Dwa razy w miesiącu podlej tym anturium. Liście będą jędrne i błyszczące
Anturium w doniczce to niebanalny element wnętrza. Oryginalny wygląd liści i kwiatów zadaje szyku oraz elegancji. Chcesz, by roślina jak najdłużej prezentowała się nienagannie, ale z niepokojem zauważasz, że traci witalność i ładny wygląd? Do pielęgnacji anturium wprowadź domowy nawóz, który z łatwością przygotujesz z kuchennych odpadków.
Anturium wyraża miłość i podziw
Nie tylko wygląd rośliny zwraca uwagę, ale też mnogość określeń, jakimi się ją nazywa. Anturium znajdziemy także pod hasłem kitnia, kwiat ogoniasty lub kwiat flamingów. Kwiaty zebrane w kolbę, u której podstawy wyrasta pochwa kwiatostanowa oraz owalne lub sercowate, błyszczące liście to znak rozpoznawczy tego okazu.
Może występować w kolorach: białym, różowym, czerwonym, a nawet fioletowym. Niezależnie od wybranej barwy, symbolika anturium jest bardzo pozytywna. Kwiat jest doskonałym i uniwersalnym prezentem, kiedy chcemy okazać miłość — zarówno swojej drugiej połówce, jak i innemu członkowi rodziny lub przyjacielowi. To wyraz życzliwości, gościnności i szczęścia. Nic więc dziwnego, że warto nauczyć się, jak dbać o anturium, gdy pojawi się w naszym mieszkaniu.
Wymagania anturium
Jakiś czas temu roślinę znaliśmy przede wszystkim w charakterze kwiatu ciętego, który po dość krótkim pobycie w wazonie lądował w koszu na odpadki. Na szczęście anturium w doniczce nie jest już trudno dostępne, a na jego uprawę zdecydować się mogą nawet początkujący miłośnicy kwiatów doniczkowych. By początki poszły gładko, prezentujemy listę podstawowych wymagań anturium.
- Stanowisko: Ustawienie doniczki z anturium w odpowiednim miejscu jest kluczowe. Kwiat potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła. W cieniu lub w półcieniu kwitnienie może zostać całkowicie zahamowane.
- Temperatura: Jej optymalna wartość powinna mieścić się w przedziale 20-22°C wiosną i latem. W okresie zimowego spoczynku może być o kilka stopni chłodniej.
- Wilgotność powietrza: Lepiej, by była na dość wysokim poziomie. W tym celu zaleca się regularnie zraszać anturium.
- Ziemia do anturium: Zapewnij roślinie żyzne i przepuszczalne podłoże o kwaśnym odczynie. Zaleca się, by pH gleby utrzymywać na poziomie 4,5-5,5. Ważne, by na dnie doniczki ułożyć warstwę drenażową. Zabezpieczy roślinę przed gromadzeniem się wody w nadmiarze i gniciem korzeni.
Przepis na domowy nawóz do anturium
Latem zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Podlewanie anturium trzeba przeprowadzać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jesienią i zimą zazwyczaj wystarcza raz w tygodniu. Wodę zaleca się dostarczać dopiero w momencie, gdy ziemia w doniczce zdąży przeschnąć.
Raz na dwa tygodnie warto wprowadzić domowy nawóz do anturium ze skórek banana. Zawiera cenne substancje odżywcze, które pozwolą uzyskać bujną roślinę z błyszczącymi i mięsistymi liśćmi. Jak go przygotować?
- Skórkę banana włóż do litrowego słoika i zalej wodą. Wcześniej możesz też pokroić ją na mniejsze kawałki.
- Naczynie szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na dobę.
- Następnego dnia odcedź i rozcieńcz jeszcze jednym litrem czystej wody.
Taką miksturą możesz bez obaw podlewać anturium bez ryzyka przenawożenia. Szybko zauważysz, że naturalne składniki pobudzą kwiat do wzrostu.
Polecamy: