Druga królowa zaraz po siemieniu lnianym. Czyści jelita jak szczotka

Babka płesznik, bo o niej mowa, to roślina z rodzaju babkowatych. Działa przeciwzapalnie, antywirusowo i antybakteryjnie. To także istne złoto w przypadku problemów jelitowych. Podobna do siemienia lnianego potrafi wspomóc organizm zarówno w walce z przeziębieniem, jak i wspomóc trawienie.

Co lepiej wybrać - babkę płesznik, czy siemię lniane?
Co lepiej wybrać - babkę płesznik, czy siemię lniane?123RF/PICSEL

Czym różni się babka płesznik od siemienia lnianego?

Wyglądają podobnie, przynajmniej ziarna, które są bogate w swoje składniki, ale to właśnie w nich tkwi rozbieżność. Okazuje się, że Babka płesznik jest znacznie bogatsza w błonnik, niż siemię lniane, dlatego skuteczniej poprawia pracę jelit i zapewnia większe uczucie sytości.

Z kolei warto podkreślić, że siemię lniane dostarcza organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3, czego nie można powiedzieć o babce płesznik. Babka płesznik doskonale działa na zaparcia, biegunki i może być stosowana przy leczeniu zespołu jelita drażliwego.

Dodatkowo jest polecana przy odchudzaniu. Duża ilość błonnika i pęczniejące ziarenka po spożyciu, zaspakajają poczucie sytości na długo. Wpływa też zbawiennie na stężenie glukozy oraz insuliny we krwi, a także reguluje cholesterol w organizmie.

Jak stosować babkę płesznik?

Ziarna babki płesznik doskonale działają na jelita. Oto remedium na choroby
Ziarna babki płesznik doskonale działają na jelita. Oto remedium na choroby123RF/PICSEL

Nasiona babki płesznik można spożywać w formie naparu. Wówczas parę łyżeczek jej nasion zalać gorącą wodą, zamieszać i odstawić na 10-15 minut. Wypijamy wszystko, łącznie z ziarnami, a całość możemy popić jeszcze zwykłą wodą.

Zalecana dzienna dawka ziaren babki dla dzieci to 2-3 łyżeczki, a dla dorosłych maksymalnie 8. Ziarna możemy też dodawać do owsianki, jogurtu, smoothie, czy sałatek.

Babkę płesznik mogą spożywać dzieci od 6 roku życia oraz kobiety w ciąży. Jednak osoby które cierpią na niedrożność jelit, bóle lub skurcze brzucha niewiadomego pochodzenia, a także cierpią na zgagę i refluks powinny skonsultować spożywanie babki płesznik z lekarzem.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas