Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach

Kojarzą się z kuchnią śródziemnomorską, lecz doceniane są także w innych rejonach świata. Polscy kucharze-amatorzy zdają się dopiero do nich przekonywać, stosując je ostrożnie jako wyrazistą w smaku przyprawę. Rzadziej mówi się o właściwościach kaparów, które mogą zaskoczyć. Stanowią doskonałą pożywkę dla mózgu, cenne wsparcie dla serca, a także przydają się do zwiększania wydolności organizmu. Dlaczego jeszcze warto jeść kapary?

Zastosowanie kulinarne kaparów jest szerokie
Zastosowanie kulinarne kaparów jest szerokie123RF/PICSEL

Kapary — co to takiego?

Zazwyczaj widujemy je na sklepowych półkach zapakowane ciasno w słoiczkach z zalewą. Wiemy, że stosować je można jako dodatek do pizzy albo makaronów, ale czym dokładnie są kapary? To nic innego, jak pąki kwiatowe rośliny zwanej kaparem ciernistym. Występuje powszechnie w rejonie śródziemnomorskim, znany jest w Azji Mniejszej, ale także na terenach Pakistanu, Indonezji, Filipin czy Australii.

W Polsce zwykle są dostępne w postaci marynowanej w occie lub konserwowej (w tym przypadku stosuje się sól oraz oliwę). Jak smakują kapary? Ich walory można opisać jako wyraziste, cierpkie i dość pikantne. Obróbka sprawia, że zyskują także słony posmak. Z tych względów już niewielka porcja wystarczy, by podkręcić smak potraw — past, sosów, sałatek, dań mięsnych i warzywnych. Zastosowanie kulinarne kaparów jest więc szerokie. Trzeba jednak pamiętać, że smak nie jest ich jedynym atutem.

„Zdrowie na widelcu”: Kuchnia śródziemnomorska. Ratunek dla sercaPolsat Cafe

Właściwości kaparów

Niepozorne kuleczki to skarbnica dobroczynnych dla ludzkiego zdrowia substancji. W składzie kaparów nie brakuje witamin: B2 (znanej też jako ryboflawina), B9 (częściej kojarzonej pod nazwą kwas foliowy), E oraz K. Do tego dochodzą składniki mineralne, zwłaszcza magnez, miedź, sód, żelazo i wapń. Nie można pominąć obecności flawonoidów — bioaktywnych związków, wśród których szczególnie cenna okazuje się kwercetyna. Jak to wszystko przekłada się na zdrowie?

Szukając przepisów z kaparami, dobrze jest bazować na kuchni śródziemnomorskiej
Szukając przepisów z kaparami, dobrze jest bazować na kuchni śródziemnomorskiej123RF/PICSEL

Zajadaj dla zdrowia mózgu

Choć nie słyszy się o niej często, kwercetyna ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu, zwłaszcza prawidłowej pracy mózgu. Kapary uznawane są za jedne z najlepszych naturalnych źródeł tej substancji. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację, a także zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się chorób przewlekłych, w tym cukrzycy i nowotworów. Działa również jak tarcza w kontekście chorób neurodegeneracyjnych — tu podkreśla się jej znaczenie w profilaktyce alzheimera.

Zdrowy jadłospis z kaparami — na co pomogą?

Wiele osób zastanawia się, czy na diecie można jeść kapary? Są niskokaloryczne, w 100 gramach zawierają zaledwie 23 kcal. Dlatego stają się doskonałym uzupełnieniem posiłków osób, które obawiają się, że restrykcje żywieniowe muszą oznaczać mdłe i nijakie potrawy.

Wspomniana kwercetyna pomaga też w redukcji stężenia cholesterolu i glukozy we krwi. Gdy dodamy do tego obecną w składzie kaparów rutynę, uzyskamy produkt o zbawiennym działaniu na uszczelnianie naczyń krwionośnych. Uwzględnienie kaparów w diecie wpłynie korzystnie na serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Jednocześnie ich bogaty skład przysłuży się zwiększaniu wydolności organizmu, co jest ważne nie tylko dla sportowców, ale też osób, które wracają do formy po przebytych chorobach i urazach.

Kapary — przeciwwskazania

Kto nie powinien jeść kaparów w dużych ilościach? Przeciwwskazania dotyczą głównie kaparów marynowanych, które zawierają dużą ilość soli. Popularna przyprawa w nadmiarze szkodzi, a na baczności muszą mieć się przede wszystkim osoby z nadciśnieniem tętniczym. Z ostrożnością do kaparów powinni podchodzić pacjenci ze schorzeniami nerek oraz osteoporozą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas