Garstka rano pomoże oczyścić jelita. Nie każdy jednak powinien je jeść

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Aktualizacja

Rodzynki mają zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, żadna z tych grup nie może jednak podważyć ich właściwości zdrowotnych. W gruncie rzeczy to kategoria owoców suszonych, a konkretnie winogron. Ich rodowód sięga starożytnej Grecji, Rzymu i Egipt, gdzie były cenione za swoje walory smakowe i wykorzystywane w medycynie ludowej. Współczesne badania tylko potwierdziły właściwości zdrowotne rodzynek. Na co pomagają, ile ich można zjeść i czy pora ma tu znaczenie? Wyjaśniamy.

Właściwości zdrowotne rodzynek. Na to uważaj
Właściwości zdrowotne rodzynek. Na to uważaj123RF/PICSEL

Właściwości zdrowotne rodzynek: od jamy ustnej aż po jelita

Rodzynki zawierają polifenole, katechiny i flawonoidy, które mają działanie antyoksydacyjne. Związki te pomagają w neutralizacji wolnych rodników, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka schorzeń przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory.

Rodzynki są bogate w witaminy z grupy B (B1, B2, B6), witaminę C, potas, żelazo, wapń i magnez. Te składniki odgrywają kluczową rolę w wielu funkcjach organizmu, takich jak produkcja energii, funkcjonowanie układu nerwowego i zdrowie kości. Zawarty w nich potas reguluje ciśnienie krwi, co ma decydujące znaczenie dla serca. Mimo stosunkowo wysokiej zawartości cukru, regularne jedzenie rodzynek pomaga utrzymywać zdrowie jamy ustnej i zmniejsza ryzyko próchnicy, ponieważ związki fenolowe mają właściwości przeciwbakteryjne. Wysoka zawartość błonnika decyduje natomiast o zbawiennym wpływie rodzynek na pracę naszych jelit i likwidację problemu wzdęć czy zaparć.

Wartości odżywcze rodzynek: ile można ich zjeść?

Rodzynki uważane są za zdrową przekąskę, ale czy są niskokaloryczne? Niestety, nie można tego o nich powiedzieć. 100 g rodzynek to 299 kalorii, na co składają się nieco ponad 3 gramy białka, 79,2 g węglowodanów, z czego 3,7 g to błonnik, reszta to cukry. Na pocieszenie pozostaje nam świadomość, że te owoce zawierają bardzo mało tłuszczów oraz nieprzebrane ilości witamin. Indeks glikemiczny rodzynek również nie powala, wynosi 54-66 IG.

Można więc powiedzieć, że te suszone owoce są pełne sprzeczności: z jednej strony mają dużo cukrów, ale też sporo błonnika, który zapobiega rzutom insulinowym. Są dość kaloryczne, ale sycą szybko i na długo, dostarczając w krótkim czasie sporych dawek energii. Jak w każdym przypadku, liczy się więc umiar. Optymalna porcja rodzynek to około 30-40 gramów dziennie, co odpowiada mniej więcej małej garści (około 2-3 łyżki stołowe). Taka ilość dostarcza około 90-120 kalorii i około 18-24 gramów cukru.

Rodzynki są świetne m.in. na zaparcia
Rodzynki są świetne m.in. na zaparcia123RF/PICSEL

Kto nie może jeść rodzynek, a kto musi na nie uważać?

Mimo wielu właściwości zdrowotnych są pewne przeciwwskazania do spożywania rodzynek. Z pewnością nie powinny ich jeść osoby z alergiami na winogrona. Objawy mogą tu obejmować wysypkę, świąd, obrzęk lub trudności w oddychaniu.

Osoby chore na cukrzycę, z pewnością zadają sobie pytanie, czy mogą bez przeszkód spożywać rodzynki. Okazuje się, że tak, jednak pod pewnymi warunkami. Diabetycy powinny spożywać rodzynki z umiarem i monitorować poziom cukru we krwi. Ich dzienna dawka jest nieco mniejsza i wynosi około łyżki stołowej produktu. Najlepiej, żeby spożywały je w towarzystwie innych produktów o niskim indeksie glikemicznym, na przykład orzechami, jogurtem czy produktami pełnoziarnistymi.

Komu mogą zaszkodzić rodzynki? Uważni powinni być przede wszystkim cukrzycy i osoby przyjmujące określone grupy leków
Komu mogą zaszkodzić rodzynki? Uważni powinni być przede wszystkim cukrzycy i osoby przyjmujące określone grupy leków123RF/PICSEL

Dieta odchudzająca nie jest przeciwwskazaniem do jedzenia rodzynek, ale warto je w takim przypadku również ograniczyć, ze względu na zawartość cukrów. Mała dawka suszonych owoców (ok. 20 - 30 g) pomoże walczyć z napadami głodu, ale trzeba tu pilnować, by nie przekraczać dziennej liczby kalorii. Dietetycy zalecają również spożywanie rodzynek rano, a nie wieczorem, wtedy organizm w ciągu dnia spożytkuje energię, jaką mu dostarczyły. Przyjmuje się, że dla dzieci dzienna dawka to około 20 g rodzynek w zależności od wieku i aktywności. Z pewnością są one jednak znacznie zdrowszą przekąską niż słodycze czy czipsy.

Ponieważ rodzynki zawierają szczawiany, osoby z kamicą nerkową nie powinny ich jeść, a przynajmniej ograniczyć ich spożycie. Podobnie jest z osobami cierpiącymi na zespół jelita drażliwego, zawarta w suszonych owocach fruktoza może wzmagać dolegliwości jelitowe. Choć brzmi to niewiarygodnie, zawarte w suszonych winogronach witaminy nie zawsze są naszym sprzymierzeńcem. Rodzynki zawierają witaminę K, która może interferować z działaniem leków przeciwzakrzepowych. Osoby przyjmujące takie leki powinny skonsultować się z lekarzem przed zwiększeniem spożycia produktów bogatych w witaminę K.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas