Reklama

Najgorsza pozycja do spania. Może wywołać nieprzyjemną dolegliwość

Zgaga jest związana z pojęciem refluksu żołądkowo-przełykowego, który oznacza przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku. Zdarza się, że rano budzimy się z nieprzyjemnym uczuciem zgagi. Jakich pozycji podczas spania powinniśmy unikać, by nie czuć pieczenia i palenia w przełyku z rana?

Zgagę wielu ludzi opisuje jako nieprzyjemne pieczenie lub palenie w przełyku. Występuje ona wówczas, gdy treść żołądkowa dostanie się do przełyku. Wiąże się ona z pojęciem refluksu, do którego doprowadza zazwyczaj niewłaściwie działający dolny zwieracz przełyku, który normalnie powinien uniemożliwiać cofanie się pokarmu. Gdy działa nieprawidłowo, umożliwia przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku, w wyniku czego możemy odczuwać pieczenie, które opisywane jest jako zgaga.

Reklama

Często powstawaniu tym dolegliwościom sprzyjają nieprawidłowa dieta, ale również nieodpowiednie pozycje podczas snu, dlatego często zgagę odczuwamy właśnie o poranku. Jakich pozycji powinniśmy unikać podczas spania, aby zapobiegać jej powstawaniu?

Chcesz zapobiec porannej zgadze? Unikaj tych pozycji podczas snu

Za najgorszą pozycję do spania, która zdaniem naukowców może przyczynić się do przedostawania się kwasu żołądkowego z powrotem do przełyku, uznaje się spanie na płasko na plecach. Wówczas kwas żołądkowy może znacznie swobodniej przepływać do przełyku, a następnie pozostaje w nim w pozycji poziomej, co może powodować nie tylko problemy ze snem, ale również bolesne odczucia w przełyku z rana.

Inną niekorzystną pozycją, która przyczynia się do powstawania przykrych konsekwencji refluksu przełykowo-żołądkowego, jest spanie na prawym boku. Wielu czytelników może to zdziwić, ale powód jest dość oczywisty. Mianowicie, gdy śpimy na prawym boku, żołądek znajduje się nad przewodem przełyku, co znacznie ułatwia przedostawanie się i spływanie kwasu żołądkowego w górę przełyku. Efekt jest następujący: zwiększamy szanse na odczuwanie przykrych dolegliwości związanych ze zgagą.

Czytaj również: Sposoby na refluks żołądka

Najlepsze pozycje do spania, które zapobiegają występowaniu porannej zgagi

Jakie zatem będą najlepsze pozycje, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemnego uczucia pieczenia z rana? Analogicznie, spanie z podniesioną głową oraz na prawym boku.

Śpiąc z podniesioną głową, dzięki prawu grawitacji zapobiegamy powrotowi treści żołądkowej do przełyku. Zawartość żołądka, która próbuje wrócić przez niewłaściwie działający dolny zwieracz przełyku, spychana jest z powrotem w dół właśnie dzięki grawitacji.

Dobroczynną pozycją przy dolegliwościach związanych ze zgagą jest również spanie na lewym boku. W ten sposób "ustawiamy" żołądek poniżej przełyku, tym samym utrudniając cofanie się kwasu żołądkowego.

***

Zobacz również: 

Maść z witaminą A: Tania i skuteczna!

Najzdrowsza dieta na 2022 rok. Oto co warto jeść

Oto składniki, które warto dodawać do wody. Mają pozytywny wpływ na cerę i nie tylko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zgaga | pozycje do spania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy