniorów na pociągi

Kolej to zdecydowanie najlepszy pod względem ceny środek transportu dla seniorów. Wielu przewoźników w Polsce oferuje bowiem osobom po 60. roku życia tańsze bilety. Zniżki wynoszą od 10 do nawet 50 procent. W niektórych przypadkach istnieje także możliwość podróżowania za darmo.

Wszystkie zniżki na podróżowanie pociągiem przysługujące seniorom w Polsce:

  • PKP Intercity, Bilet dla Seniora: 30 proc. zniżki w pociągach TLK, IC, EIC, EIP
  • POLREGIO, REGIO Senior: 25 proc. zniżki na bilety jednorazowe, 10 proc. zniżki na okresowe.
  • Koleje Dolnośląskie, Senior 60+: 25 proc. zniżki
  • Koleje Małopolskie, Senior: 30 proc. zniżki
  • Koleje Mazowieckie, KM-35: 35 proc. zniżki
  • Koleje Wielkopolskie, Bilet 60+: 60 proc. zniżki
  • Łódzka Kolej Aglomeracyjna, ŁKA Senior: 25 proc. zniżki na bilety jednorazowe i 10 proc. na okresowe, z Kartą Seniora Województwa Łódzkiego 30 proc. zniżki
  • Szybka Kolej Miejska Trójmiasto: 25 proc. zniżki na bilety jednorazowe, 10 proc. na okresowe
  • Koleje Śląskie, Senior 60+: 25 proc. zniżki
  • Warszawska Kolej Dojazdowa: 50 proc. zniżki

Dodatkowo wszystkie osoby, będące na emeryturze i posiadające zaświadczenie wydawane przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów lub regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ "Solidarność" mogą dwa razy do roku kupić bilet na dowolny przejazd pociągiem w Polsce ze zniżką 37 proc.

Paszport dla seniora taniej lub za darmo

Osoby starsze, które chciałyby podróżować poza granice Unii Europejskiej, mogą teraz wyrobić paszport w obniżonej cenie lub zupełnie za darmo.

W domu Kwaśniewskich nie rozmawia się o polityce. Ola Kwaśniewska w "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL

Ta pierwsza oferta dotyczy obywateli Polski, którzy są na emeryturze, ale nie ukończyli jeszcze 70. roku życia. Za wyrobienie paszportu płacą oni 50 proc. normalnej ceny. Osoby, mające 70 lat i więcej paszport mogą wyrobić za darmo.

Warto przypomnieć, że o ile takie kraje jak Turcja zniosły obowiązek paszportowy dla Polaków, to paszport obecnie wymagany jest do wjazdu na teren chociażby Wielkiej Brytanii.

Seniorzy w komunikacji miejskiej

Również poruszanie się transportem publicznym w największych polskich miastach jest tańsze dla osób starszych. W Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu pasażerowie powyżej 70. roku życia jeżdżą za darmo.

Seniorzy skorzystają w Polsce ze zniżki na pociągi i wejścia do muzeów
Seniorzy skorzystają w Polsce ze zniżki na pociągi i wejścia do muzeów123RF/PICSEL

Dodatkowo we wszystkich tych miastach poza Krakowem osoby po 60. roku życia mają 50 proc. zniżki. W Łodzi taka zniżka przysługuje wszystkim emerytom, a za darmo jeżdża ci, którzy mają 65 lat i więcej.

Tańsze bilety dla seniorów do muzeum i ZOO

Seniorzy mogą w Polsce szukać oszczędności także podczas kupowania biletów do muzeów, zabytków i innych atrakcji. W zależności od miasta oraz wybranego ośrodka kultury starsze osoby zapłacą mniej za wejście od 25-30 proc. do 50 proc. Niektóre miejsca organizują także dni z darmowym wejściem dla osób powyżej 60. roku życia.

W muzeach państwowych emeryci mogą liczyć na rabat wynoszący połowę ceny normalnego biletu na terenie całej Polski. Podobnie rzecz ma się z ogrodami zoologicznymi i botanicznymi, o ile te prowadzone są przez instytucje finansowane z budżetu państwa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas