Geranium: Właściwości i zastosowanie

Geranium jest rośliną, która posiada wiele właściwości zdrowotnych oraz nietuzinkowy wygląd. Dawniej tzw. anginkę można było znaleźć na co drugim domowym parapecie. Chociaż nie jest już tak popularną rośliną jak dawniej, to wciąż ma swoje grono miłośników. Poniżej podpowiadamy, jakie zastosowanie w medycynie naturalnej znajduje geranium i w jakiej formie należy je spożywać.

Geranium jest rośliną idealnie nadającą się do łagodzenia dolegliwości, np. podczas przeziębienia lub zapalenia gardła
Geranium jest rośliną idealnie nadającą się do łagodzenia dolegliwości, np. podczas przeziębienia lub zapalenia gardła123RF/PICSEL

Co to jest geranium?

Geranium, inaczej pelargonia pachnąca, to wieloletnia roślina, która ma jasnozielone liście umiejscowione na długich ogonkach. Cechą charakterystyczną anginki są drobne włoski pokrywające całą roślinę. Znajdują się w nich gruczoły, zawierające olejki eteryczne o zapachu lekko cytrusowym i świeżym.

Jaki ma skład?

Kwiaty geranium są drobne i kwitną na różowy kolor
Kwiaty geranium są drobne i kwitną na różowy kolor123RF/PICSEL

Geranium zawiera tzw. olejek geraniowy, który ma działanie uspokajające oraz przeciwzapalne. Ponadto w składzie rośliny są też terpeny, czyli związki bioaktywne: flawonoidy, geraniol czy kwasy organiczne.

Magiczna moc anginki

Już nasi przodkowie wykorzystywali niezwykłe właściwości prozdrowotne geranium. Przygotowywali z niego napar służący do wspomagania leczenia zapalenia górnych dróg oddechowych i bólu gardła. Ponadto świeże liście anginki pomagały w infekcji ucha środkowego oraz łagodzeniu objawów chorób skóry.

Zmniejsza ciśnienie krwi

Nieprawidłowe ciśnienie może przyczynić się do wystąpienia zawału serca lub rozległego wylewu. Prozdrowotne właściwości geranium pomogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się skutków wysokiego ciśnienia. To wszystko dzięki zawartości flawonoidów oraz glikozydów, znajdujących się w roślinie. Drugą substancję wykorzystuje się też w leczeniu niewydolności mięśnia sercowego. Wystarczy kilka kropel nalewki z pelargonii pachnącej, którą należy pić z herbatą co parę dni.

Łagodzi bóle reumatyczne

Geranium pomaga też w zmniejszeniu bólów reumatycznych, dzięki zawartemu w nim pinenowi oraz limonenowi, który dodatkowo działa przeciwzapalnie. Reumatyzm jest schorzeniem bardzo bolesnym, charakteryzującym się zapaleniem stawów i tkanek wokół. Jak temu zaradzić? Garść liści anginki posiekaj i rozetrzyj w moździerzu. Następnie przyłóż je do bolącego miejsca i zawiń bandażem.

Infekcje dróg oddechowych

Ponieważ pelargonia pachnąca ma wiele cennych dla zdrowia składników, jest ona również pomocna podczas leczenia zapalenia gardła czy infekcji dróg oddechowych. Olejek geraniowy zawarty w roślinie działa bakteriobójczo oraz zwalcza infekcje wirusowe. Świetnie poradzi sobie też z zapaleniem ucha. Wystarczy przygotować napar ze świeżo zerwanych liści geranium i w szklance zalać wrzątkiem. Po upływie kwadransu napar odsącz przez sitko i gotowe. Po ostudzeniu wykorzystaj go jako płyn do płukania jamy ustnej. Możesz też zerwane wcześniej liście zmiażdżyć, aby puściły sok i umieścić płytko w nosie albo przy uchu: to złagodzi objawy infekcji.

Działa relaksująco

Pelargonia pachnąca ma właściwości zmniejszające napięcie i relaksujące. To za sprawą znajdujących się w tej roślinie wcześniej wymienionych składników: limonenu oraz pinenu. Substancje te mają działanie wyciszające i przeciwlękowe. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się aromaterapia: możesz wykorzystać do tego kominek aromaterapeutyczny lub miskę z ciepłą wodą, dodając kilka kropel olejku z pelargonii pachnącej.

Właściwości przeciwzapalne

Geranium działa przeciwzapalnie, ponieważ w swoim składzie zawiera drogocenny olejek geraniowy. Ponadto składnik ten ma właściwości bakteriobójcze, co jest kluczowe podczas stanu zapalnego. Sposobów użycia olejku jest wiele: można dodać kilka kropel do kąpieli, wykonać masaż lub nałożyć niewielką ilość na chore miejsce, np. na opryszczkę.

Nalewka z geranium

Nalewkę z anginki pij co parę dni, dodając do herbaty kilka kropli. Będzie ona działać wzmacniająco oraz uśmierzy ból stawów i zmniejszy ciśnienie krwi.

Składniki:

  • Garść świeżych liści pelargonii pachnącej,
  • 350 ml wódki.

Sposób przygotowania:

  1. Posiekane liście anginki umieść w dużym słoiku i zalej wódką, a następnie odstaw nalewkę w ciemne miejsce.
  2. Codziennie potrząsaj lekko słoikiem, aby przyspieszyć proces maceracji. Po upływie 10 dni nalewka z geranium będzie gotowa do spożycia.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas