Emerytura stażowa wchodzi w życie. Decyzja po stronie pracownika
Rząd ogłosił, że emerytury stażowe stają się faktem. Decyzja należeć będzie jednak zawsze do pracownika - to on zdecyduje czy chce dalej pracować czy kończy swoją aktywność zawodową. Co jeszcze warto wiedzieć o tym świadczeniu?
Zobacz również:
W roku 1980, w Porozumieniach Sierpniowych, była mowa o stażowych emeryturach. Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęło od podpisania tych porozumień. Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn
- powiedział.
W rozmowie z PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed zaznaczył natomiast, że propozycja z programu wyborczego PiS jest kompromisem pomiędzy projektem prezydenckim, który przewidywał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę przez osoby ze stażem pracy 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn, a przygotowanym przez "Solidarność" projektem obywatelskim - w nim była mowa o stażu 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.
Szwed podkreślił również, że wprowadzenie emerytur stażowych jest postulatem od wielu lat podnoszonym, głównie przez NSZZ "Solidarność", a rząd zawarł w czerwcu tego roku porozumienie z "Solidarnością".
Zobowiązaliśmy się w nim, że rozwiążemy kwestię wygasających emerytur pomostowych. To już zostało zrobione, bo wprowadziliśmy zmianę, że emerytury pomostowe nie są wygasające. Drugim zobowiązaniem było to, że będziemy pracować nad dalszym etapem, wprowadzeniem emerytur stażowych i ta propozycja znalazła się w naszym programie wyborczym w postaci 38 lat dla kobiet i 43 lat dla mężczyzn
- powiedział.
Emerytury stażowe wchodzą w życie. Decyzja należeć będzie do pracownika
Stanisław Szwed wyjaśnił, że w porozumieniu z "Solidarnością" zawarto zapis, iż w stażu pracy uprawniającym do wcześniejszej emerytury uwzględniać się będzie okresy składkowe. Decyzja należeć więc będzie do pracownika:
Jeżeli kobieta przepracuje 38 lat, będzie mogła - bez względu na wiek - przejść na emeryturę, i mężczyzna, jeśli przepracuje 43 lata, będzie mógł - bez względu na wiek - przejść na emeryturę, ale oczywiście decyzja będzie należeć do pracownika. To pracownik zdecyduje, czy chce przejść na wcześniejszą emeryturę, czy chce dalej pracować, bo zależy to od jego sytuacji zdrowotnej, sytuacji zawodowej i warunków pracy, sytuacji rodzinnej; przecież część osób, szczególnie kobiet, rezygnuje z pracy w tym okresie, by zajmować się wnukami
wyjaśnił.
Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z emerytur stażowych wcale nie muszą wypadać z rynku i, jak powiedział portalowi tvp.info ekonomista prof. Zbigniew Krysiak, mogą nadal kontynuować pracę w innych zawodach, niekoniecznie na cały etat, w elastycznych godzinach pracy.
Zobacz również: