Dziwaczek jalapa: Uprawa i pielęgnacja

Jeśli chcemy znaleźć przepiękne rośliny, które mogą być zasadzone w naszym ogrodzie i zdobić go przez cały sezon, to z wyborem raczej nie mamy problemu. Jednak czasem warto dać szansę gatunkom, które nie są szczególnie w naszej szerokości geograficznej znane, ale zachwycają oryginalnym wyglądem. Przykładem może być mirabilis jalapa, znany jako dziwaczek jalapa: nie tylko zadziwia swoim osobliwym wyglądem, ale posiada co najmniej jeszcze kilka ciekawych właściwości. Jeśli jeszcze jesteśmy na etapie zastanawiania się nad aranżacją ogrodu lub balkonu, to ciekawa roślina może być strzałem w dziesiątkę. Ciekawostki i tajniki uprawy dziwaczka jalapa przedstawiamy poniżej!

Mirabilis jalapa lub dziwaczek jalapa, to przepiękna roślina, która masowo wabi motyle!
Mirabilis jalapa lub dziwaczek jalapa, to przepiękna roślina, która masowo wabi motyle!123RF/PICSEL

Mirabilis jalapa: Dziwaczna roślina

Opisywany gatunek jest bardzo osobliwy, a przez niektórych uznawany - co ma odzwierciedlenie w nazwie - za dziwny. A co o dziwaczku trzeba wiedzieć? Przede wszystkim to, że pochodzi z Meksyku (można spotkać się z informacją, że także z Peru) oraz w naturalnych warunkach jest byliną, która osiąga do 70 cm wysokości. Swój kształt zawdzięcza podziemnej, silnie rozrośniętej bulwie, dlatego do uprawy potrzebuje sporo miejsca. Choć ma możliwość rośnięcia przez kilka lat, to panujące w naszym klimacie mrozy powodują, że dziwaczek jalapa jest wyłącznie jednoroczny

A co jeszcze trzeba wiedzieć o dziwaczku jalapa? Przede wszystkim uwagę przykuwają jego przepiękne kwiaty, które pojawiają się od lipca do sierpnia. Co ciekawe, w ciągu dnia kwiatostan jest zwinięty, ale otwiera się w nocy, wabiąc swoim intensywnym zapachem ćmy. Niestety, kwiaty są wyłącznie jednodniowe, ponieważ o poranku przekwitają. Na szczęście, nie trzeba się martwić, bo w jego miejscu błyskawicznie wyrastają nowe.

Dlaczego mirabilis jalapa nazywany jest dziwaczną rośliną? Ponieważ na jego łodygach mogą pojawiać się w jednym czasie kwiatostany o różnokolorowych płatkach: białych, żółtych, różowych, fioletowych lub czerwonych - jednolitych lub dwukolorowych, które w ciągu dnia mogą zmieniać swoją barwę. Przeprowadzone badania stwierdziły, że dziwaczek jalapa ma właściwości fluorescencyjne, co można zaobserwować wyłącznie w ultrafiolecie.

Storczyki na każdy parapetInteria.tv

Dziwaczek jalapa: Gdzie sadzić?

Jeśli opis rośliny nas zainteresował, to warto przemyśleć, czy nada się na w naszym ogrodzie lub balkonie. Niestety, uprawa dziwaczka jalapa nie zawsze się powodzi, ponieważ ma bardzo wyśrubowane wymagania glebowe i stanowiskowe. Niemniej jednak warto podjąć się próby, chociażby dla przepięknego kwitnienia i wyśmienitego zapachu, który wydziela zwłaszcza wieczorami. Mirabilis jalapa sprawdzi się sadzony grupowo w gruncie w towarzystwie innych roślin. Jednak warto wiedzieć, że dziwaczek bardzo intensywnie się rozrasta, dlatego należy mu zapewnić kilkadziesiąt centymetrów przestrzeni.

Czy można dziwaczka jalapa sadzić na balkonie? Nic nie stoi na przeszkodzie, ale trzeba mu spełnić jeden podstawowy warunek. Pojemnik, w którym mirabilis będzie się wdzięcznie prezentował, musi być duży na tyle, aby pomieścić jego okazałą bulwę.

Mirabilis jalapa: Wymagania

Uprawa dziwaczka nie jest trudna, ale ma szczególne wymagania uprawowe
Uprawa dziwaczka nie jest trudna, ale ma szczególne wymagania uprawowe123RF/PICSEL

Dziwaczek jalapa ma dość wyśrubowane wymagania uprawowe, którym wbrew pozorom nie jest trudno sprostać. Co trzeba zapewnić mirabilis? Przede wszystkim miejsce o jasnej i bardzo słonecznej ekspozycji, które równocześnie charakteryzuje się glebą próchniczą, żyzną, wilgotną o obojętnym odczynie pH. Czy mirabilis jalapa wymaga szczególnej pielęgnacji? W okresie upałów bardzo ważne jest umiarkowane podlewanie tak, aby podłoże było ciągle wilgotne. Jednak trzeba nawadniać dziwaczka z wyczuciem, ponieważ zarówno niedobór jak i nadmiar wody może być dla rośliny zabójczy.

Skąd wziąć dziwaczka jalapę?

Sadzonki dziwaczka jalapy można uzyskać samodzielnie z nasion, które wysiewa się w pojemnikach na początku wiosny. Po kilku tygodniach obecności na nasłonecznionym parapecie lub w szklarni pojawią się sadzonki, które umieszcza się w gruncie w drugiej połowie maja. Roślina może być również rozmnażana przez podział, ale ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w Polsce, rzadko komu udaje się taki zabieg przeprowadzić.

Jeśli nie udało nam się zdobyć i zasiać nasion dziwaczka jalapy, to nie musimy załamywać rąk. Coraz częściej na giełdach kwiatowych i targowiskach można kupić gotowe sadzonki, które wystarczy umieścić w gruncie lub donicy.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas