Eko na co dzień: Jak naturalnie dbać o dom?

Ekologiczne zasady służą nam w dwojaki sposób. Przede wszystkim chronimy zasoby naturalne i środowisko, czyniąc je miejscem przyjaznym dla życia, a co za tym idzie, stajemy się bardziej łaskawi dla swojego zdrowia, swoich bliskich i przyszłych pokoleń.

Jeżdżąc po Polsce coraz częściej natrafiamy na widok kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych, zapór wodnych (w których energię wody przetwarza się na energię elektryczną). Moda na ten sposób oszczędzania dotarł również do wielu polskich domów, rodziny coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązania, głównie ze względu na niższe koszty eksploatacji.
Jeżdżąc po Polsce coraz częściej natrafiamy na widok kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych, zapór wodnych (w których energię wody przetwarza się na energię elektryczną). Moda na ten sposób oszczędzania dotarł również do wielu polskich domów, rodziny coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązania, głównie ze względu na niższe koszty eksploatacji. 123RF/PICSEL

Na nic zdadzą się głośne pikiety ekologów, jeśli w porę nie zadbamy o to, by nawyki sprzyjające naturze w pierwszej kolejności pojawiły się w naszych gospodarstwach domowych. W końcu każda wielka zmiana zaczyna się od małych kroków. Co zrobić, by nasz dom był bardziej eco-friendly?

Zacznij oszczędzać

Dotyczy to właściwie każdego aspektu życia w domu. Bez względu na to, czy sprzątasz, pracujesz lub odpoczywasz cały czas zużywasz energię elektryczną, gaz, wodę, paliwa naturalne. Naukowcy od lat ostrzegają, że zbyt duże zapotrzebowanie na energię prędzej czy później skończy się dla wszystkich katastrofą.

Wydaje ci się, że twój codzienny, prosty gest (np. nie przelewanie wody) nie jest w stanie zapobiegać zagrożeniu, ale jeśli wyedukujemy całe społeczeństwo, a zdrowe nawyki przekażemy naszym dzieciom, możemy być pewni, że natura odpłaci nam to z nawiązką. W jaki sposób możemy "oszczędzić" środowisko?

Przede wszystkim oszczędzajmy wodę - zamiast tradycyjnego zmywania zainwestujmy w zmywarkę z ekologicznymi parametrami zużywania wody, długą kąpiel w pełnej wannie zastąpmy szybkim prysznicem, nigdy nie zostawiajmy otwartych kranów (oraz uszczelniajmy te cieknące), nawet, gdy wychodzimy z łazienki lub z kuchni tylko "na chwilę". To samo tyczy się wszelkich źródeł prądu.

Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń, które pożerają go na potęgę, dlatego przed zakupem piekarnika, lodówki lub innych domowych sprzętów sprawdźmy jego klasę energetyczną - klasa A+, A++ czy A+++ (ostatni parametr pozwala zmniejszać zużycie energii nawet o 45 procent wobec podstawowej wartości). Gaszenie światła, niepozostawianie urządzeń podpiętych do gniazdka to również zwykłe czynności, o których... często zdarza nam się zapominać.

Przekonaj się do odnawialnych źródeł energii i naturalnych produktów

Jeżdżąc po Polsce coraz częściej natrafiamy na widok kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych, zapór wodnych (w których energię wody przetwarza się na energię elektryczną). Moda na ten sposób oszczędzania dotarł również do wielu polskich domów, rodziny coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązania, głównie ze względu na niższe koszty eksploatacji.

Dodatkowo, montaż takich urządzeń może być dofinansowany, stąd w wielu wypadkach rozwiązanie okazuje się bardzo praktyczne i co najważniejsze - ekologiczne. W efekcie oszczędzamy pieniądze i dokładamy swoją cegiełkę do ratowania zasobów Matki Natury.

Jeśli jednak w twojej okolicy szanse na zamontowanie jednego z poniższych wynalazków jest znikome, a bardzo chciałbyś dołączyć do grona eko-przyjaciół, zadbaj - po prostu - o rozsądne zarządzanie zasobami, które pomogą ci w utrzymaniu i dbaniu o dom.

Przede wszystkim korzystaj z naturalnych produktów. Szkodliwe, chemiczne detergenty do czyszczenia, prania i zmywania możesz zastąpić domowymi miksturami, które dziś robią na świecie prawdziwą furorę. Hitem są np. łupiny orzechów, które - zamiast proszku do prania - możemy wrzucić do bębna pralki. W utrzymaniu porządku na co dzień sprawdzą się rozcieńczone z wodą soda, ocet, kwasek cytrynowy lub proszek do pieczenia. Zapytaj mamy lub koleżanki o ich sekretne sposoby utrzymania czystości - naturalne metody są na topie, dlatego na pewno zdradzą ci swój wyjątkowy sposób.

Łupiny orzechów zamiast proszku do prania. Absolutny hit ostatnich lat!
Łupiny orzechów zamiast proszku do prania. Absolutny hit ostatnich lat!123RF/PICSEL

Zastanów się również nad tym, jakie produkty (meble, pudełka, gadżety bibeloty) dominują w krajobrazie twojego mieszkania. Jeśli na każdym kroku w domu potykasz się o plastikowe przedmioty, powinnaś zastanowić się trzy razy, zanim pojedziesz zaopatrzyć się w kolejny.

Choć może wydawać się to nieco dziwne, przez cały swój okres "służby" w domu toksyczne substancje parują i przedostają się do powietrza, którym oddychamy. Konsekwencje na naszym zdrowiu odczujemy po wielu latach. Dlatego warto wszelkiej maści kontenerki, pudełka, skrzynki i kosze z plastiku zamienić na wiklinę lub papierowe kartony - nie dość, że w codziennym użytku są zdecydowanie mniej szkodliwe, to jeszcze - gdy będziemy chcieli się ich pozbyć - szybko rozłożą się w ekosystemie. Kupujesz codziennie w sklepie reklamówki wraz z całymi zakupami? Kup jedną, pojemną i miej ją zawsze przy sobie lub korzystaj z siatek z materiału o najwyższym stopniu biodegradowalności.

Eko-jazda

Poruszanie się samochodem to nieodłączny element rodzinnego życia - jeździsz po zakupy, odwozisz dzieciaki do szkoły lub lekarza, wyjeżdżacie razem na weekendowe wypady lub wakacje. Towarzyszy wam właściwie wszędzie, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad ecodrivingu.

Warto pamiętać przede wszystkim o poruszaniu się samochodem na najwyższym biegu (nawet przy minimalnej prędkości 50 km/h), oszczędnym korzystaniu z hamulca, wyłączaniu silnika na postojach dłuższych niż jedna minuta, braku konieczności rozgrzewania silnika nawet podczas zimy. Jeśli chcesz zaoszczędzić na paliwie, pozbądź się z kabiny pasażerskiej i bagażnika zbędnego balastu lub dodatkowych gadżetów (kubeł dachowy, bagażnik na rowery), które zaburzają aerodynamikę samochodu. Korzystaj racjonalnie z klimatyzacji.

Jeśli nosisz się z zamiarem kupna samochodu, warto rozpatrzeć wybór auta z napędem hybrydowym lub elektrycznym - dwie rozsądne alternatywy dla wszystkich, którzy chcą oszczędzić na paliwie i na dobre wprowadzić z swoje życie ekologiczne rozwiązania. Choć w Polsce nie są już nowinką technologiczną, udział popularnych hybryd w sprzedaży nadal jest niska, a szkoda, bo to zdecydowanie świetlana przyszłość światowego, osobowego transportu. Hybrydowe rozwiązanie napędu łączy w sobie działanie silnika spalinowego i elektrycznego, co znacznie zmniejsza koszty podróżowania w szczególności po mieście, dzięki bardzo oszczędnemu wykorzystaniu paliw stałych.

O ile samochody hybrydowe możemy zaliczyć do modeli pośrednich między "spalinówkami" a "elektrykami", to wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości prawdziwymi królami ulic będą samochody elektryczne. Trzeba wskazać przynajmniej część ich niekwestionowanych zalet: są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku (a przy tej ilości jeżdżących po świecie samochodów ma to niebagatelne znaczenie), akumulatory można ładować z przydomowego źródła energii, pracują cicho, prosta konstrukcja silnika sprawia, że prowadzenie samochodu jest łatwiejsze, a koszty utrzymania i eksploatacji znacznie niższe.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas