Genialny trik uratuje twoje rośliny. Wystarczy kawałek zielonego ogórka

Rośliny doniczkowe są wspaniałą dekoracją wnętrz, dla wielu wręcz obowiązkowym elementem w każdym pomieszczeniu. Aby pięknie się rozwijały, należy zadbać o ich pielęgnację oraz chronić przed chorobami i szkodnikami. Większość z pasożytów bytuje w glebie, o czym często nie mamy pojęcia. Jak sprawdzić, że roślina jest atakowana przez szkodniki?

Trik z ogórkiem sprawi, że szybciej rozpoznasz, czy twojej roślinie zagrażają szkodniki
Trik z ogórkiem sprawi, że szybciej rozpoznasz, czy twojej roślinie zagrażają szkodniki123RF/PICSEL

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego wymarzonego domu bez roślin. Sprawiają one bowiem, że wnętrza stają się bardziej przytulne, wspaniale dekorują pomieszczenia, a niektóre mogą nawet oczyszczać powietrze ze szkodliwych toksyn. Mimo prawidłowej pielęgnacji zdarza się niekiedy, że z roślinami, które do tej pory rozwijały się prawidłowo, dzieje się coś niedobrego. Mogą być one bowiem atakowane przez różne szkodniki.

Aby móc wystarczająco wcześnie zareagować, należy bacznie przyglądać się roślinom i sprawdzać ich podłoże - tam pasożyty często  bytują.  Są one wyjątkowo niebezpieczne, bo uszkadzają system korzeniowy roślin i zwiększają ryzyko jej obumarcia.

Szkodniki, które niszczą rośliny doniczkowe

Owady, które przebywają w podłożu roślin to m.in. larwy ziemiórek i skoczogonki - wyjątkowo trudne do zauważenia. Żerując na roślinie uszkadzają jej system korzeniowy, przez co liście stają się żółte, więdną, mogę też pojawiać się na nich plamy.  Następstwem tego jest zaburzony rozwój, mniejsza odporność na choroby, a po pewnym czasie nawet całkowite obumarcie rośliny.

Ziemiórki mogą poważnie zagrażać roślinie. Ich larwy żerują w podłożu
Ziemiórki mogą poważnie zagrażać roślinie. Ich larwy żerują w podłożu 123RF/PICSEL

Jak rozpoznać, że rośliny doniczkowe są atakowane przez szkodniki?

Jak rozróżnić, czy zła kondycja rośliny spowodowana jest nieodpowiednią pielęgnacją czy może obecnością szkodników w podłożu? Istnieje jeden genialny patent, który szybko rozwieje wątpliwości. Aby wykonać ten trik wystarczy jedynie kawałek świeżego ogórka. Oto co należy zrobić.

Test z ogórkiem do wykrywania szkodników w glebie

Ogórka należy pokroić w plasterki o grubości nie większej niż 1 cm, a następnie ułożyć na wilgotnym podłożu w doniczce. Zbyt suche sprawi, ze warzywo się do niego przyklei. Plasterki należy zostawić na około 24 godziny - po tym czasie wszystko będzie jasne. Jeśli w podłożu zamieszkują szkodniki, warzywo będzie uszkodzone przez pasożyty.

Francja: Ostatnia tradycyjna wytwórnia wachlarzy w ParyżuDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas