Floks wiechowaty: Odmiany, uprawa, rozmnażanie

Floks wiechowaty to przepiękna roślina wieloletnia, która zachwyca różnokolorowymi kwiatami i obłędnym, słodkim zapachem. Obficie kwitnie od lipca aż do października i szybko się rozrasta, a do tego jest dość łatwy w uprawie. Floksy są odporne na mrozy i lubią wilgotne podłoże oraz zacienione miejsca. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie floksów wiechowatych? Jak je rozmnażać i pielęgnować? Dlaczego warto usuwać ich przekwitłe kwiatostany? Jakie odmiany floksów wybrać do ogrodu? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Floks wiechowaty obficie kwitnie i pięknie pachnie
Floks wiechowaty obficie kwitnie i pięknie pachnie123RF/PICSEL

Floks wiechowaty: Co warto o nim wiedzieć?

Floks wiechowaty, inaczej nazywany płomykiem wiechowatym, to bylina z rodziny wielosiłowatych. Jej rodzimym obszarem występowania są tereny przyatlantyckiej części Ameryki Północnej. Floksy uprawiane są też w wielu innych krajach świata, także bardzo często w Polsce, ze względu na piękne kwiaty zebrane na szczycie pędów w okazałe baldachogrona. Roślina najobficiej kwitnie w lipcu, ale przy odpowiedniej pielęgnacji kwiaty mogą rozwijać się aż do października. Floksy cieszą się dużą popularnością również z powodu oszałamiającego, słodkiego zapachu, który zwabia motyle. Najbardziej intensywnie czuć go wieczorami. Floksy osiągają od 50 do 120 cm wysokości, mają sztywne łodygi i wydłużone, lancetowate liście.

Floks wiechowaty: Odmiany

Typowa forma floksa wiechowatego ma kwiaty w kolorze jasnoczerwonym, ale powstała ogromna liczba odmian tej uroczej rośliny, które różnią się od siebie barwami. Kwiaty mogą być białe, kremowe, różowe czy fioletowe. Istnieją również odmiany dwukolorowe, np. z paskami na płatkach lub z plamką w środku kwiatu. Jeszcze inne mają efektownie zabarwione liście, np. z jasnym brzegiem, paskowane lub bordowe.

Wśród odmian o czerwonych lub różowych kwiatach warto wyróżnić floksa ‘Balmoral’. Jest to roślina silnie rozrastająca się o jasnoróżowych kwiatach. Pięknie prezentuje się także odmiana ‘Flamingo’, która ma różowe kwiaty z czerwonymi oczkami. Na uwagę zasługuje także floks ‘Stafire’ o ciemnoczerwonych kwiatach. Efektownie wyglądają także odmiany o białych kwiatach, np. ‘Pax’ bądź ‘Europe’. Warto jeszcze wyróżnić floksy o kwiatach fioletowych, np. ‘Harlequin’ lub niebieskofioletowych, np. ‘Blue Boy’.

Floks wiechowaty: Uprawa i wymagania

Floksy są łatwe w uprawie i szybko rosną
Floksy są łatwe w uprawie i szybko rosną123RF/PICSEL

Floksy to rośliny dość wdzięczne w uprawie, ale nieco wymagające. Preferują stanowiska półcieniste lub lekko zacienione. W pełnym słońcu kwiaty mogą zostać poparzone. Floksy najlepiej sadzić w żyznym, lekko wilgotnym podłożu. Gdy gleba będzie zbyt gliniasta i podmokła, rośliny będą bardziej podatne na choroby, zwłaszcza mączniaka prawdziwego. Na bujne kwitnienie floksa wiechowatego świetnie wpływa także wysoka wilgotność powietrza. Oprócz tego floksy powinny rosnąć w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Warto także zapewnić im podpory, gdyż ich ciężkie kwiatostany mogą wyginać wysokie łodygi, przez co nie trudno o połamanie rośliny.

Jak pielęgnować floksa wiechowatego?

Pielęgnacja floksów nie jest bardzo skomplikowana, ale by zapewnić im obfite kwitnienie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim rośliny te należy regularnie podlewać, zwłaszcza podczas upalnych dni. Muszą mieć bowiem stale wilgotne podłoże. Najlepiej podlewać je wieczorem i tak, by nie moczyć liści i kwiatów. Ważne jest także nawożenie płomyków wiechowatych, które powinno się przeprowadzać wiosną i latem (do połowy sierpnia). Można stosować nawozy przeznaczone do kwitnących roślin ogrodowych z dużą zawartością fosforu.

Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym floksów jest przycinanie ich przekwitłych kwiatostanów. Jeśli zrobimy to tuż po kwitnieniu i nie dopuścimy do tego, aby zawiązały się nasiona, to rośliny zakwitną drugi raz, choć nieco mniej obficie. Pod koniec sezonu floks zaczyna stopniowo zamierać i zasychać, dlatego jesienią należy ściąć go nisko przy ziemi. Karp nie wykopujemy, gdyż doskonale zimują w gruncie bez okrywania.

Floks wiechowaty: Rozmnażanie

Floks wiechowaty łatwo się rozmnaża
Floks wiechowaty łatwo się rozmnaża

Rozmnażanie floksów wiechowatych jest bardzo proste. Kępy tych roślin bardzo szybko się rozrastają, wiec dobrze jest co parę lat wykopać je z ziemi (wiosną w kwietniu lub późnym latem pod koniec sierpnia) i podzielić na mniejsze, kilkupędowe części. Z każdej z nich należy usunąć zdrewniałe elementy i skrócić korzenie o 5-10 cm. Sadzonki floksów sadzimy do dołka w ziemi w odstępach co 20-30 cm. Przed sadzeniem roślin gleba powinna być wzbogacona kompostem, co ochroni ją przed wysychaniem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas