Gdzie wyrzucić tubkę po paście do zębów? Czasami wybieramy zły kontener

Odpowiednia segregacja odpadów, do której zobowiązani są Polacy już na etapie gospodarstwa domowego, ma sprzyjać łatwiejszemu pozyskiwaniu surowców wtórnych i szeroko rozumianej ochronie środowiska. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy zachodzimy w głowę, do którego kontenera powinniśmy wyrzucić konkretne odpady.

Do którego pojemnika należy wyrzucić tubkę po paście do zębów?
Do którego pojemnika należy wyrzucić tubkę po paście do zębów?123RF/PICSEL

Czy Polacy segregują śmieci?

Od 2017 r. na terenie całej Polski obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów
Od 2017 r. na terenie całej Polski obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów 123RF/PICSEL

Od 2017 r. na terenie całej Polski obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Oznacza to, że odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery główne frakcje plus odpady zmieszane.

Do kontenerów oznaczonych kolorem niebieskim wrzucamy papier, metale i tworzywa sztuczne umieszczamy w pojemnikach z kolorem żółtym, szkło powinno trafić do kosza z kolorem zielonym, natomiast kontener z kolorem brązowym oznacza odpady BIO. Ponadto w przypadku segregacji szkła mogą się również pojawić pojemniki z oznaczeniem kolorem białym dla szkła bezbarwnego.

Z badań przeprowadzonych przez EKObarometr wynika, że 96 proc. badanych w Polsce deklaruje, że segreguje śmieci. Natomiast 40 proc. ankietowanych wskazało, że ich decyzja o segregacji śmieci podyktowana jest "chęcią zrobienia czegoś dobrego dla środowiska". Tylko 16 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci ze względu na zachęty finansowe, a 14 proc. robi to z obawy przed karami i sankcjami.

Gdzie wyrzucić tubkę po paście do zębów

Tubki z pastą do zębów najczęściej są sprzedawane w kartonowych opakowaniach, które należy wyrzucić do kontenera na papier, oznaczonego kolorem niebieskim.

A co z samą tubką? Tutaj sprawa może się nieco skomplikować, jeśli do czynienia mamy z opakowaniem wyprodukowanym z w pełni biodegradowalnych materiałów. W takim przypadku tubka powinna trafić do brązowego pojemnika na odpady BIO.

Natomiast zdecydowana większość tubek wykonana jest z plastiku lub metalu. Wówczas taką tubkę po paście do zębów wyrzucamy do kontenera na metale i tworzywa sztuczne, oznaczonego kolorem żółtym.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas