Genialny trik na zaschnięty tłuszcz i brud. Mikrofalówka będzie lśnić bez szorowania
Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez kuchenki mikrofalowej. Przydaje się na co dzień, ponieważ dzięki niej błyskawicznie możemy podgrzać dowolny posiłek. Aby służyła nam przez lata, a przede wszystkim lśniła czystością, należy ją regularnie i konsekwentnie poddawać zabiegom pielęgnacyjnym, a przede wszystkim pamiętać o usuwaniu resztek jedzenia i zabezpieczać przed powstaniem niebezpiecznej pleśni. Jak sprawić, by oczyszczanie mikrofalówki nie okazało się katorgą? Po jakie środki i metody sięgnąć? Podpowiadamy.
Spis treści:
Od czego zacząć czyszczenie mikrofalówki?
Gwarantem idealnie czystej kuchenki mikrofalowej jest jej codzienne mycie. Po każdym użyciu trzeba sprawdzić, czy przypadkiem w jej wnętrzu nie pozostały resztki jedzenia. Jeśli się tam znajdują, trzeba od razu je usunąć, by nie utworzyły uporczywego zabrudzenia. Mikrofalę przetrzyj po każdym użyciu; wystarczy w tym celu wykorzystać suchy ręcznik papierowy albo lekko zwilżoną gąbkę. Nie zapominaj o obrotowym talerzu, który znajduje się wewnątrz urządzenia. Wystarczy go umyć ręcznie w zlewie albo w zmywarce. Jego wyciągnięcie oraz ponowne zainstalowanie jest banalnie proste. Wystarczy położyć go na specjalnym uchwycie i pierścieniu z kółeczkami.
Czym umyć mikrofalówkę, by jej nie zniszczyć?
Chcąc umyć urządzenie, najlepiej korzystać z domowych sposobów i używać środków naturalnych. Uniwersalne mleczka, które dostępne są w sklepach, mogą powodować utrzymanie się specyficznego zapachu jeszcze kilka dni po jej wymyciu. Ponadto warto wiedzieć, że wnętrze urządzenia jest delikatne, dlatego nie powinno się korzystać podczas czyszczenia z aluminiowych druciaków, by nie zarysować wewnętrznej powłoki.
Woda z cytryną do czyszczenia mikrofalówki. Jak to działa?
Najprostszą metodą na dokładne i szybkie wyczyszczenie kuchenki jest umieszczenie w środku miseczki z roztworem wody i soku z cytryny; dla lepszego efektu można dodać jeszcze plasterki tego owocu. Włącz urządzenie na najwyższą moc i włóż całość do środka na trzy minuty (doprowadź mieszankę do wrzenia). Po tym czasie pozostaw jeszcze w środku na około kwadrans. Para wodna rozpuści zalegający brud, a sok z cytryny skutecznie odświeży całość. Na sam koniec wystarczy wnętrze wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym.
Jak wyczyścić mikrofalówkę octem? Sprawdzony patent
Jeśli mimo największych starań we wnętrzu mikrofalówki pojawiła się pleśń, trzeba niezwłocznie się jej pozbyć. W tym wypadku wystarczy do miseczki z wodą wlać odrobinę octu i zagotować w mikrofalówce - tak, by para dokładnie pokryła wnętrze urządzenia. Następnie całość przetrzyj suchym ręcznikiem papierowym. Podgrzany ocet sprawdza się świetnie jako środek dezynfekujący, ale jego użycie go pozostawia charakterystyczny, drażniący zapach. Pozostaw otwarte drzwiczki, a woń szybko się ulotni.
Jak usunąć plamy w mikrofalówce przy pomocy sody?
Jeśli mimo starań w kuchence pozostał trudny do usunięcia brud, nie jesteś skazany na żmudne szorowanie. Sprawdzonym i naturalnym sposobem na wyczyszczenie mikrofalówki jest zastosowanie pasty, którą łatwo zrobisz, mieszając sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Mieszankę można nanieść punktowo na zabrudzenie i po odczekaniu kilkunastu minut przetrzeć całość delikatnie gąbką albo zwilżoną szmatką.
Dobre rady
Czyszcząc kuchenkę mikrofalową trzeba pamiętać, by nie zniszczyć urządzenia i zadbać o to, by podczas przecierania zwilżoną szmatką czy gąbką nie zalać otworów wentylacyjnych. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia elementów elektrycznych. Jeśli myjesz część sterującą, otwórz szeroko drzwiczki mikrofali. Unikniesz dzięki temu przypadkowego włączenia kuchenki.
Polecamy: