Foch, zamiast radości z bukietu na Dzień Kobiet. Florysta zdradził powód
Dzień Kobiet to kolejna okazja, by wręczyć bliskiej kobiecie kwiaty. Choć pozornie wydaje się banalnym zadaniem, w praktyce bywa grząskim gruntem. Ekspert prowadzący kwiaciarnie zdradza najczęstszy powód niezadowolenia pań z otrzymanego bukietu.

Kolor i gatunek mają znaczenie
Często zdarza się, że miłośniczki kwiatów doskonale znają przypisane im znaczenie, dlatego wybór odpowiedniego rodzaju roślin do bukietu może mieć ogromne znaczenie. Mało tego, w obrębie poszczególnych gatunków ważny jest też kolor płatków. Na przykład róża — jako symbol miłości wydaje się być doskonałym rozwiązaniem, lecz jeśli wybierzemy kwiat w kolorze żółtym, będzie ona oznaczała zdradę. Oto kilka popularnych kwiatów, których lepiej unikać w bukietach rocznicowych i gratulacyjnych:
Żółte róże — w języku kwiatów od XIX wieku kojarzony jest negatywnie. Symbolizuje zdradę, zazdrość i kłamstwo. Wystarczy jednak sięgnąć po kwiaty w innym kolorze: białe, czerwone czy różowe, a przekaz stanie się pozytywny.
Żółte tulipany — bardzo często pojawiają się w bukietach z okazji Dnia Kobiet, bo niezmiennie kojarzą się z nadchodzącą wiosną. Decydując się na bukiet tulipanów lepiej unikać żółtych, bo są przesłaniem "rozstańmy się". Lepiej wybrać czerwone kojarzone z namiętnością, różowe oznaczające subtelną czułość czy pomarańczowe, które mówią "pożądam cię".
Chryzantemy — choć w języku kwiatów mają pozytywne znaczenie, wyrażą bowiem oddanie (różowa), miłość (czerwona), myśli o ukochanej osobie (złota), to w naszej polskiej kulturze kojarzy się ona niezmiennie z listopadowym świętem zmarłych, dlatego umieszczanie jej w bukietach innych niż cmentarne nie jest dobrze odbierane.
Jeśli mowa kwiatów nie jest nam bliska, zawsze warto sięgnąć po stare, dobre i sprawdzone goździki. Symbol PRL-owskiego Dnia Kobiet okazuje się w mowie kwiatów bezpiecznym rozwiązaniem, niezależnie od koloru, po który sięgniemy, goździki zawsze mają pozytywne przesłanie (nawet żółte).
Nie tylko gatunek czy kolor kwiatów w bukiecie może mieć ukryte znaczenie. Doświadczony florysta zdradził Interii częsty powodów niezadowolenia kobiet z otrzymanego bukietu.

Bukiet, który może zostać źle odebrany
Okazuje się, że zasady wręczania kwiatów wiążą się nie tylko z ich rodzajem i kolorem, ale także liczbą. Grzegorz Rusnak z kwiaciarni i galerii sztuki "Natura i Sztuka" wspomina, że kobiety często bywają mocno niezadowolone z bukietów składających się z parzystej liczby kwiatów. A związane to jest z popularnym przesądem:
- Część klientów zamawia bukiety telefonicznie z wyprzedzeniem. Jeśli podają przy tym parzystą liczbę kwiatów, na przykład 18 róż — dopytuję, czy bukiet ma być wręczony z okazji jakiejś rocznicy. Często słyszę w odpowiedzi: "nie, tak sobie wymyśliłem". Dlatego zawsze informuję mężczyzn, że niektóre panie nie życzą sobie otrzymywać bukietów z parzystą liczbą kwiatów, bo krąży przekonanie, że takie liczby są zarezerwowane na pogrzeb i wręczone z innej okazji przynoszą pecha. Oczywiście, jeśli jest to parzysta rocznica jakiegoś wydarzenia, to ta zasada nie jest przestrzegana — mówi Interii architekt krajobrazu i florysta.