Jakie rośliny wpływają na oczyszczanie powietrza? Poznaj konkretne gatunki

Oczyszczanie powietrza w domu za pomocą roślin doniczkowych jest bardzo zdrowe dla układu oddechowego. Szkodliwe substancje zawarte w farbach, rozpuszczalnikach i innych detergentach mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. Dlatego tak ważne jest zadbanie o otaczającą nas przestrzeń. Jakie gatunki roślin w tym pomogą? Wyjaśniamy.

Skrzydłokwiat to roślina, która pomoże oczyścić powietrze
Skrzydłokwiat to roślina, która pomoże oczyścić powietrze123RF/PICSEL

  • Zadbaj o odpowiednie gatunki roślin w domu, które pomogą ci usunąć szkodliwe substancje z powietrza.
  • Rośliny doniczkowe usuwają szkodliwe substancje z pomieszczeń, takie jak aceton, miedź, ołów czy benzen.

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza w domu?

Największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza mogą mieć substancje chemiczne, a także syntetyki w nich zawarte. Są to związki lotne, takie jak aceton, miedź, ołów czy benzen. Często występują też w środkach takich jak farby, rozpuszczalniki lub środki owadobójcze. Mają bardzo szkodliwe działanie dla układu oddechowego i mogą wywoływać duszności, a nawet astmę. Czyste powietrze w domu jest też ważne, by zdrowo spać. Rośliny domowe są w stanie pochłaniać szkodliwe związki, dlatego warto mieć je w swoim domu. Co ciekawe, najwięcej niezdrowych substancji absorbują korzenie! Nim zainwestujesz w naturalny oczyszczacz, dowiedz się, które gatunki sprawdzą się najlepiej.

Jakie rośliny najlepiej oczyszczają powietrze?

Rośliny to doskonały sposób na nawilżenie powietrza w domu
Rośliny to doskonały sposób na nawilżenie powietrza w domu123RF/PICSEL

Wiele roślin ma zdolność do oczyszczania powietrza w domu poprzez absorbowanie toksyn i innych zanieczyszczeń. Oto kilka przykładów roślin, które dobrze radzą sobie w tym zadaniu:

  • fikus benjamina: ma gęste, ciemnozielone i błyszczące liście. Może osiągać około 1,8-3 metrów wysokości. Ma wyjątkową zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn.
  • sansewieria (inaczej "wężownica"): posiada grube, mięsiste liście w kształcie miecza. Jest odporna na niedobory wody i światła. Ma zdolność do absorbowania dwutlenku węgla i emitowania tlenu w nocy.
  • juka: ma duże, sztywne liście i pionowe, jednostronne rozłożyste pędy. Jest rośliną wytrzymałą i łatwą w pielęgnacji dla początkujących ogrodników.
  • skrzydłokwiat: posiada efektowne kwiaty w kształcie skrzydeł. Kwiatostany mogą mieć różne kolory: czerwony, różowy, biały lub fioletowy. Roślina ta preferuje jasne, ale rozproszone światło.
  • palma bambusowa: ma charakterystyczne, smukłe i wydłużone liście. Jest szybko rosnącą rośliną o pionowym pniu. Może być stosowana jako roślina doniczkowa lub do ozdabiania ogrodów.
  • eukaliptus: posiada aromatyczne liście z wyczuwalnym zapachem. Ma charakterystyczny wygląd drzewa, z gładką korą i wąskimi liśćmi. Jest powszechnie znany z właściwości leczniczych swoich olejków eterycznych.
  • filodendron sercowaty: liście mają sercowaty kształt i są często gładkie i błyszczące. Roślina ta może rosnąć jako pnącze lub z wyprostowanym pędem. Jest popularnym gatunkiem doniczkowym do uprawy w domu.
  • aloes: posiada mięsiste, kolczaste liście, często zebrane w rozety. Może mieć różne rozmiary i kształty liści, w zależności od gatunku. Aloesy są znane ze swoich właściwości leczniczych i są często stosowane w kosmetyce. Mają zdolności nawilżania i oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji.
  • paproć królewska: ma duże, eleganckie liście, które robią wrażenie "postrzępionych".  Może osiągnąć imponującą długość, nawet do sześciu metrów. Preferuje wilgotne środowisko i jasne stanowisko z rozproszonym światłem.
  • bluszcz pospolity: ma pnące się pędy z okrągłymi lub trójkątnymi liśćmi. To roślina pnącą, która świetnie odnajdzie się w łazience. Lubi ciemnie i wilgotne miejsca, a także umiarkowane podlewanie. Bluszcz pospolity jest rośliną wytrzymałą i łatwą w uprawie.

Wszystkie rośliny doniczkowe poprzez parowanie liści oraz pędów nawilżają powietrze. To korzystnie wpływa na układ oddechowy i sprawia, że okazy pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w domu. Pamiętaj jednak, że każdy z gatunków ma inne wymagania pielęgnacyjne. Przed wzięciem okazu warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej. Co więcej, obecność roślin w mieszkaniu zmniejsza stres i zmęczenie, a także poprawia pamięć i koncentrację.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas