Reklama

Emerytura stażowa wchodzi w życie. Decyzja po stronie pracownika

Rząd ogłosił, że emerytury stażowe stają się faktem. Decyzja należeć będzie jednak zawsze do pracownika - to on zdecyduje czy chce dalej pracować czy kończy swoją aktywność zawodową. Co jeszcze warto wiedzieć o tym świadczeniu?

Podczas konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim prezes PiS, Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych. To świadczenie, które pozwala przejść na emeryturę wcześniej - po przepracowaniu określonej liczby lat. 

- powiedział. 

W rozmowie z PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed zaznaczył natomiast, że propozycja z programu wyborczego PiS jest kompromisem pomiędzy projektem prezydenckim, który przewidywał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę przez osoby ze stażem pracy 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn, a przygotowanym przez "Solidarność" projektem obywatelskim - w nim była mowa o stażu 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. 

Szwed podkreślił również, że wprowadzenie emerytur stażowych jest postulatem od wielu lat podnoszonym, głównie przez NSZZ "Solidarność", a rząd zawarł w czerwcu tego roku porozumienie z "Solidarnością". 

Reklama

- powiedział. 

Emerytury stażowe wchodzą w życie. Decyzja należeć będzie do pracownika

Stanisław Szwed wyjaśnił, że w porozumieniu z "Solidarnością" zawarto zapis, iż w stażu pracy uprawniającym do wcześniejszej emerytury uwzględniać się będzie okresy składkowe. Decyzja należeć więc będzie do pracownika:  

wyjaśnił.

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z emerytur stażowych wcale nie muszą wypadać z rynku i, jak powiedział portalowi tvp.info ekonomista prof. Zbigniew Krysiak, mogą nadal kontynuować pracę w innych zawodach, niekoniecznie na cały etat, w elastycznych godzinach pracy. 

Zobacz również:

Jaka emerytura po 15. latach pracy?

Politycy zapowiadają zmiany. Wrócą niedziele handlowe?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | emerytura | emerytura stażowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy