Nalewka z liści laurowych. Ma zbawienny wpływ na zdrowie
Liście laurowe były kiedyś podstawowym elementem domowej apteczki. Dziś częściej wykorzystuje się je w kuchni. To błąd! Niepozorne, zielone liście mają szereg właściwości, które mogą zbawiennie wpłynąć na nasze zdrowie. Pomogą przy bólach stawów i mięśni i wpłyną na trawienie. Jak przyrządzić leczniczą nalewkę z liści laurowych? To receptura na wagę złota!
Ze zdrowotnych właściwości liści laurowych zdawały sobie sprawę już nasze babcie. Tworzyły domowe leki na bazie tej rośliny, stosując je również między innymi do nacierania ciała w bólach reumatycznych, na przeziębienie, grypę czy nawet chrypkę.
Czytaj również: Liść laurowy w domowej apteczce. Komu pomoże? Komu zaszkodzi?
Liście laurowe: właściwości prozdrowotne
Liście laurowe to zapomniany składnik dawnych apteczek. Dziś wracają do łask, jednak głównie za sprawą miłośników medycyny naturalnej. Ci systematycznie przypominają o ich niezwykłych właściwościach.
Wywar z liści laurowych to bogate źródło witamin z grupy A, B i C, a także minerałów, m.in. wapnia, żelaza, potasu i cynku. Co więcej, liście świetnie wpływają na pracę układu pokarmowego, regulując procesy trawienne i łagodząc niestrawność.
Co więcej, liście laurowe przyczyniają się do oczyszczania organizmu z toksyn, a także regulują poziom cukru we krwi. Pomogą również przy bólach stawów i mięśni. Dodatkowo liście laurowe są skutecznym lekiem w walce z przeziębieniem i uciążliwym katarem. Rozgrzewają organizm, pomagając oczyścić drogi oddechowe.
Liście laurowe nie tylko w kuchni
Niewielu z nas przypisuje liściom laurowym ogromną, zdrowotną siłę. Na co dzień wykorzystujemy je do przyprawiania potraw, a na tym najczęściej kończy się nasze obcowanie z tą rośliną. Tymczasem liść laurowy może zbawiennie wpłynąć na nasze zdrowie.
W jaki sposób przygotować nalewkę z liści laurowych, z którą wszelkie problemy odejdą w niepamięć? To nic trudnego!
Potrzebujemy:
- 30 g świeżych liści laurowych,
- 300 ml 60 proc. alkoholu.
Liście siekamy i umieszczamy w słoiku. Zalewamy alkoholem, szczelnie zamykając szklany pojemnik. Słoik zostawiamy w temperaturze pokojowej na 10 dni. Po upływie tego czasu odcedzamy, a gotową nalewkę umieszczamy w butelce.
Sprawdź także: Desery z liściem laurowym. Sprawdzone przepisy
Nalewka z liści laurowych: stosowanie
Z nalewki z liści laurowych można korzystać na dwa sposoby: wmasowywać ją w obszary objęte bólem lub spożywać po 10 kropli rozpuszczonych w wodzie 3 razy dziennie przed posiłkiem.