Drzewka ozdobne, które warto mieć w domu
Wraz z nadejściem jesieni coraz mniej możemy cieszyć się zielenią i odpoczynkiem w ogrodzie czy na balkonie. To jednak świetny moment, by za pomocą roślin zaaranżować przestrzeń w domu. Wnętrzarskim hitem są obecnie ozdobne drzewka uprawiane w donicach. Dzięki nim każda przestrzeń stanie się bardziej wyrazista – możesz postawić na rośliny delikatne i „ażurowe”, kwitnące lub tropikalne, które wprowadzą do mieszkania nieco egzotyki. Bez względu na gatunek ożywią wnętrze i ułatwią relaks. Podpowiadamy, jak uprawiać w domu najciekawsze drzewka ozdobne.
Pachira nadwodna (butelkowiec, money tree)
To niezwykle efektowne drzewko – uwagę przykuwa zwłaszcza charakterystyczny pień spleciony w warkocz. Liście butelkowca przypominają kształt dłoni i mają intensywnie zielony kolor. Roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. W doniczce osiąga ok. 1-1,5 m wysokości, niestety rzadko kwitnie (kwiaty są drobne i otwierają się po zmierzchu, a zamykają przed świtem). Pachira jest idealnym gatunkiem dla zapominalskich – nie ma dużych wymagań i świetnie znosi okresowe przesuszenie. Lubi stanowiska jasne, ale lepiej nie wystawiać jej na pełne słońce. Wiosną i latem dobrze nawozić ją środkami do roślin o ozdobnych liściach.
Gardenia
Gardenia jest niższym drzewkiem, które w donicy osiąga do 50 cm wysokości. W okresie kwitnienia zachwyca przede wszystkim śnieżnobiałymi i intensywnie pachnącymi kwiatami. Przez cały rok pięknie się prezentuje ze względu na kopułową górę oraz zielone, błyszczące liście. Niestety jest dość wymagająca w uprawie. Potrzebuje lekko kwaśnego podłoża (najlepiej mieszanki ziemi kompostowej, torfu i piasku) i rozproszonego światła, a także temperatury do 20 stopni Celsjusza (niższej w trakcie kwitnienia). Gardenia nie toleruje zarówno przesuszenia, jak i zbyt dużej wilgoci (konieczna jest solidna warstwa drenażu).
Bugenwilla
Bajecznie kwitnące pnącze można uprawiać także w formie drzewka o wysokim, zdrewniałym pniu. W warunkach domowych bugenwilla może osiągać ok. 2 m wysokości (konieczne jest coroczne cięcie). W okresie kwitnienia zachwyca licznymi „bibułowatymi” kwiatami w kolorze białym lub intensywnego różu czy fioletu. Drzewko wymaga nasłonecznionego miejsca, obfitego podlewania latem (świetnie prezentuje się wtedy na tarasie lub balkonie) i nawożenia nawozami do roślin kwitnących.
Palma areka
To jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w donicach. Jest efektowna, a jednocześnie subtelna i elegancka – pierzaste zielone liście delikatnie wyginają się w formie łuku. W donicy osiąga maksymalnie 1,5 m wysokości. Jest bardzo prosta w uprawie – potrzebuje rozproszonego światła i wilgotnego powietrza (w podstawce wystarczy wyłożyć kermazyt) oraz stale wilgotnego podłoża. Wiosną i latem warto nawozić roślinę środkiem do palm, co zapewni szybszy wzrost. Warto wiedzieć, że areka oczyszcza powietrze z toksyn i nawilża powietrze. Świetnie sprawdzi się w sypialni.
Fikus microcarpa
To efektowne drzewko bonsai przykuwa uwagę splątanym pniem oraz intensywnie zielonymi liśćmi. Rośliny te mają za zadanie wyglądać na znacznie starsze, niż są w rzeczywistości (kora pęka w atrakcyjny sposób). Ich uprawa wymaga cierpliwości i rzetelności, jakiekolwiek błędy skutkują opadaniem liści. Fikus microcarpa potrzebuje jasnego stanowiska i temperatur pokojowych, a także regularnego podlewania (warto też spryskiwać liście). Nie toleruje jednak zbyt wilgotnego podłoża. Zbyt suche powietrze sprawia, że roślina staje się podatna na atak przędziorków.