Rośliny wieloletnie do ogrodu: Jakie wybrać?
Jeśli chcemy mieć piękny ogród pełen kwiatów, warto wybierać rośliny wieloletnie, które raz posadzone rosną same przez długi czas. Wiele popularnych bylin jest do tego łatwych w uprawie i odpornych na różne niesprzyjające warunki, np. mrozy, suszę czy szkodniki. Podpowiadamy, które rośliny wieloletnie do ogrodu najlepiej wybrać i jak je pielęgnować. Dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie jeżówkę, piwonie czy pysznogłówkę? Podpowiadamy.
Jeżówka
Jedną z najlepszych roślin wieloletnich do ogrodu jest jeżówka z rodziny astrowatych. W lipcu i sierpniu wydaje kwiaty z wypukłym koszyczkiem i zwisającymi w dół płatkami. Jeżówki mogą przybierać różne kolory, np. purpurowy, różowy, żółty czy biało-zielony. Ich typowym gatunkiem jest jeżówka purpurowa, która wykazuje cenne właściwości lecznicze, m.in. wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w leczeniu kaszlu, bólu gardła oraz innych chorób układu oddechowego.
Jeżówki to idealne rośliny wieloletnie na stanowisko słoneczne. Mogą rosnąć nawet w miejscu, gdzie nie pada żaden cień. Do tego są to kwiaty bardzo proste w uprawie, które nie mają dużych wymagań. Najlepiej rosną w podłożu żyznych i przepuszczalnym, ale przetrwają nawet w glebie piaszczystej. Jeżówka szybko się rozrasta i tworzy okazałe kępy, a do tego jest odporna na mrozy i choroby. Warto usuwać jej zwiędłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie rośliny. Jeżówkę należy podlewać regularnie, najlepiej w chłodne godziny wieczorne. Może przetrwać pewne okresy suszy, ale odbije się to na intensywności kwitnienia.
Pysznogłówka
Do roślin wieloletnich wartych uwagi zalicza się również pysznogłówka z rodziny jasnotowatych. Należy do roślin miododajnych, często odwiedzanych przez pszczoły. Stosuje się ją również do przyrządzania smacznych herbat i potpourri. Pysznogłówka osiąga od 60 do 150 cm wysokości i ma wzniesione, sztywne, owłosione łodygi. Od czerwca do sierpnia na szczytach pędów pojawiają się pojedyncze, duże kwiaty z barwnym pióropuszem. Mogą przybierać kolor różowy, fioletowy, biały lub czerwony. Pysznogłówka wydziela bardzo przyjemny, cytrusowy zapach, przez co często nazywana jest bergamotką.
Ta wieloletnia roślina nie jest zbyt trudna w uprawie. Potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska i żyznego, przepuszczalnego oraz lekko wilgotnego podłoża, aby bujnie kwitnąć i szybko się rozrastać. Pysznogłówka nie przepada za zbyt mokrym podłożem, ale też źle znosi suszę. W okresach bezdeszczowych musi być więc regularnie podlewana.
Piwonie
Bardzo efektownymi roślinami wieloletnimi do ogrodu są piwonie, inaczej peonie. Mogą rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu i dalej zachwycać pięknymi kwiatami. Piwonie mogą przybierać różne barwy w zależności od odmiany, np. różowe, białe, żółte czy czerwone. Niektóre z nich są też dwubarwne. Peonie kwitną w czerwcu - odmiany wczesne na początku miesiąca, średnio wczesne zaraz po nich, a pod koniec czerwca zakwitają piwonie późne.
Piwonie preferują stanowiska słoneczne i ciepłe, choć mogą też rosnąć na stanowisku lekko zacienionym. Są dość odporne na mróz, ale w pierwszych 2-3 latach warto je zabezpieczyć ściółką, gdyż niska temperatura może uszkodzić młode karpy. Piwonia wymaga gleby żyznej i przepuszczalnej - w ciężkim i podmokłym podłożu będzie gnić i chorować. Roślina ta nie lubi też przesuszenia, więc należy ją regularnie podlewać.
Rozwar
Jeśli chcemy mieć oryginalne rośliny wieloletnie na balkon, taras lub rabaty, warto wybrać rozwar wielkokwiatowy. Jest to bylina z rodziny dzwonkowatych pasująca niemal do każdego ogrodu. Na sztywnych pędach pokrytych lancetowatymi liśćmi wyrastają piękne kwiaty w kształcie dzwonków o średnicy ok. 5 cm. Kwitną w czerwcu i lipcu na kolor niebieski, biały, różowy bądź fioletowy. Podczas kwitnienia szeroko rozwierają płatki, stąd nazwa rośliny.
Rozwar jest bardzo łatwy w uprawie i nie sprawia żadnych problemów. Lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione oraz żyzną, próchniczą glebę o umiarkowanej wilgotności. Jednak dobrze poradzi sobie również na słabszym podłożu. Nie przepada jedynie za ziemią podmokłą, gdyż mogą mu wtedy gnić korzenie. Rozwar jest odporny na mróz, ale warto go okryć na zimę. Polecanym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co przedłuży okres kwitnienia tej rośliny wieloletniej. Rozwar jest też mało podatny na choroby.
Funkie
Funkie to idealne rośliny wieloletnie cieniolubne. Doskonale znoszą brak słońca i szybko się rozrastają, tworząc rozłożyste kępy. Do tego rośliny te są odporne na mrozy, choroby i szkodniki. Walorem ozdobnym funkii są jej liście, które mogą przybierać kolor zielony lub dwubarwny z jaśniejszymi brzegami. Istnieją również odmiany o kolorze fioletowym.
Funkie to rośliny banalne w uprawie. Sadzi się je na stanowiskach zacienionych i wilgotnych, najlepiej przy oczku wodnym, poidełku dla ptaków czy sztucznym potoku. Można je też sadzić pod drzewami i krzewami. Funkie lubią podłoże żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Rośliny te należy podlewać regularnie, chociaż niektóre odmiany znoszą krótkie okresy suszy, jeśli są posadzone w wilgotnym, zacienionym i wyściółkowanym miejscu.