Dzięki temu prostemu zabiegowi magnolia obsypie kwiatami. Nie pomiń ważnego terminu

Magnolia to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych, która zachwyca swoim spektakularnym kwitnieniem. Aby wiosną obsypała kwiatami, potrzebuje odpowiednich warunków, a przede wszystkim właściwego nawożenia. Jak, kiedy i czym zasilać magnolię, by cieszyć się jej niezwykłym urokiem?

Magnolia pięknie i bujnie kwitnie, jednak konieczne jest jej nawożenie
Magnolia pięknie i bujnie kwitnie, jednak konieczne jest jej nawożenie123RF/PICSEL

Uprawa magnolii w ogrodzie. Jakie warunki musimy zapewnić roślinie?

Magnolie nie są szczególnie wymagające, jednak aby zdrowo rosły i obficie kwitły, musimy zadbać o odpowiednie warunki. Rośliny te nie przepadają za zimnem i porywistym wiatrem. Kiepsko znoszą także przesadzanie, więc decydując się na uprawę kwitnących krzewów czy drzew, musimy wybrać dla nich odpowiedni zakątek w ogrodzie.

Najlepsze stanowisko dla magnolii jest słoneczne, ciepłe i zaciszne. Roślina wymaga żyznej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Przed sadzeniem powinniśmy sprawdzić jej pH - najlepiej, aby mieściło się w przedziale 5,5-6. Takie podłoże umożliwi roślinie przyswajanie cennych pierwiastków.

Kiedy nawozić magnolię, by pięknie kwitła? Odpowiedni termin ma znaczenie

Brak odpowiedniego nawożenia może sprawić, że magnolia z roku na rok będzie kwitła coraz słabiej. Kwiaty staną się drobniejsze, mniej liczne i bledsze, a gleba wokół drzewa ulegnie wyjałowieniu. Z tego powodu kluczowe znaczenie ma regularne dostarczanie tej roślinie potrzebnych składników odżywczych.

Magnolię warto nawozić już od wczesnej wiosny aż do połowy lipca. Zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych raz w miesiącu, ale jednorazowo możemy również sięgnąć po preparaty o spowolnionym działaniu, które stopniowo uwalniają substancje odżywcze.

Warto również zadbać o ściółkowanie gleby wokół drzewa igliwiem, torfem, korą sosnową lub kwaśnym kompostem - dzięki temu podłoże dłużej utrzyma właściwy odczyn i lepszą wilgotność.

Czym nawozić magnolię? Możesz wykorzystać domowe odpadki

Najlepsze efekty przynosi stosowanie specjalistycznych nawozów do magnolii, które dostosowane są do jej specyficznych potrzeb. Zawierają one zestaw pierwiastków wspierających wzrost i kwitnienie oraz regulują pH gleby. Dodatkowym wsparciem może być także kompost, najlepiej o kwaśnym odczynie. Niektórzy ogrodnicy stosują również mączkę kostną, jednak należy pamiętać, że może ona podnosić pH podłoża, co może niekorzystnie wpłynąć na wzrost magnolii.

Jednym z domowych sposobów na poprawę kondycji rośliny jest wykorzystanie fusów z kawy. Zawierają one azot, fosfor i potas, a także lekko zakwaszają glebę, co sprzyja przyswajaniu składników odżywczych przez magnolię. Aby skorzystać z ich właściwości, wystarczy rozsypać od jednej do trzech filiżanek przesuszonych fusów wokół drzewa i delikatnie wymieszać je z ziemią.  Pamiętajmy jednak, że fusy stanowią jedynie uzupełnienie, a nie zastępstwo dla pełnowartościowych nawozów.

Nie wyrzucaj fusów po kawie! Możesz je wykorzystać jako nawóz do magnolii
Nie wyrzucaj fusów po kawie! Możesz je wykorzystać jako nawóz do magnolii123RF/PICSEL

Najczęstsze błędy w nawożeniu magnolii. Oto czego unikać

Mimo najlepszych chęci łatwo popełnić błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd magnolii. Jednym z najczęstszych problemów jest nadmiar nawozów azotowych stosowanych późnym latem i jesienią. Azot pobudza roślinę do wzrostu, co sprawia, że nowe pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą, przez co drzewo jest bardziej podatne na przemarzanie.

Warto także pamiętać, że zapotrzebowanie magnolii na składniki odżywcze zmienia się w zależności od pory roku. Wiosną potrzebuje nawozów wspierających kwitnienie, natomiast jesienią większą rolę odgrywa fosfor i potas, które wzmacniają roślinę i zwiększają jej odporność na niskie temperatury.

Systematyczne nawożenie, dostosowane do potrzeb rośliny, pozwala cieszyć się zdrową i obficie kwitnącą magnolią przez wiele lat. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że drzewo staje się prawdziwą ozdobą ogrodu, zachwycając nie tylko pięknymi kwiatami, ale także bujnym, zielonym ulistnieniem.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv