Drzemka mocy lepsza niż kawa. Jak ją stosować?
Poprawia wydolność umysłową, koncentrację, szybko regeneruje. Ponoć stosowali Ją Salvador Dali i Thomas Edison, a współcześnie posługują się nią między innymi kierowcy ciężarówek w długich trasach. Co to jest drzemka mocy i jak poprawnie jej używać?
Spis treści:
Co to jest drzemka mocy?
Drzemka mocy, czyli tak zwany power nap to krótka 15-30 minutowa drzemka, która pozwala nam zregenerować siły w ciągu dnia, poprawić samopoczucie i dostarczyć zastrzyk dodatkowej energii. Naukowcy zainteresowali się tą metodą i opracowali reguły, których zastosowanie sprawia, że drzemka będzie naprawdę efektywna i przyniesie spodziewane rezultaty. Najważniejsza z nich - drzemka nie powinna być zbyt długa. Jeśli potrwa dłużej niż 50 minut, organizm przejdzie w fazę snu głębokiego. Obudzimy się ospali, zmęczeni i rozleniwieni. Jak zatem stosować drzemkę mocy, by najlepiej zadziałała na organizm?
Drzemka mocy. Jak ją stosować?
Badacze dokładnie określili, jakie warunki powinna spełniać drzemka, by można ją było uznać za drzemkę mocy. Oto one:
- Drzemka powinna być krótka. Optymalny czas to 15-30 minut. Drzemka trwająca 50, 60 minut nie jest już drzemką mocy.
- Aby nie przekroczyć limitu czasowego, warto jest ustawić budzik.
- Najlepiej stosować ją w południe lub wczesnym popołudniem. Najlepszy czas na drzemkę mocy jest miedzy 14.00 a 16.00.
- Pomocna może się okazać opaska na oczy, która ograniczy dostęp światła. Jeśli mamy ku temu warunki, możemy zasunąć rolety lub zasłony.
- Bezpośrednio przed drzemką eksperci zalecają... wypicie kawy. Po szybkim wypiciu filiżanki układamy się do snu, zanim jeszcze kofeina zacznie działać. Po 15 minutach budzimy się doładowani zarówno snem, jak i kawą.
Drzemka mocy. Jakie niesie korzyści?
Dlaczego warto pozwolić sobie na krótki sen w ciągu dnia? Eksperci zapewniają, że power nap przynosi szereg korzyści. Oto one:
- wzmocnienie koncentracji i uwagi
- poprawa samopoczucia, zastrzyk energii
- wzrost kreatywności
- regularnie stosowana zmniejsza poziom hormonu stresu
- większa wydolność
- lepszy proces decyzyjny, mniejsze ryzyko popełnienia błędów.
***