Gdzie stawiać rośliny w domu, żeby najpiękniej rosły?

W wielu domach rosną rośliny doniczkowe, które nie tylko ładnie wyglądają, ale także oczyszczają powietrze z toksyn oraz dotleniają pomieszczenia. Niektórzy kupują rośliny bez namysłu i ustawiają je w niewłaściwych miejscach – w efekcie szybko marnieją i są podatne na choroby grzybicze lub atak szkodliwych owadów. Aby prawidłowo rosły, muszą mieć zapewnione odpowiednie miejsce. Gdzie stawiać rośliny w domu, by zawsze prezentowały się okazale? Sprawdźmy.

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe ©123RF/PICSEL

Rośliny światłolubne

Sukulenty
©123RF/PICSEL

Takie gatunki roślin wymagają dużego natężenia promieni słonecznych. Najlepiej rosną na parapetach zlokalizowanych od strony południowej, gdzie przez większość dnia jest najjaśniej oraz najcieplej. Co możemy na tam ustawić? Przede wszystkim sukulenty: kaktusy, aloesy, wilczomlecze, grubosze, agawy, a także cytrusy (drzewka pomarańczowe, cytrynowe), lub żyworódki, zwane inaczej kalanchoe. Na takich parapetach dobrze rosną niektóre rośliny kwitnące, na przykład cyklameny. Mimo że gatunki te preferują pełne nasłonecznienie, trzeba często sprawdzać ich stan. Jeśli liście żółkną i obumierają oznacza to, że trzeba odsunąć je od okna.

Rośliny do jasnego stanowiska

Istnieją również gatunki, które preferują jasne stanowiska, ale nie narażone na bezpośrednie promienie słońca. Gdzie takie miejsce znaleźć? Wystarczy ustawić rośliny już około metra od okna. Dobrze w takich miejscach sprawdzi się np. róża chińska, azalia, różnego rodzaju draceny i fikusy oraz palmy: areka, daktylowiec i chamedora wytworna. Ważne jest to, że rośliny będą rozwijać się w stronę okna, dlatego od czasu do czasu należy je obracać.

Rośliny rosnące w cieniu i półcieniu

Skrzydłokwiat
©123RF/PICSEL

Istnieją również rośliny, którym nie odpowiada zbyt jasne stanowisko, za to idealnie rosną w półcieniu albo w delikatnym zacienieniu. Najlepiej w takich miejscach rosną skrzydłokwiaty, zamiokulkasy, monstery, paprocie oraz bluszcze. Należy pamiętać, że nie wolno dopuszczać do sytuacji, że roślina jest całkowicie pozbawiona promieni słonecznych. Bez tego nie zostanie przeprowadzony proces fotosyntezy, co doprowadzi do śmierci rośliny.

Rośliny idealne do łazienki

Jeśli masz łazienkę z oknem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w niej kilka doniczek z roślinami. Oczywiście, trzeba uwzględnić panujące w niej warunki: dużą wilgoć oraz ciepło. Jakim roślinom nie są straszne takie warunki? Storczykowi, zielistce, krotonowi, alokazji, a także anturium. Należy jednak pamiętać o tym, aby często sprawdzać ich stan. Mimo wszystko duża dawka wilgoci może narażać podłoże na powstanie pleśni i grzybów.

Co zagraża roślinom doniczkowym?

Kaloryfer
©123RF/PICSEL

Niekiedy w naszym domu czają się zagrożenia, które sprawiają, że rośliny szybko obumierają. Może to być włączonego kaloryferów. Wysuszają one powietrze, co sprzyja, przede wszystkim, atakom przędziorków. Aby zapobiec ich szkodliwemu działaniu, najlepiej jest roślinę przenieść. Jeśli takiej możliwości nie ma, trzeba zapewnić jej odpowiedni poziom wilgotności, np. poprzez częste zraszanie, ustawianie pojemników z wodą lub zakup nawilżacza powietrza. Należy również pamiętać o uważnym wietrzeniu – jeśli rośliny są w miejscu, które narażone są na przeciągi, może je to osłabić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas