Drzewa ozdobne do małego ogrodu: Jakie wybrać?
Wiele osób coraz częściej sadzi w swoich ogrodach drzewa. To doskonała inwestycja w przyszłość, bo nie tylko poprawiają wizualnie przestrzeń wokół domu, ale także zapewniają latem przynajmniej odrobinę cienia, którego w miastach jest jak na lekarstwo. Jednak wiele osób rezygnuje z ich obecności, jeśli działka jest za mała. Na szczęście nic straconego! Można postawić na gatunki, które idealnie sprawdzą się na małych areałach. Poznaj najlepsze drzewa ozdobne do małego ogrodu!
Jarzębina
Jarzębina jest rośliną, której nie trzeba szczególnie przedstawiać, ponieważ każdy ją kojarzy z wizyt w parkach. Jej piękne owoce, które zdobią drzewko jesienią, są wdzięcznym materiałem do wytwarzania ozdób przez naszych najmłodszych. Co więcej, owoce mogą być wykorzystywane w medycynie alternatywnej. Jeśli chcemy, aby jarzębina zdobiła mały ogród, nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy wybrać mniejsze odmiany: szczególnie poleca się zwłaszcza takie jak "Fastigiata" i "Pendula". Jarzębina, czyli jarząb pospolity, nie ma szczególnych wymagań uprawowych, nie szkodzą mu nieurodzajne gleby, jednak dobrze jest, aby był zasadzony w miejscu nasłonecznionym.
Magnolia
Magnolia to jedna z reprezentantek drzew ozdobnych, obok której trudno przejść obojętnie. Wszystko przez fakt, że wiosną intensywnie zakwita: niektóre z odmian już w marcu, za to często zdarza się tak, że piękne i pachnące kwiatostany utrzymują się aż do końca czerwca! Magnolia może osiągać - w zależności od odmian - różne wysokości: niektóre z nich są bujniejsze, bowiem dorastają do pięciu metrów, ale można również spotkać mniejsze, która nie przekraczają dwóch metrów. Czy uprawa magnolii jest skomplikowana? Nie, jeśli zapewni się jej dobre warunki w małym ogrodzie. Drzewo ozdobne preferuje gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne oraz delikatnie kwaśne. Jeśli decydujemy się na sadzenie magnolii, warto pamiętać, że najlepiej rośnie w miejscach jasnych, ale osłoniętych od wiatru. Niestety, magnolia może rosnąć gorzej w przypadku braku wody w glebie i składników mineralnych.
Jodła koreańska
Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie drzewo ozdobne prezentowało się pięknie przez cały rok, to jodła koreańska jest rozwiązaniem idealnym. W naturalnych warunkach może osiągnąć nawet osiem metrów wysokości, jednak w uprawie jest mniejsza, co - w połączeniu ze swoim stożkowatym kształtem - sprawia, że nadaje się do małych ogrodów. Ogromnym walorem tego iglastego przedstawiciela drzew są jego szyszki: duże, srebrzyste, które mogą liczyć sobie nawet siedem cm długości. Jodła koreańska jest bardzo tolerancyjna pod względem wymagań glebowych, jednak może jej szkodzić ziemia zasadowa. Najlepiej rośnie w miejscach delikatnie zacienionych oraz wilgotnych. Wszystko to sprawi, że jodła koreańska nie tylko zniesie okresową suszę, ale nie będą szkodzić jej zanieczyszczenie powietrza czy srogie mrozy.
Klon palmowy
Klony najczęściej kojarzą się z drzewami bardzo wysokimi, które można w naszym kraju spotkać praktycznie wszędzie. Jeśli chcemy uzupełnić nasz mały ogród drzewem, warto zainteresować się klonem palmowym. Co prawda, drzewo osiągnąć może maksymalnie osiem metrów wysokości, jednak na jej korzyść przemawia fakt, że rośnie niezwykle wolno. Czym wyróżnia się klon palmowy od swoich znanych wszystkim kuzynów? Przede wszystkim liśćmi, które wyglądają wyjątkowo jesienią, ponieważ przebarwiają się na bordowo lub czerwono. Niestety, klon palmowy nie zawsze jest mrozoodporny, jednak posadzenie go w miejscu osłoniętym od wiatru sprawi, że niestraszne mu będzie temperatura do minus 20 stopni Celsjusza.
Lilak pospolity
Jeśli ktoś usłyszy pierwszy raz: lilak pospolity, zapewne nie skojarzy go z rośliną, którą na pewno zna. Bez, bo o nim mowa, to ozdobne drzewo, które powinno znaleźć się w każdym małym ogrodzie. Nie dość, że wspaniale i intensywnie pachnie, to w maju tworzy przepiękne kwiatostany, na które czekają z wytęsknieniem wszyscy zmęczeni zimą miłośnicy przyrody. Jeśli chcemy, aby lilak pospolity rósł w naszym ogrodzie bez problemu, zapewnijmy mu odpowiednie miejsce: gleba powinna być żyzna, delikatnie wilgotna oraz alkaliczna. Może rosnąć w cieniu, jednak na nasłonecznionych stanowiskach będzie kwitnął intensywniej.